Güncel
Giriş Tarihi : 09-09-2020 18:36   Güncelleme : 10-09-2020 19:05

VATANDAŞ BARBUNYA'LARI BEKLİYOR

BARBUNYALARDAN HABER YOK! Rol Proje olarak kamuoyuna duyurulan, Patates hasadı yapıldı ve Belediye önünde yetkililerin ifadelerine göre (ihtiyaç sahipleri gelsinler alsınlar denilerek) dağıtımı yapılırken aynı tarihte ekilen ve bakanlığın verilerine göre hasadı yapılması gereken barbunyalardan ses seda yok.

VATANDAŞ BARBUNYA'LARI BEKLİYOR

VATANDAŞ BARBUNYA BEKLİYOR!

Hendek Belediyesi Tarım İşleri Müdürlüğü tarafından ilçemiz Kargalı Yeniköy mahallesinde 16 Nisan’da başlayan ekimin üzerinden 5 ay geçti. Hendek Belediye Başkanının meclisteki ifadesine göre; “ İhtiyaç sahipleri için 65 dönümlük alanda Patates ve Barbunya ektik” sözleri sıcaklığını korurken Patates dağıtımını siyasi şova dönüştürenlerin Barbunya konusunda neden sessiz kaldıkları merakla bekleniyor.

BAKANLIK VERİLERİ

Tarım üreticileri ve Tarım Bakanlığının verilerine göre Barbunya ekimi Nisan ve Mayıs aylarında ekilir.

    Sonbahar zamanına kadar barbunya bitkisinden hasat alınırken; barbunyanın dikilmesi ile beraber 3 ay sonra gerekli hasad alınmaya başlanır. 3 ay süre zarfında gerekli bakımların ardından kaliteli barbunya toplanmaya başlanır. Barbunya hasadında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar ise çıkan barbunyanın zamanında toplanmasıdır.