Güncel
Giriş Tarihi : 19-08-2020 19:12   Güncelleme : 20-08-2020 10:49

UZMAN GÖZÜYLE TRAFİK EYLEM PLANI…

Hendek Belediyesi Master Trafik Eylem Planı adı altında bir proje başlatmış olduğunu duyurmuş ve bu master trafik eylem planınında uzman ekiplerce hazırlandığı kamuoyuna açıklanmıştı. Projede cep otoparkları ile bisiklet yollarının entegre edildiği yönünde kamuoyuna sunulması oldukça düşündürücü.

UZMAN GÖZÜYLE TRAFİK EYLEM PLANI…

EYLEM PLANI DEĞİL ÇİLE PLANI!

İlçemizde uygulanma aşamasındaki Trafik eylem Planı projesini trafik uzmanına sorduk. Bizi kırmadı ve eylem planını masaya yatırdı. Sözlerine; “ projeyi hazırlayanların  trafik konusundaki  tecrübelerinin, bilgilerinin  neler olduğu yönünde şüphelerim var?” diyerek anlatmaya başladı.

  Anlatımına devam eden trafik uzmanı; “ Konulara vakıf olan biri olarak trafik sorununun yapılan master eylem planı ile daha da içinden çıkılmaz bir hal aldığını gözlemlemekteyim.  Trafik sorununa çözüm yerine sorun oluşturacak bir proje oluşturması ve bu hatalar zincirinin proje adı altında  uygulanmasını gördükçe gülüp geçiyorum  trafik konusundaki bilgi ve deneyimlerinin az olduğunun hatta hiç olmadığının yapılan uygulamalar açıkça ortaya koymaktadır.

YAP BOZLARLA NEREYE KADAR?

Proje hazırlıyorsunuz projenin arkasındaki isimleri ilçe trafik komisyonu üyelerinin bile tanımıyor olması, projenin kahramanlarının nedense  sır gibi saklanmasını anlamak mümkün değil. Sadece uzman bir ekip denilip geçiştiriliyor ama bu kişilerin uzmanlıkla alakaları yok uzmanlıkları yok trafik bilgileri ise hiç yok uygulamalar ortada! Eğer olsaydı yap boz olur muydu???

ÖNCE TEŞHİS SONRA TEDAVİ…

İllerde ve ilçelerde karayolları trafik yönetmeliği gereğince ilde UKAME komisyonu kurulur. Bu komisyonda her ilçeden birer temsilci bulunur, il ve ilçe sınırları içerisinde mahalli ihtiyaç ve şartlara göre trafik düzeni ve güvenliğini sağlamak amacıyla, UKAME gerekli tedbirleri almaktan tutunda otopark yerleri, geçici otopark yerleri,trafikle ilgili sorunları çözümlemek, toplu taşıma güzergahlarının tespit edilmesine kadar bir çok konunun çözümü uygulaması için yetkilendirilmiştirlerdir.

Şimdi soruyorum.

-Hendek belediyesinin uygulamış olduğu master trafik eylem planında UKAME komisyonunun görüşü alınmış mıdır?

-Bu proje UKAME'de masaya konulup komisyon üyeleri ile paylaşılmış mıdır?  

-Başpınar caddesi üzerinde yapılan kavşak karayolları trafik talimatnamesine uygun mudur?

Görülen duyulan o ki söz konusu gizli kahraman ekip bunu da paylaşmadı burada da amatörlüğünü gösterdi.

SÜRÜCÜ KÜLTÜRÜ ÖNEMLİ YER TUTAR

   Bir proje hazırlanırken özelliklede bu trafik ile alakalı ise projenin uygulanacağı yerin fotoğrafı iyi çekilmeli sorunlar iyi tespit edilmeli ki proje başarıya ulaşsın. Sürücü davranışlarından tutunda o yerin trafik kültürüne kadar iyi gözlemlenmelidir. Yaptım oldu mantığına getirilmemelidir. Bilimsellikten bahsediliyor proje yapılırken bilimsellikten faydalanılmış olduğu söyleniyor bu ekibe sorsam proje raporu var mıdır bilmiyorum ama sürücü davranışları ve trafik kültüründen bahsedilmediğine emin olabileceğimi söyleyebilirim.

 

DİMYATA PİRİNCE GİDERKEN EVDEKİ BULGURDAN OLMAK

Hendek ilçesi sürekli göç alan ve araç sayısının  her geçen gün arttığı bir ilçe olduğunun gözlemlendiği aşikardır. Hendek ilçesinde toplu taşıma ağının gelişmiş olmayışı ve ikametin çoğunuluğunun yeni mahallede toplanmış olmasından dolayı şehir içi ulaşımda kişisel otomobiller büyük öneme sahiptir. Bu durum göz ardı edilerek hazırlanan eylem planı sorunları beraberinde getireceğine de şüphe yoktur.

TOPLU OTOPARK KAPASİTESİ YETERSİZ

 Tek yön uygulaması ve cep otopark yaparak araç sayısı ve yoğunluğunu karşılayamayacak şekilde uygulamalar yaparak, yani pansuman tedbirlerle  trafik sorunu çözülmez, çözülemez. Şehir içi trafik sorununu çözelim derken trafik yoğunuluğunun yaşanmadığı sokaklarda parklanmalar ortaya çıktığı gözlemlenmektedir. Bu duruma  neden  olan, otoparkların  kapasitesinin yeterli olmayışından dolayı bu da diğer sokaklarda yaşanılacak trafik sorununa yol açıyor.

İSTİŞARE KÜLTÜRÜ NEREDE?

