Güncel
Giriş Tarihi : 01-10-2020 18:04   Güncelleme : 02-10-2020 16:03

KÖYE VAR MERKEZE YOK, NEDEN?

Başarının anahtarı disiplinli çalışmaktan geçer. Konuyu açacak olursak hangi işi yapıyorsan yap ilk önce işine sahip çıkacaksın, işini sevecek işine saygı duyacaksın. Peki sonra?

KÖYE VAR MERKEZE YOK, NEDEN?

YOL HARİTASI

Disiplin programdan, planlamadan geçer. Yani hizmetlerinin  önce yol haritasını belirleyeceksin. Hizmetin bütçesini ayarlayacaksın. Çalışacak personeli hazır edeceksin. Tabi ilk kazmayı vurmadan önce hava şartlarını ve ülkenin ekonomik koşullarını da dikkate almayı ihmal etmeyeceksin…

MUHTAR SEÇMENİNE KARŞI EZİK

Hendek ilçemizin yasalar çerçevesinde 91 mahallesi mevcut. Mahalle muhtarları seçimlerine baktığımızda  tek adaylı seçimin olmadığını görürüz. Doğal olarak muhtar adayı olan kişi seçmenine mahallesinin eksikliklerini giderebileceği noktasında sözler verir. Verir de muhtarın iş makinası yok, kum ocağı, beton santrali, asfalt şantiyesi yok. Neyle yapacak? Mevcut Belediye yönetiminin insiyatifi ile…

HER ZAMAN BİR GÜNAH KEÇİSİ BULUNUR

Bir düşünün. Geçmişte de böyle oldu bugün de böyle oluyor.  Hizmetleri yapacak olan kurum belediye… Başkan ilçenin sorunlarını zaten belediye başkan adaylığı sürecinde ilçeyi etüd etmiş, noksanları belirlemiş ve hazırladığı seçim beyannamesi ile ( halk sözleşmesi) ni  kamuoyuna duyurmuştur.  Ne hazindir ki  beyannameler her seferinde tozlu raflarda yerini almış, türlü gerekçeler ileri süren yöneticiler her zaman kendilerine bir günah keçisi bulmaktalar.

MAZERET MAZERET MAZERET!

Yok ben muhalefetim hükümetten yardım gelmiyor, yok önceki dönemden borç yükü var, personel yetersiz, araçlar çalışmaz durumda, vs vs vs…Mazeret, mazeret mazeret…

HİZMET GİTMEDİK YER KALMAYACAK

Doğrusu , yapılacak hizmetler öncelik ve zaruret durumlarına göre sınıflandırılmalı, önceden kamuoyuna ilan edilmeli, olağanüstü bir durum ( deprem, sel vs)  yaşanmadığı müddetçe programa sadık kalınmalı. Her mahalle muhtarı da bunu seçmenine duyurmak sureti ile kendisine gelecek hizmet gününü beklemeli. Yoksa bugünkü gibi bağıran mahalle hizmet alırken, sessiz sakin, sabırlı mahalleler hizmet zamanlamasında ötelenmekteler. Ya da mecliste , belediye yönetiminde söz sahibi olanların ağırlığı ölçüsünde hizmetler ivedilikle yapılıyor.

ZAMAN HIZLA GEÇİYOR

Ya da tüm bunların dışında  ( nasılsa köprü geçildi beş sene sultan benim) anlayışı çerçevesinde  ben ne dersem o hizmet anlayışı hüküm sürüyor. Veya yanlış hesaplamalar ve planlamalar neticesinde bir sürü çalışmalar yapılıyor sonra PARDON dercesine o projeye el sürülmemekte zamanın akışına bırakılmakta…( Tıpkı  aylar öncesi yapılacağı açıklanan Toplu Sosyal Konut Projesi gibi) ( Tıpkı Kemaliye Kentsel Dönüşümün kısa vadede yapılacağının sözünün halka verilmesine karşın geçen sürede konuya ilişkin hiçbir girişimde bulunulmasını bırakınız, hatırlatmaktan bile uzaklar)

Sözümüzü Dikmen mahallesinde yapılan hizmetlerdeki ayrıcalığa dikkat çekerek bitireyim.

Ne diyor başkan Babaoğlu; “ Hizmet Gitmemiş Mahalle Kalmayacak” Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Dikmen ve Aksu Mahallelerinde Belediye ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda son durumu açıkladı.

Dikmen mahallesinde stabilize yol olan 7 sokakta kilitli parke yol çalışmalarının tamamlandığını anlatan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu; “ekipler şimdi Aksu’da. İki Mahallede 25 bin metrekare kilitli parke yapılmış olacak. Her mahalleye planlı bir şekilde hizmet götürüyoruz. Merkezde de en ücra köşeye de bu hizmetler gidiyor, gidecek” dedi.

YEMİN ETSELER BAŞI AĞRIMAZ AMA…

Belediye gider görev süresi içinde bir mahalleye  bir salıncak, bir mahalleye çeşme, diğer bir mahalleye bir miktar asfalt bir diğerine de birkaç metre klitli parke döşer sonra çıkar derseki her mahalleye hizmet yaptık dediği yalan olmaz yemin etse başı ağrımaz. Ama verilen sözler yerine getirilmiş mi ona bakmak gerek…

Günümüzde yerel yönetim yaptığı açıklamasında her mahalleye hizmet sözü vermekten geri kalmıyor. Önemli olan söz vermek değil verdiğin sözü zamanında yerine getirebilmek olmalı.

Muhtarlar teşekkür etti

İki mahallenin muhtarları ile hizmet alanlarını gezen Başkan Babaoğlu, vatandaşlarla sohbet etti. Kilitli parke çalışması ile çamurlu yol ve sokaklardan kurtulan Dikmen halkı, Başkan Babaoğlu’na teşekkür ederek, mahallelerinin ilk defa böyle hizmet gördüğünü ifade ettiler. Çalışmalardan memnuniyetini dile getiren Dikmen Mahalle Muhtarı Menderes Ayvaz ve Aksu Mahalle Muhtarı Hasan Kara’da mahallelerine gelen bu hizmetler nedeniyle teşekkür etti. Nasıl etmesinler ki? Etmeme gibi bir şansları  mı var?

İNSAN ODAKLI ÇALIŞMAYI ALKIŞLIYORUZ ANCAK,,,

Dikmen mahallesinde 7 ayrı sokakta kilitli parke çalışmasının tamamlandığını ve İki engelli vatandaşımızın da rahatça ulaşım sağlayabilmeleri adına yol düzenlemeleri yapıldığını önemle vurgulamış. İnsan odaklı, insan onuruna yakışır bu hizmeti alkışlıyoruz ancak;

KÖYE VAR MERKEZE YOK

Babaoğlu’na soruyoruz: Dikmen mahallesinde yaptığınız yollarda engellilere yönelik çalışmaya önem veriyorsunuz da,

 ilçe merkezinde yaptığınız yaya kaldırımlarında bu önemi niçin göstermiyorsunuz???