Güncel
Giriş Tarihi : 11-08-2020 17:00   Güncelleme : 11-08-2020 17:55

BU TÜR FABRİKALARA İŞLETME RUHSATINI DEVLET VERİR, BELEDİYE İSE BİNA RUHSATINI VERİR-5

BU TÜR FABRİKALARA İŞLETME RUHSATINI DEVLET VERİR, BELEDİYE İSE BİNA RUHSATINI VERİR

BU TÜR FABRİKALARA İŞLETME RUHSATINI  DEVLET VERİR, BELEDİYE İSE BİNA RUHSATINI  VERİR-5

Başkan İnci; “ Bu proje Bayındırlık Bakanlığından, Çevre İl Müdürlüğünden ve Çevre Bakanlığı tarafından onaylandıktan sonra Milli Savunma Bakanlığının denetimindedir bu fabrika. Belediyeler buradaki sadece binaya ruhsat verir. Buranın işletme ruhsatını veremez. Burada üretilen malın denetlemesi ayda bir kere valilik tarafından yapılır. Ne olduğu, ne kadar mal üretildiği, ne kadar stok bulunduğu İçişleri Bakanlığına aylık olarak raporla bildirilir.Belediyenin burayı denetleme şansı yoktur. Benim dönemimde buranın imarı yapılmış, koyulacak binaların yerleri işaretlenmiş,birinci ruhsatlarını almış. Bizim onlara verdiğimiz ruhsatın cinsi oradaki binaya verilen bina ruhsatıdır işletme ruhsatı değildir. Depo ruhsatıdır bunu vermeme lüksünüz yoktur. Bu işletme tehlikeli madde üreten bir işletmedir. Bu işletme kanunlar çerçevesinde çekme mesafelerine, ordaki bölgede yaşayan vatandaşlardan taahhüt alınarak yapılmış olan bir fabrikadır.” diye konuştu.

SANAYİ RUHSATI İPTAL EDİLMESİN Kİ YER DEĞERLİ OLSUN AKSİ HALDE

Başkan İnci; “  Patlamanın akabinden işyeri sahibi iflas etmiştir, patlamada onlarca insanımız yaralanmış çok sayıda şehitler verildi. Bu adam iflas etti. Ben bu adama sahip çıkmak için demiyorum ama  burada 200’e yakın çalışan insan var. Bu insanların tazminatını kim verecek? Orada 160 dönüm yer var ve snayi ruhsatlı bir yer. O yer hiç olmazsa sanayi teri olarak kalırsa daha yüksek bir paraya alıcı bulur, satılan bu yerden bu tazminatlar ödenir  aksi halde tarım alanına döndürülürse  tarla vasfı görünürse para etmez. Birde orayı tarla olarak kimse almaz çünkü orası betonlaşmış oranın tarlaya dönmesi de zor. Ben şu anda söz sahibi değilim ama benim oryala ilgili bakış açım orada çalışan insanların konumunudur. Orada ölen 7 tane insanımız ve 3’de şehidimiz var. Allah rahmet eylesin. Kamuoyu bilsin ki orya ben asla ruhsat vermedim. Benim tasvip ettiğim bir fabrika da değildir. Ben ilçemin doğasına insanına zararlı hiçbir fabrikayı ilçeme getirmedim. Bakırsan fabrikası nedeniyle ilçede tarım bitti ormanda ağaçlar kurudu ben fabrikayı kapatacağım dedim , allem ettim gullem ettim ve kapattım “diye konuştu.

O FABRİKAYA İRFAN BAŞKAN DA RUHSAT VERMEMİŞTİR

“Şunu da ifade edeyimki “ DİYEN İnci; “  o fabrikaya İrfan Başkanda ruhsatını veren biri değildir. Üzerine basa basa tekrar söylüyorum bu fabrikanın ruhsatı devlet tarafından verilen bir ruhsattır. Devletin denetimindedir. Benim arzu ettiğim bir fabrika değildir. Ben Hendekde havayı kirleten, doğaya, millete zararı olan fabrikaya düz bakmadım bakmam. Ben Hendekde fabrika kurulmak istendiğinde benim çalışma prensibim çok farklı olmuştur. İlçemiz esnaf odası ilçemiz şoförler odası ve zabıta müdürümüzü birlikte kurulmak istenilen fabrika için ön raştırma yapmaları için fabrikanın mevcuttaki kurulu bölgesine gönderip araştırmalarını istiyor onlardan aldığım raporlar doğrultusunda kurulması ya da kurulmaması yönünde kararımı veriyordum. Türkiye’nin büyük zengini olan fabrikatörleri ilçeme getirdim.Ordu’dan Çamsan’ı, Gaziantep’ten Sanko’yu, Uşak’yan Gedik Holdingi , Giresun’dan Hekim yapıyı, Siirt’ten Aydın Kuruyemişi, Adana’dan Oğuz Gıdayı getirdim. Tabi biz bunları yaparken sadece benm değil hep birlikte yaptık bu atılımları” dedi.