Güncel
Giriş Tarihi : 09-10-2020 11:58   Güncelleme : 10-10-2020 19:18

YANLIŞI BEN DURDURDUM. BABAOĞLU NİYET OKUYOR!

Babaoğlu’nun suçladığı, 25 ci dönem Sakarya milletvekili Ali İnci sessizliğini bozdu. Konuşmasına, Hendek hepimizin. Yanlışa DUR demese miydim? Sorusunu sorarak başladı. 7 Ekim meclis toplantısında Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’nun kendi başarısızlığını kamufle etmek adına Cumhur İttifakı söylemi arkasına sığınarak kendisini suçlamasına sessiz kalmadı ve yaptığımız röportaj ile suçlamalara yanıt verdi.

YANLIŞI BEN DURDURDUM. BABAOĞLU NİYET OKUYOR!

Başkan Babaoğlu’nun mecliste suçladığı  4 dönem Hendek Belediye Başkanlığı yapan Ali İnci’ye  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gözünden baktığımızda,

 TARİH  20 ŞUBAT 2009 ERDOĞAN HENDEK’DE

Bir anektod olarak ifade etmeliyim ki;

Bir dizi açılışlar için ilçemize gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplu açılış töreninde yaptığı konuşmasında İnci’den övgüyle söz ederek  “  kesinlikle iş bilenin kılıç kuşananın anlayışı ile burada devlet-millet kaynaşmasının en güzel örneğini vererek cebinden kuruş çıkarmadan yaptığı yatırımlar var. Ayrıca kendisini bundan dolayı da kutluyorum. Ali İnci kardeşim gerçekten şu 10 yıllık süre içerisinde Hendek’imize çok farklı hizmetleri başarılı bir şekilde pratik zekasıyla çözdü, başardı. Kültür merkezi, Halk eğitim binası, kurslarıyla, STK merkeziyle, tiyatro okulu ve salonlarıyla adeta bir yaşam merkezi. Aymı şekilde konutlarla sosyal bir belediyeciliğinde güzel örneğini verdi. Kendilerini huzurlarınızda özellikle tebrik ediyorum, kutluyorum. Bundan sonraki belediyecilik döneminde de kendisine üstün başarılar diliyorum. Daha güçlü bir şekilde geleceğine inanıyorum.”iltifatında bulunmuştu. Buradan anlaşılan şu ki İnci, tamda Cumhurbaşkanımızın istediği bir belediye başkanlığı yapmıştı.

OKULLARIMIZI İLÇEMİZİN DÖRT BİR KÖŞESİNE YAYDIK

İnci; “  ilçemizi topyekün masaya yatırdık ve çalışmalarımızı planlı ve programlı olarak yürüttük. İlçenin  eğitim öğretimde de ileriye çıkmasını hedefledik ve bunda da başarılı olduk.”

HER ŞEYİ HENDEK İÇİN YAPTIK

 İnci; “ bizler ilçemizin planlamasını yaparken hastanemizi ve okullarımızı ilçe dışına taşımak sureti ile ilçe merkezinin gerek yaya gerekse trafik açısından rahatlamasının önünü açtık. Tüm bu planlamaları yaparken ilçe insanımızın sırtına en ufak bir yük bindirmedik” dedi. İnci, “biz yerel yönetimler olarak Cumhurbaşkanımızın istediği yönde çalışmalara imza attık, atmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

ATATÜRK STADYUMU İLÇEMİZ ADINA BULUNMAZ BİR NİMETTİR HEBA EDİLEMEZ

“Devlette ve devletin kurumlarında süreklilik vardır” diyerek söz başlayan İnci; “ilçemiz Atatürk stadyumu  ilçemiz adına bulunmaz bir nimet. İlçenin olası bir depremde insanlarımızın güvenle kalabilecekleri bir alan. Gecenin bir vaktinde alele acele bir dizi çalışmaların yapıldığına şahit oldum. Sordum, soruşturdum, araştırdım ki ortaya çıkan durum ilçemiz adına büyük vahamettir” dedi.

