Güncel
Giriş Tarihi : 25-06-2020 14:50   Güncelleme : 27-06-2020 08:16

HENDEK MASADA KALDI!

Zaman zaman kurum ve kuruluşlar kamuoyuna duyurmak amacı ile basın toplantıları yaparlar. Bölgede bulunan basın temsilcileri toplantıya çağrılır. Gelebilen gelir katılım sağlar, gelemeyen kendisine kurumun servis ettiği haberi kullanır.

HENDEK MASADA KALDI!

Kurum ya da kuruluş temsilcileri gerekli ve istedikleri açıklamaları yaparlar. Toplantıya katılan basın temsilcileri de toplantıda yaşananları, görüşülen konuları okuyucularına aktarmak sureti ile asli görevlerini ifa ederler.

Tabi bunlar olması gerekenler ancak, ne hazindir ki önceki gün Hendek Belediye Başkanı tarafından ilçemiz Zeki Cömert Park’ında  gerçekleşen basın toplantısı kamuoyuna duyuruldu. 

DÜN’Ü, BUGÜNÜ  KONUŞMADAN, HENDEKLİ!!! BASIN TEMSİLCİLERİ İLE HENDEK’İN GELECEĞİ KONUŞULDU

Habercilik, kurumun servis ettiği haberi kopyala-yapıştır mantığı ile yapılacak ise onlarca Hendekli!!! Basın mensubunun katılmasına ne gerek vardı? Nasıl olsa körler sağırları ağırlayacak, izzeti ikramlarda bulunulacak, pandemi kurulunun,  (vatandaşlara maskeleri belediyeler tarafından dağıtılacak) uyarısı olmasına rağmen vatandaşlar yerine, reklama yönelik üç-beş gazeteciye maske ve adlarına yazılı kalem ikramında bulunularak işin içinden sıyrılma çabası, ve toplantı sonrasında kurumun kendi görüşleri doğrultusunda hazırlanarak servis edilen haber portalı Hendekli!!! Basın temsilcilerine  servis edilecek.

NOT: Bizi toplantının olduğu gün sahada gören bazı vatandaşlarımız, “abi toplantı var sen neden orda değilsin?” sorusuna cevabımız, “ toplantıya Hendekli gazeteciler çağrıldı, demekki biz Hendekli değilmişiz ki çağırılmadık” 

SERVİS HABER

Tabi işin özüne inecek olursak maalesef yaşanan bu durum bugün gerçekleşen bir durum değil piyasaya çıktıklarından günümüze kadar yaşananların bir tezahürü. Yahu toplantıya giden bir basın temsilcisi toplantıyı ya kayda alır ya da notlar alır. Yaşananları, konuşulanları, eleştirileri, önerileri, soruları, cevapları okuyucusuna ulaştırır. Şu halde takip ettikleri bir toplantının kurumdan geldiği şekli ile kamuoyuna duyurulmasının haber değeri nedir? Servis edilen haber kamuoyunu tatmin etmiş midir tartışılır.

MASADA MASKE VAR,KALEM VAR,PASTA BÖREK VAR BİR TEK HENDEK YOK

Haber metninde ( başkana sorular yöneltildi, başkan da yöneltilen soruların hepsini cevaplandırdı!!!) Konu başlıklarına baktığımızda her şey var ama Hendek’in gündemi yok…

Peki Hendek’in gündemi nedir, ne olmalıydı? Sorularını biz irdeliyelim.

ÇİÇEK PARASI VE HİZMET ARACI

-Toplanan çiçek paraları  nerede? Toplanan paralar ile Belediye’ye alınacağı sözü verilen  hasta taşıma aracı nerede? Sorusu aylar geçmesine rağmen hala yanıt bulmadı. Bu konu neden sorgulanmaz?

TOPLU KONUT FİYATINDAKİ HESAP HATASI

-Toplu konut… Kurumun resmi internet sitesinde kamuoyuna duyurulan, ( % 20 peşin, kalanı  180 ay 750 tl aylık taksit ile satılacak. Toplamda konut fiyatı 160 bin Tl olacak.)

 Bir ilkokul çocuğunun bile toplayıp çarparak ortaya çıkardığı bu tabloda konut fiyatının ilk açıklandığı gibi olmadığı, ödeme toplamının totalde 167 bin tl’ye çıktığı açıkça ortada olması, kurumun başkanının bu açıklamadan iki gün sonra yaptığı ikinci açıklamasında , ( % 20 peşinat, kalanı 180 ay 1.350tl ) olarak ilan etmesi sonucu konutların  tüketiciye maliyetinin 275 bin tl olarak açıklanması neden sorgulanmadı? Ya da sorgulanamadı?

BİSİKLET KAZASI!

