Siyaset
Giriş Tarihi : 21-07-2020 11:05   Güncelleme : 22-07-2020 12:18

Serbes: Türkiye’de işsizlik yakıcı boyutlara ulaştı

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes, bu gün Türkiye’nin en temel meselesinin, yakıcı bir hal almış olan işsizlik konusu olduğunu söyledi.

Serbes: Türkiye’de işsizlik yakıcı boyutlara ulaştı

BU İKTİDAR MİLLETTEN KOPTU

Serbes , geleneksel hale getirdiği haftalık gündem değerlendirmesinde, işsizliğin şu anda Türkiyenin en önemli meselesi olduğunu belirtti. TÜİKin geçtiğimiz hafta yayınladığı yüzde 12,8lik işsizlik oranına bakınca, Koronavirüs sürecinde herkesin yaşayarak gördüğünün aksine işsizliğin düştüğünün iddia edildiğinin altını çizen Serbes, Ne diyelim? Böyle iktidara böyle TÜİK. Allah aşkına kahvede, evlerde, mahallelerde, çarşıda, pazarda tek gündem maddesi işsizlik. Sağır sultan duydu ama iktidar duymamış. Çünkü bu iktidar geçinemeyenden koptu, ay sonunu getiremeyenden koptu, alının teriyle kazanmaya çalışandan koptu, mesleği olup emeğiyle çalışandan koptu. Özetle bu iktidar milletten kopmuş durumda. Bunlar TÜİK masallarıyla sadece kendilerini kandırıyorlar.” diye konuştu.

GÜVEN ORTADAN KALKTI

Ülkenin koskoca istatistik kurumuna güvenin ortadan kalktığını vurgulayan Serbes, değerlendirmesine şöyle devam etti: Peki gerçekler ne? Son 1 yılda; çalışmak isteyen nüfusumuz 1 milyon kişi artmış. Buna karşın işgücümüz 3 milyon kişi azalmış. Başka bir deyişle istihdam piyasasına girebilecek 1 milyon kişiye iş bulmak bir tarafa, işgücünde olan 3 milyon insanımız da istihdam piyasasını terk etmiş. Sonuç olarak sadece 1 yılda işgücü piyasasına dahil olmayanlardaki artış 4 milyon kişiyi aşmış. Hali hazırda AB ülkelerinde yüzde 74 olan işgücüne katılan nüfus oranı ülkemizde son 1 yıl içinde 5,7 puan azalarak yüzde 47,2ye gerilemiş. Yüzde 22 işsizlik, bir ekonomi için felaket demektir. Ülkemiz için bu hiç hak etmediği bir manzaradır.”

EKONOMİ İYİ İSE İKTİDARIN, DEĞİLSE DIŞ GÜÇLERİN İŞİ

İktidarın her yaştan insanı, özellikle gençleri işsizliğe mahkum ettiğini ifade eden Serbes, ancak iktidarın bundan rahatsızlık duymadığını dile getirdi. İktidarın ekonomiyi boş laflarla, komplo teorileriyle yöneteceğini zannettiğini belirten Serbes Ellerinde bir sihirli çubuk var. Ekonomide küçücük bile iyi şeyler olursa iktidarın büyük bir başarısı oluyor. Ekonomide kötü ne olursa dış mihraklar yüzünden oluyor. Bu söylem, artık kabak tadı verdi. Yeter artık. Türkiyenin gündemi işsizliktir. Türkiyenin gündemi hayat pahalılığıdır. Türkiyenin gündemi kayıt dışı çalışmak zorunda olan emekçidir. Türkiyenin gündemi asıl sahiplerine kullandırılmayan, bankacılık sistemine peşkeş çekilen İşsizlik Fonudur. Türkiyenin gündemi korona sürecinde gelirini kaybeden, kirasını dahi ödeyemeyen esnaftır. Türkiyenin gündemi sözde işçiye yeni bir fon kurmak içiniktidarın göz diktiği Kıdem Tazminatı Fonudur. Kısacası Türkiyenin gündemi genci yaşlısı, eğitimlisi eğitimsizi, dindarı, seküleri, ne düşündüğünden nasıl yaşadığından bağımsız olarak insan onuruna aykırı yaşam koşulları altında ezilen vatandaşlarıdır.” şeklinde konuştu.

ONLAR KORKUYU VAAD EDİYOR, BİZ ÜMİDİ

Serbes, Gelecek Partisi olarak, terk edilen her değeri tekrar yaşatacaklarını, yıpratılan her kurumu aslına ve zamanın ruhuna uygun şekilde yeniden ihya edeceklerini dile getirerek şunları kaydetti: “Onlar korkuyu vaat edecek, biz ümidi dalga dalga büyüteceğiz. Bıkmadan usanmadan anlatacağız. Sabırla, tevekkülle gerçekleri, hakkı ve hakikatları tekrar edeceğiz. Bizim derdimiz bir kişi, bir aile meselesi değil, bizim derdimiz ülke meselesidir.”