SPOR TESİSLERİNE KARŞI ÇIKMAK KİMİN HADDİNE?

İlçemizdeki genç nüfus ve sporcu sayısının artışından büyük gurur duyduğunun altını çizen İnci;  Atatürk’ün veciz sözünden yola çıkarak “ Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözü küçümsenemez ve doğru bir tespittir. Bizler yerel yönetimden sorumlu iken planlamalarımızı kısa vadeye dönük değil uzun vadeye göre planlamıştık. Bu düşünce ile okullarımızı ilçenin dört bir yanına inşa ettik. Okullarımızın gerek bahçeleri gerekse 18. Madde çalışmalarından oluşturduğumuz okula bitişik yeşil alan, garaj, çocuk parkı Vs gibi alanlarımız mevcut. Okullarımızda spor tesislerinin olmadığını Babaoğlu’da zaten ifade etmiş. Spor tesisleri içinde otoban çevre yolu üzerinde yaklaşık 200 dönüm araziyi belediyemize kazandırdık. İlçemizin geleceğini bunun üzerine planlamıştık.  Burası dururken ilçenin merkezini binalarla donatmak hangi aklın ürünü? Spor tesisini mademki yapmak istiyorsun öyle ise okullarımızın bahçelerine yapmalı. Böylece çocuklarımız kendi mahallelerinde sporlarını yapabilirler bu tavır ve icraatler seçmenden de büyük takdir görür.Bizde kendisini alkışlarız ” Diye görüş belirtti.

BAKANLIĞIN YILLIK YATIRIM PLANINDA  BULUNMAYAN,  BELEDİYEDE DE BÜTÇESİ OLMAYAN BİR TESİSE BAŞLAMAK HANGİ AKLIN ÜRÜNÜ?

İnci; “ Kaldı ki gözden kaçırmamamız gerek bir husus da kurum ve kuruluşlar yıllık bütçelerini hazırlarlar iken gelecek yıl yapmayı planladıkları yatırımları programlarına alırlar, bütçesini hazırlarlar. Ancak ne hazindir ki   Gençlik ve Spor müdürlüğünün 2020 yatırım programında Hendek ilçemizde kurulması planlanan Süleyman Seba spor tesisi gibi bir yatırım planlaması ” olmadığını önemle belirtti.

NE BAKANLIKTA NE BELEDİYEMİZİN YATIRIM PLANLAMASINDA YOK

İnci; “ Bakanlıkta olmadığı gibi Hendek Belediyemizin 2020 yılı bütçesi içerisinde de böyle bir yatırım planlaması yoktur. Her iki kurumun planlamasında da bulunmayan bir yatırım olmadığı gibi yatırıma ayrılan bir bütçe de ayrılmamış.Yatırımın projesi de yok. İhale şartnamesi yok, kimin yapacağı belli değil. İhale edilmemiş” diyerek yapılanları anlamakta zorlandığını vurguladı.

YAPILAN BİR SUÇTUR

Ali İnci,bugün ilçemizde yapılmaya çalışılan bu yatırımın yasal olarak mümkün görünmediğini ayrıca bunun yasalarımız istikametinde suç teşkil ettiğini ifade etti.  İnci; “ Bütün bunlar göz önüne alındığında, belediyemizin yıllık bütçesinin belirlenen bütçenin çok altında kalması, ilçenin çok daha önemli ihtiyaçları varken olmayan bir paranın  borçlandırma yapılarak temin edilecek olması ilçemiz vatandaşının sırtına vurulan bir kamburdur,ilçemize bir ihanettir. Geçmişte bizde bir çok yatırımları kasamızda paramız yokken hayata geçirdik. “ diyen İnci konuşmasında örnekler verdi.

