Güncel
Giriş Tarihi : 16-08-2020 12:50   Güncelleme : 16-08-2020 12:50

KIZILAY’DAN FARKINDALIK EYLEMİ

17 Ağustos asrın depreminin ardından 21 yıl geçti. Hala acılar taze hala bir önlem yok! Sakarya merkezde tabutluklar kiraya verilmiş durumda…Diğer yandan ilçemizde olası bir depremde toplanma yerleri SÖZDE belli ÖZDE belli değil…

KIZILAY’DAN FARKINDALIK EYLEMİ

21 YIL GEÇTİ AYNI TAS AYNI HAMAM

Asrın depreminin üzerinden 21 yıl geçti. Kızılay tarafından düzenlenen bisiklet  etkinliği ile bu günün anısına FARKINDALIK oluşturmak adına  tören düzenlendi.  Hendek ilçe merkezinden başlayan bisiklet konvoyu  Ali Gaffar Okkan bulvarı üzerinden geçerek  Sakarya istikametine yol aldılar. Yüzlerce bisiklet sürücü bir yandan pedal çevirirlerken diğer yandan ( EVDE KİMSE VAR MI?) sloganları attılar.

KIZILAY GENEL BAŞKANI MESAJ YAYINLADI

Marmara Depremi'nde bir doktor olarak arama kurtarma ve sağlık desteği çalışmalarında yer alan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, 17 Ağustos Depremi'nin yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

"Marmara Depremi'nin yaşandığı 1999'dan bu yana Türk Kızılay ve diğer ilgili kurumlarımız afetlere hazırlık konusunda çok yol kat etti. Artık daha hızlı hareket ediyor, yaraları daha hızlı sarabiliyor, hayatı daha hızlı normale döndürebiliyoruz ülke olarak.

KINIK ÖZELEŞTİRİDE BULUNDU

Ancak özellikle afet öncesi yapılması gerekenler ve afetlere dayanıklı yapılaşma konusunda hala istenilir seviyede değiliz. Toplum tabanlı afet yönetimi çok büyük bir önem taşıyor. Bu gerçekten hareketle Kızılay, 2030 stratejisinin büyük bölümünü afetle mücadeleye toplum katılımını sağlamak ve toplumsal dayanıklılığı artırmak başlıklarına ayırdı. Her türlü afetin üstesinden ancak ne yapacağını bilen bireylerden oluşan bir toplumsal yapı ile gelinebilir."     Dedi.

Bisiklet sürücülerine Kızılay temsilcileri ve polis ekipleri eşlik ettiler.

NOT: Bisikletli konvoyun vide gösterimini Facebook üzerinden ahmet çileci ya da hendek şafak adresinden izleyebilirsiniz.