Güncel
Giriş Tarihi : 11-08-2020 17:03   Güncelleme : 11-08-2020 17:56

DERE KUMUNDAN BETON ÜRETİLMEZ-8

BETON SANTRALİ KURULMASI…

DERE KUMUNDAN BETON ÜRETİLMEZ-8

Bir basın temsilcisinin Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’nun basın toplantısında belediye adına bir beton santrali kuracağını belediyenin imkanlarını başkaları gibi kendime değil halkın kullanımına sunacağını ifade etti. Bu konuda ne söyleyeceksiniz? Sorusuna yanıt veren İnci; “ Turgut Babaoğlu beton santrali kuracağını söyledi. Geçen bir işyeri açılışında kendisine yanlış yaparsın dedim. Sakarya’da 20 yılda 25 adet beton santrali kapandı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin beton santrali  vardı o da kapatmak zorunda kaldı. İflas etti. İnci beton Lafarge birlikteliği, Avrupa teknolojisinin avantajı ile kalitede  Sakarya’da bu derece kaliteli beton üreten yok. Ben dönemim içerisinde kardeşime Hendekde zorla beton tesisi kurdurdum.  Sakarya’dan gelen beton nakliye dolayısı ile tüketiciye pahalıya mal oluyordu, benim diğer ilçelerde beton tesisim vardı neden burada olmasın? Dedim ve ilçemiz halkına daha kaliteli ve daha ucuza beton almasına imkan sağladım. Dediler ki belediye başkanı ya, kendisinden ruhsat alanlar ondan beton alacak… Bugün belediye başkanı  da değilim ve benim beton santralimbu kadar ekonomik krize rağmen faal olarak çalışıyor. Her partili vatandaş işletmemizin betonunu kullanıyor.

TİCARETİN KENDİNE HAS KURALLARI VARDIR. TİCARETTE SİYASİ PARTİ AYRIMI OLMAZ

“Ticarette siyasi parti ayırımı olmaz. Ticarette kim nereden karlı ise oradan alır. 6 senedir ben yokum. Şimdi Turgut Babaoğlu var. Benim kendi beton santralim varken Hendek Belediyesine beton santrali kurdum. Belediyenin bütün beton ihtiyacını buradan çıkarttım. Ben dışardan beton almadım. Dışardan pompa kiraladım , mikser kiraladım ve kendi yağımızla kavrulduk. Babaoğlu benim öğrencim.  Genç belediye başkanı. Bununla yetinmedin beton santralinde bordür, büz, kilitli parke imalatı yaptım. Hendek Belediyesinin tüm işleri bu tesiste üretildi dışarıdan alınmadı. Burada yapılan kilitli parke, büz, bordürleri dere malzemesi ya da Sakarya kumu ile yapabilirsiniz.”

DERE KUMU İLE BETON İMAL EDEMEZSİNİZ…

“ Ancak inşaatlar için bu dere malzemesi ile beton yapamazsınız , çevre il müdürlüğü gelir numuneyi alır, malzemenden dolayı senin beton santralini kapatır. Eskiden yapılıyordu artık her şey kurallarına göre yapılmak zorunda. O eski betonların ömrü 20 sene bugünkü C-30 betonun ömrü 70-75 senedir. Agrede malzemesine göre değişkenlik gösterir. Zaten günümüzde o eski tip malzemeden üretilen betonun kullanılmasına müsaade edilmez.” Dediğini anlattı.

ASKERLİK ŞUBESİ KARŞISINDAKİ 1308 M2 YER HENDEK BELEDİYESİNİN…

“Burada 4 katlı bina yapabilirsiniz. Yine baktığınızda şehrin meydanında Cumhuriyet ilköğretim Okulunun eski bulunduğu yeri Noksek İlköğretim okulunun yerini ve okulunu yapıp  Milli Eğitime vererek  bu yeri ( 4166m2) yeri  satın aldık. Orası da Hendek Belediyesinin yeridir mülküdür. Bunları nasıl görmezler? Ne demek Hendek Beleidyesinin Belediye binasından başka yeri yok diyebiliyorlar? “ Sorusunu yöneltti.  Belediyenin garajının bulunduğu şantiye alanındaki belediye mülkümüzün toplamı 77 bin m2 yerdir burası da Hendek Belediyesinin tapulu mülküdür, üzerindeki yapılar ayrı…