BİR ÇOK TESİSİ HİBE PROJELERLE HİZMETE SOKTUK

 İnci; “ mesela otoban yolu üzerinde yaptığımız spor kompleksini belediyemizin cebinden bir tek kuruş çıkartmadan spor bakanlığımıza yaptırdık. 2. OSB’de bulunan arıtma tesisini hibe projelerle ilçemize hiçbir yük bindirmeden yapıp hizmete soktuk. Keşke bize sormuş olsaydı kendisine doğru yolu gösterirdik” dedi.

CADDEYE İSMİNİ VEREN BİRİNİ DÜŞMAN İLAN ETMEK KİMİN HADDİNE?

Kendisi için birilerinin algı operasyonuna girdiklerinin altını öenmle çizen İnci;  “benim merhum Süleyman Seba’yı sevmediğimi, onun isminin geçmesini istemediğim” yolunda Sakarya basınına üflendiğini ancak bunun gerçeklerle çeliştiğini ifade ederek; “ 2013 meclis tutanaklarından da görüleceği gibi bizler görevde iken açmış olduğumuz sokak , cadde ve bulvarlara hem türk büyüklerimizin isimlerini hem de ilçemizin yetiştirdiği değerli mümtaz insanların isimlerini, isimleri olmayan sokak, cadde ve bulvarlara verdik, onurlandırdık. Büyükdere mevkiine baktığımızda görülecektir ki bir caddemize ( Beşiktaşlı futbolcu Tayfur Havutçu’nun iakmet ettiği cadde)  merhum Süleyman Seba ismini verdik. Bunu düşünen ve hayata geçiren  beni Süleyman Seba düşmanı ilan etmek kimin haddine” diyerek üzüldüğünü  belirtti.

ATATÜRK STADYUMU MİLLET BAHÇESİ OLMALI, YANLIŞI DURDURDUM

Konuşmasına devam eden İnci; “ İlçemizin çok nadide yeri olan Atatürk stadyumunun Millet Bahçesi olarak düzenlenmesi ilçemize yapılacak en büyük iyiliktir. Konuyu mecrasından saptırarak ve Cumhur İttifakı Sakarya milletvekilleri ve Cumhur İttifakı üyesi partilerin il ve ilçe başkanlarının adlarının kullanılması hoş da değil doğru da değildir.  Hendek ilçemizi küçültmeye,  ileride telafisi zor olacak yanlış yatırımların yanlış yerlere kuruluyor olmasını kabul etmemiz mümkün değil. Buna müsaade edemezdik. Bu nedenle Süleyman Seba spor kompleksinin ilçe merkezinde yapımına başlanmasını doğru bulmadığımdan ötürü yetkilileri arayarak bilgilendirdim ve yanlış yatırımın önüne geçtim. “ diyerek gece yarısı alel acele plansız programsız başlatılan çalışmaların durdurulmasının kendisinden kaynaklandığını ifade etti.

BABABOĞLU NİYET OKUMASINA BAŞLAMIŞ, HAYAL ALEMİNDEN UZAKLAŞSIN

Mecliste, Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’nun kendisi hakkında niyet okumasında bulunduğuna da değinen İnci; “ başkan Babaoğlu benim için  (güreş ihtisas kulübüne farklı spor branşları ekleyecek bunun için bahse konu olan alanı kendi bünyesine katmayı planlıyor) gibi bir düşüncesinin bulunmadığını vurgulayarak, “ akla ziyan niyet okumalarıyla bir şey yaptığını sanıyor olması bulunduğu ulvi görevin hak’kını veremediğinin bir emaresidir, işaretidir” dedi.

İNCİ ÖNERİDE BULUNMAYI DA İHMAL ETMEDİ

Röportajımızın sonunda kendisi hakkında iddia ve ithamlarda bulunan Babaoğlu’na öğüt vermeyi ihmal etmedi. İnci; “ ilçemizin kendisine özel elzem sorunları duruken, zamanını boşa heba etmesin, milletin parasını har vurup harman etmesin. Öncelikli işlere odaklansın, Hendek kazansın” diyerek öğütte bulunarak sözlerini sonlandırdı.