Güncel
Giriş Tarihi : 28-09-2020 09:24   Güncelleme : 28-09-2020 09:24

HAFIZLIK UYGULAMA CAMİ DESTEK BEKLİYOR

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın temelini attığı Hafızlık Proje Okulu Uygulama Cami için Sakarya halkının ve hayırseverlerin desteği bekleniyor.

HAFIZLIK UYGULAMA CAMİ DESTEK BEKLİYOR

Temeli atılan 400 metrekare ibadet alanı, 8 derslik ve kütüphanesi bulunan uygulama cami bir ilk olma özelliğini taşıyor.

 

Proje okulları arasında saygın bir konumda bulunan Şehit Bülent Yurtseven Hafızlık Proje İmam Hatip Ortaokulu, okul bahçesine yapılacak, derslikleri ve kütüphanesi bulunan uygulama cami projesi ile başarısını taçlandırmayı hedefliyor. Hafızlık Proje Okulu’nda eğitim gören öğrenciler teorik bilgilerini uygulama cami sayesinde pratiğe dökme imkânı da bulmuş olacak. Her yıl yaklaşık 2000 başvuru arasından yazılı sınav ve mülakat ile öğrenci alan proje okulu bugüne kadar 150’den fazla hafız öğrenci yetiştirerek Türkiye’nin en iyi liselerine yerleşmelerini sağladı. İki yıl üst üste LGS il birincisi olan proje okulundan mezun olan onlarca öğrenci Kartal AİHL, Beyoğlu AİHL, Marmara İTO AİHL ve fen liseleri gibi Türkiye’nin prestijli okullarında eğitim hayatlarını sürdürüyor.

 

ALLAH’IN MESCİTLERİNİN İNANANLAR KURAR

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Allah’ın mescitlerini Allah’a inananlar imar eder. Bizim inanç esaslarımızda en önemlisi Allah’a inanmaktır. Allah’tan başka kimseden korkmamaktır. Allah’ın mescidini imar ederken maddi imkanlar bir şekilde tamamlanır. Esas olan ise içini imar etmektir. İçini imar etmekte Allah’a inanan yetiştirerek gerçekleşecektir. Peygamber efendimizin hicretten sonra ilk işi Mescid-i Nebi’yi kurmak oldu. Daha sonra ise suffeyi kurarak eğitime gösterdiği önemi anlıyoruz. Burada işte suffe özelliği taşıyan bir cami kuruluyor. Burası inşallah ilim, irfan, bilgi, hikmet yuvası olacak. Dua ediyoruz ki inşallah burada ilim merkezinde hemen yanında kurulacak camide İslam’ın ilkeleri öğretilecek, burada yetişecek öğrencilerimizde hem insanlığa hem de ülkemize yararlı gençler olacaklar. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun” dedi.

 

MANEVİ BÜTÜNLÜK

 

Uygulama cami projesinin mimarı, “Cami, bir mimar için en değerli ve en zor mekân tasarım çabası olmalı… Zira kulun rabbi ile en yakın anı olan secdenin mekanı, bizlere öğretilen tüm kutsal değerlerde “Allah’ın Evi – Kabe’nin Şubesi” olarak geçen bir mekanı yaratılmış bir kul olarak yaratıcısına karşı, bu kutsal evin sahibine en layık şekilde yapılması endişesi içerisinde acziyetinin farkına varması ve yine O’na sığınarak tüm hata ve noksanlarından af dilemesi ile sonuçlanmıştır. Bu mekân tasarım çabasındaki temel gayretimiz 20,00 m x 20,00 m ibadet alanının iki yanına 4,00 m x 4,00 m ölçüsünde 4'ü sağda, 4'ü solda olmak üzere ana mekân ile arasında görsel teması kesmeyecek şekilde bütünleştirilmiş derslikler ile talebelerimizin caminin manevi atmosferinden en üst düzeyde faydalanmasını ve hıfz etme şerefine nail olmak için gayret ettikleri Kur’an ile Namaz arasındaki manevi bütünlüğü en derinden yaşamalarını temenni ettik.” dedi.

 

SAHİP ÇIKMALIYIZ

 

SAHİPDER (Sakarya Hafızlık Proje Okulu Destekleme Derneği) Başkanı Musa AYGIN “İlimizin önemli bir değeri olan bu güzide kurum çevre illere ve Anadolu’da bulunan birçok proje okuluna da ilham kaynağı oluyor. Birçok ilden gelen okul temsilcileri yapılan faaliyetleri ve başarılı uygulamaları yerinde görüp kendi okullarında uygulamaya çalışıyor. Eğitimde bir marka haline gelen ve başarısını katlayarak sürdüren okulumuza tüm halkımızla sahip çıkmalıyız. Başlattığımız yardım kampanyasına ayni ve nakdi destek bekliyoruz.” dedi.

 

SAKARYA HAFIZLIK PROJE OKULU DESTEKLEME DERNEĞİ

Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. Erenler Şubesi

TR29 0020 5000 0961 5830 3000 01