-Bisiklet kazası… Kamoyunu günlerdir  meşgul eden  kamuoyunu aldatmaya,yanıltmaya yönelik haber sebebi ile kamuoyunda bilgi kirliliği oluşturması, türlü spekülasyonlara yol açması neden sorgulanmaz?

ROL MODEL HENDEK’DEN ROL ÇALAN HENDEK’E

-Hendek’in  rol model olan konumundan rol çalan bir konuma düşürülmesi neden sorgulanmaz?

İSALE HATTINDAKİ PROBLEM  SU’DAN! MESELE Mİ?

29 Nisan akşama doğru meydana gelen isale hattındaki koku nedeni ile insanların tedirginlik yaşamaları, sonrasında kamuoyunu tatmin etmeyen açıklamalar ve Büyükşehir Belediye Başkanının beni gücendirdin sitemi. Buna karşılık Hendekli vatandaşların oyları ile yerel yönetimin başına geçen başkanın büyükşehir belediye başkanı Yüce’ye ( isterseniz istifa edeyim) diyerek kendisini seçen ilçe halkının iradesini yok sayması neden sorgulanmaz?

ASANSÖR

-“Dersimize iyi çalıştık, her şeyi biliyoruz, çözümlerimiz hazır” diyen bir yönetimin aylardır engelli vatandaşlarımızın, yaşlılarımızın, çocuklu annelerimizin olmazsa olmazı konumundaki  üst geçit asansörünün aylardır arızalı olarak atıl bir vaziyette olduğu neden sorgulanmaz?

ÇOCUK PARKI DAHİ BULUNMAYAN MAHALLELER

-Bazı yeni mahallelerimize milyonluk yatırımlar yapılırken, bazı mahallelerimizde bir çocuk parkının  bile bulunmuyor olması, eski çocuk parkı  fotoğrafların slayt eşliğinde temizlenmiş fotoğraflarının servis edilerek algı yaratmaları,yöneticilerin, ( biz adaletle hizmet veriyoruz!) söylemi niçin sorgulanmaz?

MÜDÜRLÜK KADROLARI

-Memur olmayan dışarıdan sözleşmeli olarak atanarak gelen bazılarına kurumda yasaya aykırı olmasına rağmen müdürlük kadrosu ihsas edilmesinin hukuki boyutu niçin sorgulanmaz?

REKLAM VE SAMİMİYET

-Küçücük otellere bile giren her bireyin Koronavirüs-19 mücadelesinde sosyal mesafe kuralı, maske , temizliğin yanı sıra ateş ölçümlerinin yapılması zorunluluğu varken binlerce vatandaşımızın iç içe olduğu  ilçemiz Salı pazarında ( saldım çayıra, mevlam kayıra) anlayışı, ve ilçemiz alanındaki elektronik ekrandan  “ korona tedbirlerine sıkı sıkı uymalıyız”  şeklinde yapılan reklamların ciddiyeti niçin sorgulanmaz?

İSİM VE İHALE AŞAMASI

-Toplantının yapıldığı park alanı içerisinde, ( Türkçe dışı iş yeri isimleri olmasın)  yönünde bildirimde bulunan başkanın  İCE TRAİN tabelalı dondurma standındaki yabancı kelimeli standa izin vermesi, dahası ( bir meclis toplantısında gelen bir soruya başkan tarafından verilen cevapta  Zeki Cömert parkı TÜRKAY şirketimiz tarafından işletilecektir) sözüne rağmen  iddialar doğru ise  buranın şirket harici bir şahsa kira mukabilinde verilmesi, kamuya ait yerin ne zaman, nerede ihale yapıldığı, ihaleye kimlerin katıldığı soruları neden sorgulanmaz?

TRAFİK EYLEM PLANI. PERŞEMBE’NİN GELİŞİ ÇARŞAMBA’DEN BELLİ

Başlatılan Trafik eylem Planı çerçevesinde caddelerin daraltılarak içinden çıkılmaz bir hal alması, kendi koyduğu kurallara en başta kurumun personelince suistimal edilmesi, her gün sürücülerin kavga aşamasına gelmeleri, Allah korusun yaşanabilecek yangın olaylarında sıkıntıların yaşanacağı adeta “Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan bellidir” atasözünü çağrıtırcasına yapılan trafik eylem planı neden sorgulanmaz?

DOST ACI SÖYLER…

Hülasa, ilçemizin sorunlarının pansuman tedbirlerle giderilmeye çalışılması realiteye aykırıdır görünen o ki Hendek’in neşter’e ihtiyacı var.  Reklam ve algıyla kamuoyunu oyalayanlar bir gün halkı değil kendilerini aldattıklarını anlayacaklar. Ama iş işten geçmiş olacaktır bunu da kulaklarına küpe etsinler… Kalın sağlıcakla.