Güncel
Giriş Tarihi : 20-06-2020 12:01   Güncelleme : 21-06-2020 15:47

ELE VERİR TALKINI KENDİ YİYOR SALKIMI!

BELEDİYE ÖRNEK OLMALI Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısında Türkçe’nin korunması ve yaygınlaştırılması için meclise öneri sunmuştu. NEDİR BU YABANCI İSİM HAYRANLIĞI? Ortaya koyduğu önerileri ile bir anda dikkatlerin odağı konumuna gelen Hendek Belediye Başkanının kendi söylem ve önerilerine aykırı davranıyor olması kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

ELE VERİR TALKINI KENDİ YİYOR SALKIMI!

2019 YILI MECLİS TOPLANTISINDA NELER YAŞANMIŞTI?

Büyükşehir meclisinde konuşan Başkan Babaoğlu, dilin kültürümüz ve kimliğimiz açısından önemli bir gösterge olduğunu söyledi. Babaoğlu, “Dil sadece bir anlaşma vasıtası değildir. Dilimiz aynı zamanda, kültürümüzün ve değerlerimizin nesilden nesile, kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlayan bir vasıtadır. Eğer bu vasıtayı koruyup geliştiremezsek bu topraklardaki hayatımızı sürdürme imkanımız yoktur.

YABANCILAŞMAK MODA OLDU

Mekan ve işyeri isimlerini kaybettiklerini anlatan Babaoğlu, “Tabelalar hiçbir dönemde bu kadar kirlenmedi. Büyük şairimiz Yahya Kemal’in, ‘Türkçe ağzımda anamın ak sütü gibidir’ dediği, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın ‘Türkçem benim ses bayrağım..’ dediği Türkçemizi tabelalarda ve işyeri isimlerinde kaybediyoruz.

Atalarımız bu toprakları bizlere vatan yaparken fethettikleri yerlerin isimlerini de Türkçeleştiriyorlardı. Nasıl mı? Sangarius’u Sakarya yaparak, Simirna’yı İzmir yaparak, İkoniya’yı Konya yaparak, Ayanikolala’yı İnegöl yaparak.

Peki biz ne yapıyoruz.

Şehrin dört bir yanı yabancı işyeri isimleri ile doldu. Hatta işyerlerine yabacı isim vermek günümüzde moda oldu. Avrupa’da gurbetçilerimiz açtıkları işyerlerine Türkçe isimler vererek dilimize sahip çıkarken, bizim buradaki duyarsızlığımızı nasıl izah edeceğiz” diye konuşmuştu.

Dilimizin ve milletimizin itibarını korumak, tabela ve işyeri isimlerini Türkçeleştirmek amacı çalışma içinde olduklarını söyleyen Başkan Babaoğlu, meclise 5 maddelik öneri sundu.

 İŞTE O ÖNERİLER

1-Bu konuda önce kamuoyunu bilgilendirecek ve bilinçlendirecek toplantı ve duyurular yapmak,

2-Görüntülü ve yazılı medyanın desteğini sağlayacak girişimlerde bulunmak,

 3-SAÜ Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü ve Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri ile iş birliği yapmak,

4-Büyükşehir Belediyesi olarak, “Kamuya Açık Alanlarda İlân, Reklâm ve Tabela Yönetmeliği” hazırlayarak bu konuda yasal hazırlık yapmak,

5-Hukukî bir engel yoksa, İlçe Belediyelerinin elinin güçlenmesi için iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verirken Büyükşehir Belediyemiz tarafından, konu ile ilgili hazırlanacak yönetmeliğe “İş Yeri adının Türkçe olması” hususunda bir madde ilâve edilmesi.

İCE TRAİN= BUZ TRENİ…

Hendek Belediyesi ilçemiz meydanında bulunan Zeki Cömert parkını yeni baştan tadilattan geçirip 1 Nisan’da hizmete açılmıştı. Bugün dikkatimizi çeken bir gelime oldu. Park içersine kurulan bir standın tabelasında İngizce İCE TRAİN , Türkçe’si ( BUZ TRENİ)  yazısı dikkatimizi çekti. Kendi önerdiği eylem planına muhalefet etmek bu olsa gerek…