Uygulanmak istenen projede araç yoğunluğundan tutunda yaya yoğunluğuna kadar bir çok durumu değerlendirmeniz gerekmektedir. Örneğin bir sokakta yaya yoğunluğu yok esnaflar var marketler bu marketlerin esnafların durumları göz önünde bulundurularak bir yol çizilmeli gelen toptancı sayısı araçlar o yolu kullanabilecek araç sınıfları göz önüne alınmalıdır. Yani trafiği trafik kültürünün ana temeli olan insanlar ve insani ihtiyaçlar göz önünde bulundurulmalıdır. Ama sırf trafiği tek yöne düşürmek parklanmanın önüne geçmek için iki taraflı yaklaşık 1.5 metre yaya kaldırımı yapmışsınız burada yaya yoğunluğu yok, ancak araç geçiş kapasitesi yüksek bir toptancı ihtiyacının sıklıkla büyük araçlardan oluşturan bir yol burada tek taraflı kaldırım ve geniş bir yol uygulaması yapılmalıdır. Örneğin Başpınar caddesi üzeri…

BİSİKLET YOLU!!!

Hendek Belediyesinin  Sakarya  İMO ( İnşaat Mühendisleri Odası)  yetkililerini ilçeye davet etmiş, meclis salonunda görsel brifing verildiği haber sitelerine servis edildi. Haberin içeriğinde bisiklet yollarının eylem planı içinde olduğu açıklandı. Oysa heyet ile eylem planının uygulandığı bölgede çekilen fotoğraflara bakıldığında bisiklet yollarının projeye entegre edilmediği dahası Hendek Belediyesinin Engelsiz Kent Hendek projesi doğrultusunda ilçemiz genelindeki yaya kaldırımlarında yaptığı  (ama’ların yürüşüne imkan sağlayan yollar) ın olmadığı aleni ortada.Neyin entegre edildiğinden bahsediliyor?  Sormadan edemiyorum, lütfen söyler misiniz sizler ALGI peşinde değilseniz neyin peşinde siniz?

YANGIN 3 DAKİKADA BÜYÜR, 5 DAKİKADA KONTROLDEN ÇIKAR. İTFAİYENİN GECİKMELİ MÜDAHALESİ ÇÖZÜM OLMAKTAN ÇIKAR

Bir de acil durum ihtiyaçlarında ambulans itfaiye gibi araçların kullanması gereken yollar var bunlar da bizlerin ihtiaçlarıdır. 2007 tarihli binaların yangından korunması hakkında bir yönetmelik çıkarıldı 2007 sonrası yapılan yapıların hepsi bu yönetmeliğe tabi olarak  yapıldı yani yangın konusunda 2007 öncesi yapılara göre daha güvenliler. Söz konusu projenin uygulanacağı alanda yapıların hemen hemen hepsi 2007 öncesine ait yapılar yani yangın riskleri bir tık daha fazla olduğunu söyleyebilirim.

1135 nolu sokağı göz önüne getirdiğimizde itfaiye aracının teknik olarak zamanında yetişebilmesi, sistemini kurup müdahalede bulunması dakikalar alacağı açıktır. Yapılacak kavşaklar, cep otoparklar kaldırım başlangıçları, sokak girişleri bu durumlar göz önüne alınarak yapılmalıdır. Örneğin Başpınar mahallesi 1133 sokakta  yapılan kavşak uygulamasına bakıldığında  gelen itfaiye aracının dönüşünün kolay olmadığı bir kavşak modelidir. Bu da acil durumlarda ulaşacak olan aracın olay mahalline varış süresine doğrudan etki edecektir. Sadece durum bu değil yolu daraltmışsınız merdivenli itfaiye aracına ihitiyacınız var bu aracın merdiven açmasında aracın sabitleyici ayaklarının yana doğru açılması var merdiven manevraları var aracın sabitlenme süreci var bunları göz önünde bulundurdunuz mu.?

Şimdi gelelim Esas konuya;

Tek yön uygulaması ve yapılmış olan cep parklarla trafik sorununun çözülmeyeceğini herkes tarafından bilinmesini isterim.

ÖNCE TESPİT SONRA TEDBİR

Yapılan projede toplu taşıma ağının mevcut durumu göz önünde bulundurulmadan, toplu taşıma araç kullanım ihtiyacı trafik yoğunluğunun olduğu saatler, trafik yoğunluğunun yaşandığı cadde ve problemler, otopark kapasiteleri,trafik kültürü, ilçe trafiğinde durma ve duraklamanın yaşandığı en yoğun cadde ve sokakların tespiti ile (tek yön uygulaması ancak bu durumda yapılabilir ), cadde ve sokak araç trafik kapasitesini  iyi analiz etmeden yapılan bir projeden bir başarı beklemek hayalden öteye gitmez.  

GÜZERGAH DEĞİŞİKLİĞİ ŞART

Mesai başlangıç ve  çıkış saatleri ve bunlarla birlikte tüm köy araçlarının şehir merkezine girmeleri, yeterli yolcu indirme alanlarının olmayışı, durma ve duraklamaya bağlı şehir içi trafiğinin kilitlenmesine neden olan durumu görmek için uzman olmaya gerek var mı?

YAYALAR TEHDİT ALTINDA

Teknik ve bilimsel proje yapıldığından bahsedilmiş  ancak teknikle ve bilimsellikle alakasının olmadığının en güzel göstergesi ( İş bankası önündeki yaya geçiş yolu) böyle bir çıkışta araçların yaya geçidi ile karşı karşıya kalması, tabela uyarı işretlerinin bulunmuyor olması  trafikte kabul edilemez bir hata olarak karşımıza çıkıyor.

Projede yaya güvenliğinin düşünülmediğini görmek oldukça üzücü ve düşündürücü. Sanırım bu örnek  teknik ve bilimsel olarak yapıldığı iddia edilen projenin  hiç de denildiği gibi olmadığının en güzel kanıtıdır…