Güncel
Giriş Tarihi : 18-06-2020 14:53   Güncelleme : 19-06-2020 17:00

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE

HENDEK ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜNDEN Dün yayına verdiğimiz “DURDURUN BU TALANI” başlıklı Kocatöngel-Dereköy-Yassıgeçit üçgeninde meydana gelen orman katliamı haberinin ardından Hendek Orman İşletme Müdürlüğünce yapılan açıklamaya göre bahse konu alanda yapılan yasadışı orman kesiminin 2017-2018 ve 2020 yıllarında aralıklarla gerçekleştiği, orman bölge muhafaza memurlarınca olaydaki sorumlular hakkında hukuki işlemlerin yıllar öncesinde başlatılmış olduğunu, hukuki sürecin devam ettiğini açıklandı. Bahse konu alanla ilgili en son 30 Mart 2020 tarihinde suç tutanağı tanzim edildiği ifade edildi.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE

BAHSE KONU ALAN BİLGİMİZ DAHİLİNDE 

Yapılan açıklamada; “ ‘Söz konusu internet sitesinde yayınlanan iddiaların bulunduğu mevkii Dereköy ve Kocatöngel mahalleri arasında, Hendek Orman işletme Müdürlüğüne bağlı Süleymaniye Orman işletme Şefliği 27 nolu bölmesinde yer almaktadır. Bölgede fındık yetiştiriciliğine bağlı olarak ormanlık alanlarda açma ve fındık bahçesi yapma gibi suç girişimleri nedeniyle Orman İşletme Şefliğine bağlı toplu koruma ekiplerince sahalarda sürekli olarak koruma faaliyetleri devam etmekte ve tespit edilen suçlar hakkında ise suç tutanakları tanzim edilerek Adli İşlemler süratle başlatılmaktadır.  

ŞÜPHELİLER HAKKINDA ADLİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Yapılan bu açmalar bir seferde veya tek bir tarihte yapılmamakta zaman içerisinde açılan sahalar genişletilerek yapılmaktadır. Ancak yapılan her açma faaliyeti de ayrı bir suç olarak değerlendirilerek ilgililer hakkında yasal işlem yapılmaktadır. Nitekim söz konusu alanda 2017, 2018 ve 2020 yıllarında ormandan açma yapma suçundan toplam 6 ayrı suç tutanağı düzenlenerek şüpheliler hakkında Adli süreç başlatılmıştır. Söz konusu sahada en son 30.03.2020 tarihinde suç tutanağı tanzim edilmiştir.

EKİPLERİMİZ GÖREVLERİNİN BAŞINDA

“Ormanlara yapılan kanun dışı müdahalelere karşı Hendek Orman İşletme Müdürlüğü,  Hendek Orman İşletme Müdürlüğümüze bağlı İşletme Şeflikleri ve Toplu Koruma ekiplerimiz görevlerinin başında olup üzerine düşeni süratle yapmak konusunda her zaman azimli ve kararlıdır.’ Denildi.

 

Bahse konu lanla ilgili Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü resmi internet sitesinde de yayınlanan bu haber gerçeği gözler önüne seriyor.

Ormanlarımız Güvenli Eller Tarafından Korunmakta

​Hendek Orman İşletme Müdürlüğü, Süleymaniye Orman İşletme Şefliğinin, 24 nolu bölmesinde, Kocatöngel Mahallesi, köy üstü mevkiinde, 2018 yılında ormanlık sahada açma suçu işlendiği tespit edilmiş, şüpheli hakkında suç zaptı tanzim edilerek yerel mahkemede dava açılmıştı.

FINDIKLAR SÖKÜLDÜ FISTIK ÇAMI DİKİLDİ

Dava açılan yer ile ilgili davanın mahkemesi karara bağlanarak karar kesinleşmiştir. Hüküm fındıklığın müsaderesine karar verilmiştir. Kesinleşen mahkeme kararı gereği, Süleymaniye Orman İşletme Şefi Kevser CAN ve Toplu Koruma ekibi tarafından, açma yapılan 1100 m2 lik ormanlık alanda, fındıklar sökülerek yerine fıstıkçamı fidanları dikimi yapılarak İnfaz gerçekleştirilmiştir.

ORMANA MÜDAHALEYE ASLA İZİN VERİLEMEZ

Ormana yeniden kazandırılan bu müsadere kararı gereği ile yapılan İnfaz işlemi, asli görevi Ormanların korunması olan Süleymaniye Orman İşletme Şefliğimizin, başarılı çalışmaları ‘‘Geleceğe Bir Nefes’’ bırakmakta kararlı olan personelimiz tarafından , ormanların güvenli eller tarafından korunduğu , ormanlara yönelik kanun dışı müdahalelere asla izin verilmeyeceğini göstermiştir.