Güncel
Giriş Tarihi : 10-07-2020 11:34   Güncelleme : 13-07-2020 10:54

KAFAMDA DELİ SORULAR…

3 Temmuz… Ocaklara ateşlerin düştüğü o kara tarih… Kimi eşini, kimi babasını,kimi kardeşini,,kimi abisini,kimi amcasını, kimi dayısını, kimi sevdiğini kaybetti. Hani hep deriz ya (ateş düştüğü yeri yakar!) aynen öyle.

KAFAMDA DELİ SORULAR…

   Yaşanan patlamanın hemen ardından  olay yerine devlet geldi, öleni geri getiremeyiz ancak  hiç kimsenin mağdur olmayacağının sözünü verdi. Bazı sorumlular gözaltına alındı ve adli makamlarca tutuklandı,  ilerleyen süreç de fabrika sahibi de tutuklanarak cezaevine konuldu. 

   Tam olaylar bitti, yaralarımız küllendi, yaralar sarılacak beklentisi içine girilmişken 9 Temmuz Perşembe günü yeni bir faciayla karşılaştık.

   Fabrikanın patlamayan mamullerinin taşınması olayında 3 şehit birden verdik. Birde üç çocuk babası ilçemizin çocuğu Hendek Belediyesinde araç şoförü Fatih Üretmen’in patlamada ağır yaralandığı, iki ayağının koptuğu, Yenikent Devlet Hastanesinde ameliyata alındığı bilgisine ulaştık. Allah şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar eylesin inşallah.

AKIL TUTULMASI BU OLSA GEREK

   Bahse konu olan fabrika patlamasının ardından konunun uzmanlarınca söylenenlere göre yeterli soğutmanın yapılmadığı, 800-1000 derece sıcaklığa uğramış olan kimyasal madde ve gazların reaksiyona girebilmesi kaçınılmazken, mamullerin yerinde imha edilmesi daha güvenli iken daha sı böylesi tehlikeli maddelerin taşınması için gerekli aracın, gerekli eğitimli personelin olması gerekirken, piyasada onlarcası bulunan lanettayin bir belediye kamyonu ile bu konuda hiçbir eğitimi olmayan şoförün görevlendirilmesi aklın alabileceği bir şey değil, akıl tutulması mıdır nedir?

   10 yıllık bir güvenlik görevlisi ( polis,asker ya da özel harekat)  ile konuşsanız bile ilk diyeceği  ilk dikkat çekeceği konu İHMALLER ZİNCİRİ olacaktır. 

KAFAMDA DELİ SORULAR…

-Bu tür olaylarda patlayıcı madde taşıyan aracın  PATLAYICI MADDE TAŞIMA UYGUNLUK BELGESİ var mı yok mu?

-Bahse konu olan aracın şoförünün 1. Derece patlayıcı sevkiyatı için  gerekli YETERLİLİK BELGESİ var mı yok mu?

- Patlayıcı konusunda bir bilgisi olmayan aracı ve şoförünü görevlendirenlerin bu konulardaki BİLGİ DÜZEYİ nedir?

   Patlayıcı uzmanı değiliz ancak bilgisiz ve cahil de değiliz. Şu halde bu tür sevkiyatlarda İçişleri Bakanlığından alınacak olan  İZİN BELGESİ, ARACIN PATLAYICI TAŞIMA YETERLİLİK VE UYGUNLUK BELGESİ ( ADR 5) araç şoförünün  PATLAYICI TAŞIMA YETERLİLİK BELGESİ Ulaştırma Bakanlığının onaylı suretleri alınır ve akabinden  patlayıcı maddenin taşınacağı gün, saat, tarih ve güzergah belirlenip  İKİNCİ ONAY alındıktan sonra gerekli tedbirlerin alınması sonrasında  taşıma yapılabilir. Hatta öyle ki taşıma esnasındaki hava şartları dahi göz önünde bulundurulur zira patlayıcı madde taşınmalarında hava şartları son derece önemlidir,etkilidir.

   Şimdi gelelim işim bam noktasına. Garip şoföre sür derler gider, dur derler durur… İşini kaybetmemek uğruna  ita amirine ( bana yazılı emir veriniz) deme lüksünden uzaktır.

   Nihayetinde fabrika patlamış onlarca can yitirilmiş yüzlerce vatandaş yaralanmıştır. Fabrika sahibine hukuken yaşanabilecek bir olay  ( yaralanma-ölüm) karşısında taksirle ölüme ve yaralanmaya sebep olmaktan dava açılırken yetkisiz aracı ve şoförü görevlendirenlere ne davası açılır bilemem.

KAFAMDA DELİ SORULAR DEVAM EDİYOR

Bilindiği gibi bir menfur olay meydana gelmiş, nice canlar hayatlarını yitirmiş, yüzlerce insan yaralanmış,travma yaşamışlar. Bu olay kamu güvenliğini ilgilendirir dolayısı ile devreye İçişleri Bakanlığı girer. Bakanlık da konuyu görevli mercilere yükler. Burada hiç bir sıkıntı yok prosedür bu şekilde işler.  En basitinden kaçak bir yapı yapıldığı tespit olunduğunda belediye vatandaşa bildirimini yapar, varsa yıkım kararını ibra eder ve yapı sahibinden yıkmasını verdiği süre içerisinde ister aksi halde yapının kurum tarafından yıktırılır ve ücreti de yapı sahibine rücu edilir. Anlaşılan odur ki devlet geleneğinde her şey bir düzen içerisinde yürütülür. Böylesi önemli konularda şifai değil yazılı emirler işleyişi belirler.  

-Belediyenin görevi diye algı yaratılmaya çalışıldığını düşünüyorum. Oysa;  belediyenin görevi PATLAYICI, TEHLİKELİ MÜHİMMAT TAŞIMAK değil, PATLAMANIN GERÇEKLEŞTİĞİ  arazideki tehlike arz eden patlamış ya da yarı patlamış bombayı değil, ENKAZI, ( patlamış mamullerden arta kalıp tehlike arz etmeyen malzemeler, toz,toprak vs) o da izin verildiği ölçüde  kaldırabilir. Denilebilir ki biz zaten enkaz kaldırıyorduk!!!

   Öyleyse şu deli sorunun cevabını versinler.

   Enkaz!  kaldırılıyor ise Jandarmanın orada işi ne? 

   Yok mühimmat taşınıyor ise yetkisiz araç ve patlayıcı madde taşıma yetki belgesi olmayan  belediye şoförünün orada ne işi var?

   Kim görevlendirdi? Hangi yetkiyle???

   Hülasa ihmaller zinciri onlarca ailenin ocağına ateş düşürdü, yüzlerce insan yaralı…

Bu olay çok su kaldırır… Görelim bakalım neyler, neylerse Mevla’m güzel eyler.