Güncel
Giriş Tarihi : 09-06-2020 09:06   Güncelleme : 09-06-2020 09:06

GEÇ KALINMIŞ OLSA DA NİHAYET!

Hendek Belediyesi nihayet Uludere çayı üzerinde geç de olsa ilaçlama çalışması başlattı. Çalışmalara şahit olan Uludere paralelinde ikamet eden vatandaşlar bir atasözü ile düşündüklerini şu sözlerle açıkladılar; "dere içerisindeki otlar temizlenmeksizin yapılan çalışmalar gösterişe yöneliktir. " GEÇTİ BOR'UN PAZARI SÜR EŞEĞİN NİĞDE'YE!"

GEÇ KALINMIŞ OLSA DA NİHAYET!

Yazın sıcakların arttığı bu günlerde ilçemiz insanı her dönem sivrisinek mücadelesi yapar. Bunu önlemenin en kestirme yolu sivrisineklerin havra bıraktıkları dönemlerdir. Bu dönemde ilaçlama yapılarak yumurtaların hayat kazanması önlenir geken durumlarda ise ne kadar ilaçlama yapılırsa yapılsın istenilen başarının sağlanamayacağı ilaçlama şirketlerinin ilk öngörüsü olduğunu unutmayalım.

KEŞKE ZAMANINDA YAPILABİLSEYDİ

Yakın zaman önce ilçemizin ortasından geçen Uludere çayının sivrisinekler için bulunmaz bir ortam yarattığını vurgulamış, ivedilikle ilaçlanmasının zaruret olduğunu dile getirmiştik. Anlaşılan o ki Hendek Belediyesi  Sağlık İşleri Müdürlüğü bu yarılarımızı gecikmelide olsa göz önüne aldılar ve dere güzergahında ilaçlama çalışması başlattılar.

Hendek Belediyesinden yapılan açıklamaya göre; “   Sağlık İşleri Müdürlüğümüz tarafından larva, karasinek ve sivrisinek gibi haşerelere karşı etkin mücadele başlatılmıştır. İlaçlama çalışmalarımız hızla ve aralıksız olarak devam edecektir. Denildi.

SİVRİSİNEK GERÇEĞİ

İşte size korkunç bir sivrisinek gerçeği: Dişi bir sivrisinek tek bir seferde 300 kadar yumurta bırakabilir. Ve ölmeden önce de bu yumurtlama görevini(!) üç kere yapabilir. Erkeklere kıyaslandığında çok uzun ömürleri var. Dişi bir sivrisinek yaklaşık 6 ile 8 hafta yaşar.

ULUDERE SİNEK ÜREMESİ  İÇİN BULUNMAZ NİMET

Bazı türleri vardır ki 50 derecenin altındaki soğuk ortamlarda kendilerine bir delik bularak kış uykusuna yatabilirler. Havalar ısınana kadar orda bekleyebilirler. Bu tür bir dişi sivrisinek 6 aya kadar yaşayabilir!

 

 

İşte size korkunç bir sivrisinek gerçeği:  Tiny sivrisinek larvaları 24 saat içinde yumurtadan çıkarlar.

 Dişi bir sivrisinek tek bir seferde 300 kadar yumurta bırakabilir. Ve ölmeden önce de bu yumurtlama görevini(!) üç kere yapabilir. Erkeklere kıyaslandığında çok uzun ömürleri var. Dişi bir sivrisinek yaklaşık 6 ile 8 hafta yaşar.