Güncel
Giriş Tarihi : 05-08-2020 18:05   Güncelleme : 06-08-2020 12:28

MECLİS DE SICAK SAATLER. BABALAR GİBİ SATARIM, İHTİYAÇ OLURSA DA TEKRAR SATIN ALIRIM!

- BABALAR GİBİ SATARIM! SATMAYIPDA TESİS Mİ YAPACAĞIZ? -GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BİR TEK BELEDİYE BİNAMIZ VAR - ÇARŞI MEYDANINDAKİ DÜKKANLAR KİME NASIL, KAÇA SATILDI BELLİ DEĞİL

MECLİS DE SICAK SAATLER. BABALAR GİBİ SATARIM, İHTİYAÇ OLURSA DA TEKRAR SATIN ALIRIM!

-KANUNSUZ MECLİS KARARINI KANUNA UYGUN HALE GETİRDİK!

-2500 METREKARE ALAN İKİLİ ANLAŞMAYLA VERİLMİŞ

- SATIŞI YAPILACAK TAŞINMAZLARIN EVSAFI

- KAMU İHALE KANUNUNA GÖRE SATIŞLARI YAPILACAK

- BABALAR GİBİ SATARIM! SATMAYIPDA TESİS Mİ YAPACAĞIZ?

-GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BİR TEK BELEDİYE BİNAMIZ VAR

- ÇARŞI MEYDANINDAKİ DÜKKANLAR KİME NASIL, KAÇA SATILDI BELLİ DEĞİL

- MECLİS KARARI İLE ÜÇ KATLI BİNADA İNSANLARIN ASANSÖR YAPMASINI MECBUR KILAMAZSINIZ 

-3 KATLI BİNAYA ASANSÖR MECBURİYETİ GETİREMEZSİNİZ

- KİMİN MENFAAT SAĞLAYACAĞI BENİ İLGİLENDİRMİYOR

 

KANUNSUZ MECLİS KARARINI KANUNA UYGUN HALE GETİRDİK!

Hendek Belediyesi olağan Ağustos ayı meclis toplantısı Hendek Belediye Başkanı başkanlığında 1 mazeretli üye eksiği ile toplandı. Dokuz gündem maddesinin görüşüldüğü meclisin Cumhur İttifakı bayrağı altında  MHP-AKP üyeleri nden oluşan meclisin, AKP üyeleri  iki gündem maddesine top yekün RED kararı verirlerken diğer gündem maddeleri oy birliği ile geçti.

2500 METREKARA ALAN İKİLİ ANLAŞMAYLA VERİLMİŞ

Gündemin bam teli konumunda olan mülkiyeti Hendek Belediyesine tapulu köy arazilerinin ve Yenimahallede yer alan Meşale konutlarındaki 2500 m2 lik alanın ikili anlaşma ile inşaat firmasına verilmesinin tekrardan ihaleye çıkartılarak satışının yapılması yönünde  satış izninin başkana verilmesi maddesine RED oyu kullanan Cumhur İttifakının AKP’li üyesi Adem Sefa’nın  söz alarak neden satış yetkisi isteniyor?, Satyışlardan hedeflenen rakam nedir? Satışlardan elde edilecek gelirin borç ödeme ya da yatırım amaçlı kullanıp kullanılmayacağı sorusuna meclis başkanına yöneltti.

SATIŞI YAPILACAK TAŞINMAZLARIN EVSAFI

Satış yapılacak taşınmazlar içerisinde tuvalet bile var.

Meclis başkanı  konuşmasına  satışa çıkartılacak taşınmazlar ile ilgili olarak meclisi bilgilendirerek başladı. Meclis başkanı  “ Yaklaşık olarak 813 adet taşınmazımız mevcut. Toplamda 2368 dönüm. Bunların 397 adedi satılacak. Bunlardan 242 adedi tarla vasfında, 64 adedi arsa, 42 adedi bahçe, 7 adedi ahşap ev ve samanlık, 6 adet çeşme yeri, 4 adet meydanlık, 3 adet yol boşluğu,2 adet  değirmen yeri, 1 adet kavaklık,1 adet dut bahçesi, 25 adet diğer nitelikli tapulardan ibarettir.”