YAĞ VAR,TAVA VAR, UN VAR…YAPACAK USTA GEREK…

“Arkadaşlar Toplu Konut alanı olarak toplamda 140 dönüm yer aldık. Burada borçlandık. Burada dere yatağı ve köprüsü yapılmış, konut yapmaya hazır yer. Bir tek burada yağ var, tava var,un var yapmak için usta lazım usta da Turgut Babaoğlu inşallah yapacak konutları… Yapar, yapamaz diye bir şey yok çok zor bir olay değil bunu yapmak…”

SERVETİYE’DEKİ 105  DÖNÜM YER…

“Burasını biz otel yeri olarak almıştık. Orası 105 dönüm bir alan. Bu alanın hemen yanında 1200 dönüm ormanın yerini almıştık. Küçük bir havaalanı yapılacaktı orada. Benden sonra oraya ağırlık verilemedi.” dediğinde basın mensubu söze girerek sıra dükkanlar bölgesini sordu. İnci, bu soruyada açık yüreklilikle yanıtlayarak; “bakın arkadaşlar ben sıra dükkanların olduğu alanı maliyeden satın aldım. Ben kimse için yer satamaz demiyorum ama ben diyorum ki biz bunları alırken bir hedefimiz vardı.

BABAOĞLU’NA GÖNDERME: TAMİRATLA BİR YERE VARAMAZSIN

Gelenbir soruya karşılık veren İnci; “ ben kimseye satamazsın demiyorum. Ben sadece Hendekde CHP’ye indirimli olarak yer sattım. Ama yeri satıyorsan aldığın para ile bir projen olmalı oraya yatırım yapmalısın. Sattığında elde ettiğin kaynağı iyi kullanmak lazım. Tamiratla bir yere varamazsın” diyerek Babaoğlu’na göndermede bulundu.

TİCARET MERKEZİNİ ESNAFLAR YAPTI! İŞYERLERİNİ SATIN ALDILAR…

Konuşmasına devam eden İnci, tekrardan gelen soru üzerine Ticaret Merkezi dükkanlarının  esnaflarca yapıldığı ve yerlerini , sergilerini satın aldıkları sorunua yanıt veren İnci, “  hayır ben sergileri satmadım, 10 yıllık kullanım hakkı olarak verdim ve devir hakkıda vermedim.  Bugün bu süre bitti. Orada Turgut başkanı kandırıp yanlış bir duruma getirmesinler. Yani Turgut başkan pazarcı esnafından kullanım hakkı olarak yeniden düzenleme yapar ve  para alabilir. Oradan esnaf başına 4 bin tl almış olsa toplamda 600 esnaftan  24 milyon para yapar.”

İNCİ, İRFAN BAŞKANA BELEDİYEYİ KAÇ PARA BORÇLA DEVRETTİ?

“Ben 34 milyon borçla belediyeyi İrfan beye devrettim. Faiz ödemeleri ile birlikte bu rakan 44-45 milyon tl civarında. İrfan bey borçlanarak  bir çok bölgeye asfalt  döktü ama yeni kaynak üretemedi. Ben devamlı kaynak üretiyordum. Belediyenin asli görevlerinden bir tanesi kaynak üretmektir. Örneğin arsa üretiyorsunuz satıyorsunuz. HİMPAŞ’a sattığım yer gibi. Ben Hendek Belediye başkanlığını kazandığımda  Zeki Cömert  döneminde Dikmen Balkaya mevkiinden gelen suyun borcu, Kamışoğlu döneminden gelen asbest su borularının borcu vardı, Kamuışoğlu  15 yıllık borçlanma ile almıştı, 5 yılını ben ödedim. Dikmenden gelen suyun borcunu biz ödedik bugün o suyu getirecek olsan 250 milyondan aşağı olmaz.  Allah rahmet eylesin, belediyede süreklilik vardır , Zeki abi suyu getirdi  borcun tümünü  biz ödedik.  Süreç içerisinde Belediye başkanlığına gelen İrfan Püsküllü 101 milyon borç ile belediyeyi Turgut Babaoğlu’na devretti.