Güncel
Giriş Tarihi : 15-09-2020 12:42   Güncelleme : 16-09-2020 18:01

HENDEK'DE YERİNDE EĞİTİMLE DRON EHLİYETİNİZ OLSUN İSTEMEZ MİSİNİZ?

Taşımacılık, kamera ve sırf hobi olarak kullanılan drone, Türkiye’de de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Ticari amaçla edinilen drone’lerin kullanımı için ehliyet şart tutuluyor. Peki drone ehliyet nedir? Drone ehliyet nasıl alınır?

HENDEK'DE YERİNDE EĞİTİMLE DRON EHLİYETİNİZ OLSUN İSTEMEZ MİSİNİZ?

İnsansız hava aracı, genel olarak bilinen adıyla drone , 27 Temmuz 2017’de yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte ehliyetle kullanılmaya başlandı.

Drone aracınız 25kg ve üzerindeyse İHA2 ve İHA3 sınıfına giriyor ve bu sınıflarda drone ehliyeti almanız şart. Hobi amaçlı drone kullanıcıları, drone ağırlığı 4kg ile 25kg arasındaki İHA1 veya 500gr ile 4kg aralığa sahip İHA0 sınıfına giren cihazlar için ehliyet ve eğitim almak gibi bir zorunluluğunuz yok. Ancak yine bu aralıklarda bir drone’a sahipseniz ve ticari amaçla kullanım söz konusuysa drone eğitimi ve ehliyeti almak gerekiyor.

Hobi amaçlı kullanacaklar için ehliyet zorunluluğu yok.

Ticari amaçlı drone kullanmak isteyenlerin 12 saatlik bir eğitimi olan bu ehliyete sahip olması gerekiyor. Hobi amaçlı olanlarda böyle bir zorunluluk yok. Drone kullanırken de belli başlı kurallara uyulması gerekiyor. Kalabalık alanlarda, havaalanı yakınlarında, spor müsabakalarını oynandığı alanlarda uçmak yasak. Bunların bilgisi zaten eğitimde veriliyor. Şayet bu kurallara uyulmazsa çok ağır cezalarla karşılaşılabilir.

NOT: DURON EHLİYETİ ALMAK İSTEYENLER BİZİMLE İRTİBATA GEÇEBİLİRLER.

0532-416 44 13 Ahmet Çileci