KAMU İHALE KANUNUNA GÖRE SATIŞLARI YAPILACAK

 “Bu yerlerin satışının asıl amacı belediyeye gelir etmek değil. Sadece kaosu ortadan kaldırmak ya da zaman zaman muhtarlarımızın satışı ile ilgili talep ettikleri yerlerin çözümüne hazırlıklı olmaktır. Defaatle bu tür isteklerin meclise getirilerek meclisi meşgul etmemek adınadır. Satışlar tamamen Devlet ihale Kanununun esaslarına bağlı kalarak yapılacaktır. Hukuk birimimiz bu konuda çalışıyor ve hatasız satış gerçekleştireceğiz. Her parselin satışı ile ilgili ayrı bir karar ve komisyon raporu olacak. Bu yerlerin bize hiçbir yararı yok. Yerlerin fiyat araştırmaları yapılarak ve satış yapılacağı günlerde fiyat güncellemeleri yapılarak satışa sunulacak. Daha önce düşülen hatalara düşmeyeceğiz” diyerek;   “geçmişten ders alarak bugün işlem yapmaya çalışıyoruz. Her kişi ihaleye girer ve usulüne göre yeri alabilir.” Dedi.

BABALAR GİBİ SATARIM! SATMAYIPDA TESİS Mİ YAPACAĞIZ?

Akp Meclis üyesi Hamit Canlı’da meclis başkanına;  “yarın dahada değerlenebilecek bir yeri elimizde tutsak nasıl olur?” sorusuna yanıt veren başkan; “ o tarzda bir yerimiz var ve herkes tarafından biliniyor. Parkshop yakınındaki o yer evet değerli bir yer. Bugün hangi yer bundan 3-5 sonra  değerlenmez diyebiliriz. O mantıkla baktığımızda herşeyi bırakalım hiçbir şey satmayalım.” Sözüne karşılık veren meclis üyesi Canlı; “bence değer kazanacak olan yeri elimizde tutmamız daha doğru olur, diğer yerlerin satılması olabilir” diyerek teşekkür etti.

ÇARŞI MEYDANINDAKİ DÜKKANLAR KİME NASIL, KAÇA SATILDI BELLİ DEĞİL

 Buna cevap veren başkan da; “ bakın o konulara girersek işin içinden çıkamayız. Bakın belediyemizin geçmişten günümüze gelen bir tek belediyemizin ana binası duruyor. Onun dışında alayı satıldı. Çarşı meydanındaki dükkanlar, kimin aldığı , kaça aldığı, kime sattığı belli olmayan rakamlara gitti. Biz aynı hatalara düşmeyiz.  Bizim usullerimiz tamamen kanuna uygun, satılması gerekiyorsa  satacağımız ortam ve devletin açıkladığı usuller belli. Ne yani satmayıpta orada bir tesis mi yapacağız? Yarın AVM’mi yapacağız? Yarın ihtiyaç olursa biz yine alırız!” diyerek cevaplandırdı.

MECLİS KARARI İLE ÜÇ KATLI BİNADA İNSANLARIN ASANSÖR YAPMASINI MECBUR KILAMAZSINIZ  Meclisin diğer bir sıcak gündem maddesi de 2 kat ve üzeri konutlardaki asansör zorunluluğunun kaldırılması maddesiydi. Madde ile görüşünü açıklayan meclis başkanı; “ bu asansör maddesi aslında kanuna aykırı bir şekilde alınmış meclis kararının tekrar iptal edilmesi için aldığımız bir karar.”olduğunu ifade etti.

3 KATLI BİNAYA ASANSÖR MECBURİYETİ GETİREMEZSİNİZ 

“Mantıken bakıldığında 3 katlı bir binada asansör olması kadar doğal bir şey olamaz. Turgut Babaoğlu olarak bende böyle bir şey isteyebilirim fakat, bir meclis kararı ile insanların 3 katlı binada asansör yapmasını zorunlu kılamazsınız. Yasaya göre 4 katlarda var. Daha önceki mecliste ( 3 katlı binalara da asansör koyacaksınız şeklinde meclis kararı çıkartılmış ve zorlanmış. Ama yeri bırakılmak sureti ile kanun asansör zorunluluğu getirmemiş. Bizde geçmiş dönemde alınmış bu kararı düzeltmek adına tekrar bir karar alıyoruz. “ dedi.

KİMİN MENFAAT SAĞLAYACAĞI BENİ İLGİLENDİRMİYOR

Gündem maddesini  oylamaya sunan meclis başkanı; “ süreci uzatmanın manası yok,ilçede inşaatlar devam ediyor. Burada kanunen haklarının gasp edildiği, bu müteahhit olabilir vatandaş olabilir. Biz burada kanuna aykırı bir işlemi düzeltiyoruz. Burdan kimin mağdur olacağı ya da kimin menfaat sağlayacağının çokta önemi yok. Bu beni ilgilendirmiyor.” Demesinin ardından madde oylamaya sunuldu ve madde Cumhur İttifakı üyelerinin oy birliği ile mecliste kabul gördü.