Güncel
Giriş Tarihi : 13-09-2020 15:31   Güncelleme : 14-09-2020 20:19

GÜN TORBAYA MI GİRDİ?

Gelecek partisi Hendek İlçe Başkanı Akıcı; “ Bu acele neden? Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?” diye sordu.

GÜN TORBAYA MI GİRDİ?

MEVCUDU ÇALIŞTIRAMAYAN ZİHNİYET NE YAPMAK İSTİYOR?

Akıcı; “ Elinde bulunan HGM gibi çok amaçlı bir spor ve kültür merkezini bünyesinde çalıştıramayarak Sakarya İl Spor Müdürlüğüne kiralayan Hendek Belediyesinin ilçemiz Atatürk Stadyumu bitişiğinde bulunan kapalı spor salonu bölgesinde gece vakti çalışmaya başlaması oldukça düşündürücü. Bu konuda ittifakın diğer meclis üyeleri neden sessizler” Diye konuştu.

CUMHUR İTTİFAKININ AK PARTİLİ ÜYELERİ NEDEN SESSİZ?

Hendek Gelecek Parti İlçe Başkanı Musa Akıcı, yaşananlara bir anlam veremediğinin altını çizerek; “Hendeki emanet alan zihniyetin (ben yaptım oldu) mantığı ile hiçbir yasal statüsü bulunmadan kazma vurması, bu çalışmaları yangından mal kaçırırcasına Belediye Meclisini adeta saf dışı bırakarak gecenin ilerleyen saatlerinde yapıyor olmasının arkasında yatan nedenler nelerdir” sorusunu yöneltti.

MECLİS SAF DIŞI BIRAKILMIŞ, ORTADA PROTOKOL YOK…

Akıcı; “böylesi bir projenin yasal olarak hayata geçirilmesinin kuralları gayet açıktır. Ancak baktığımızda  böylesi bir sosyal spor tesisinin yapılması konusu meclise getirilmemiş, mecliste tartışılmamıştır. Meclis gündemini ve Hendek Belediyesi çalışmalarını takip ettiğimiz kadarı ile meclis gündemine getirilmeyen, tesis için Spor İl Müdürlüğü ile ortaklaşa proje yapımı için meclis tarafından meclis başkanına bir yetki verilmemiş, konuyla ilgili meclis kararı ve encümen kararları bulunmamaktadır. Tesis yapımı ile ilgili yetkililerle yapılan protokol anlaşmasını kamuoyuna açıklayabilir misiniz” dedi.

TAPUSU SPOR İL MÜDÜRÜLÜĞÜNDE

Akıcı, “Bahse konu olan alanın Sakarya İl Spor Müdürlüğü ukdesinde olduğu resmiyette  tapunun Spor İl Müdürlüğünde bulunduğu böylesi bir durumda hiçbir yetkisi bulunmadan kazma vurulması ben yaptım oldu mantığının en bariz göstergesi” olduğunu işaret etti.

OTOBAN GÜZERGAHINDAKİ SPOR KOMPLEKSİ ATIL DURUMA GETİRMEK İLÇEYE NE KAZANDIRACAKTIR?

Gazetemize yaptığı açıklamasında Akıcı; “ Kaldı ki, geçmiş belediye yönetimi tarafından Orman Bakanlığından ilçemiz belediyesine kazandırılan, otoban bağlantı yolu üzerindeki kapalı spor salonu, hemen yanındaki sentetik halı saha ve bitişiğinde bulunan yüzlerce dönüm arazi spor kompleksi yapmak adına imar planlarında yer almakta. İlçemiz merkezinde halkın nefes alacağı yeşil alanları binalara boğmak bir yanlış, mevcut  kapalı spor salonu ve halı sahanın köreltilmesi  ve atıl hale getirilmesi ile eş değer olup ikinci bir yanlıştır.”öngörüsünde bulundu.  

YANLIŞ, SEBA İSMİ İLE KAMUFLE EDİLMEKTE

Hendek’de doğduğunun ve ilçe siyasetinin boyutlarını çok iyi bildiğini ifade eden Akıcı; “ Bizce ilçe merkezinde yapılacağı açıklanan böylesi bir spor kompleksinin yeri yanlıştır. Bu yanlışı, ilçemizin yetiştirdiği merhum spor adamı Süleyman Seba’nın adı verilerek kamuoyuna duyurulmak sureti ile yanlışın üstü kamufle edilmekte, tribüne oynanılmaktadır. Mehum spor adamı Süleyman Seba’nın adı verilecek ise yakışanı otoban üzerinde bulunan spor kompleksine verilmesi daha doğru ve hakkaniyetli olacaktır. “dedi.

 

“MEYDAN BOŞ DEĞİL” DİYEN AKICI’DAN SORU BOMBARDIMANI

BU SORULAR CEVAP BEKLİYOR?

-İlçemiz merkezinde gece yarısı apar topar başlatılan çalışmalar neyi ifade ediyor?

-Her söyleminde geçmişte yapılan bazı yapıların belediyeye münhasır tapusunun olmadığını, bazı yapıların ruhsatsız olduğundan dem vuran Belediye Başkanı, gece yarısı başlatılan spor kompleksi binasının ruhsatı var mıdır? Kesilen bir ruhsat var ise kamuoyu ile paylaşabilir mi?

-Meclis tarafından yetki verilmemiş başkan hangi yetki ile çalışmayı başlatmıştır?

-Bölgenin yasal sahibi konumunda bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığının onayı alınmış mıdır?

-Gençlik ve Spor Bakanlığı ile protokol sözleşmesi yapılmış mıdır? Yapılacak tesisin işletmesi hangi kurum tarafından yapılacaktır?

-Hendek Belediyesi’nin yatırım portfeyinde bütçe ayrılmış mıdır?

-Belediye başkanlığınca kamuoyuna açıklanan ortaklaşa yapacağız söylemi kulağa hoş geliyor olsa da, işçi paralarını ödemekte zorlanan Hendek Belediyesi bu tesisi hangi plan ve bütçe ile gerçekleştirecektir?

-Bahse konu olan tesis için spor Bakanlığı yatırım daire başkanlığınca onay verilmiş midir?