Güncel
Giriş Tarihi : 23-07-2020 16:39   Güncelleme : 23-07-2020 16:39

İSVEÇ’DE KORONAVİRÜS

İsveç'te son bir günde 21 kişinin daha yaşamını yitirdiği belirtildi.

İSVEÇ’DE KORONAVİRÜS

Isvec Halk Sağlığı Kurumu'nun internet sitesinde güncellenen bilgilere göre,Koronavirüs pandemisinin başladığı günden bu yana ülke genelinde şuana kadar hayatını kaybeden kişi sayısı 5 bin 667'ye yükseldi.Kuzey Avrupa ulkeleri arasinda en yuksek rakam.

Isvec"te, toplam vaka sayısı 78 bin 504 oldu.

Halk Sağlığı Kurumu'nca yapılan güncellemelere göre, hastanelerde tedavi gören kişi sayısı 2 bin 788 olurken, entübe hasta sayısı 58 olarak açıklandı.

Solunum cihazına bağlı hasta sayısında düşüş gözlenirken, Temmuz ayı içinde ölüm oranlarında düşüş olmasına rağmen, yaz dönemine göre ölümlerin diğer ülkelere göre yüksek olduğu gözleniyor.

Halk Sağlığı Kurumu'nun can kayıplarıyla ilgili açıklamasında, ölüm kayıtlarının kapsamlı araştırmalar sonucunda belirlenmesinden dolayı gecikmeler yaşandığı, ancak açıklanan rakamların doğruluk oranı diğer dünya ülkelerine göre çok daha gerçekçi olduğuna dikkat çekildi.

 


 

Yine covid-19 enfeksiyonuna maruz kalıp, daha sonra yaşamını yitiren bazı hastaların mevsimsel gribal enfeksiyonlar nedeniyle yaşamını kaybettiği durumlarda olduğu gözleniyor.

İsveç'te kapsamlı laboratuvar araştırmaları sonucunda ölüm nedeni netleştirilen kişilerin covid-19'un ölüme neden olduğu doğruluk ölçüm oranlarında İsveç'in iyi bir çalışma yaptığı ifade ediliyor.Tüm bunların yaşandığı İsveç'te aşı çalışmaları içinde ayrı çalışmalar yürütülüyor.

 


Ingiltere"nin unlu Oxford' universitesinin üzerinde çalıştığı ve Aztra Zeneca'nın üretimini yapacağı aşı çalışmalarında önemli gelişmeler yaşanırken, bu aşı üretiminin Södertälje'de yapılabileceği konuşuluyordu. Ancak şirket yönetiminde bugün yapılan açıklamaya göre Södertälje'de üretim yapılmayacak.

Tıbbi teknoloji şirketi Astra Zeneca, covid-19'a karşı başarılı bir aşı testinden sonra dünyanın dikkatini çekti. Ancak Astra Zeneca'nın Södertälje'deki en büyük fabrikasında aşı üretiminin gerçekleşmeyeceği bildirildi.

Şirketin Nordic basın müdürü Christina Hägerstrand-Hägerstrand, "Södertälje'de teknik bilgimiz var ancak pratik bir imkanımız yok, bu kadar hızlı bir şekilde değiştirmek mümkün değil. İlaçlarımızın covid-19 için çeşitli risk grupları tarafından kullanıldığı ve ilaçlara erişiminin güvence altına alınması gerektiği unutulmamalıdır.


Anders Tegnell, toplu taşıtlarda ve trenlerde maske kullanımına gerek olmadığını söyledi.

.Avrupa makamlarının yeni tavsiyeleri arasında önemli bir yere sahip olan 1,5 metrelik mesafe kuralına dikkat edilmesinin önemli olduğuna vurgu yapan Tegnell, insanların maske ile kendilerini güvende hissettiği ve bununda mesafe kuralında ihlaller meydana getirebileceği, yanı sıra maske kullanımındaki yanlışlıklar nedeniyle enfeksiyonun daha da arta bileceği endişesi taşıyor.

Derleyen

Mehmet Öget

Stockholm/sweden