Güncel
Giriş Tarihi : 07-05-2020 01:11   Güncelleme : 08-05-2020 00:36

HIDIRELLEZ NEDİR.....

Bugün birçok yerde kutlanan ve İslamiyetle ilişkilendiren Hıdırellez ya da Hızırellez ,aslında kadim Atalarımız Göktürkler ve Hunlar zamanından gelen bir gelenek,bir ritüeldir.

HIDIRELLEZ NEDİR.....

Bilindiği üzere eski Türkler de, Doğa da bulunan  herşeyin, Ağaçların,Suların,Dağların ve Toprağın hatta taşların bile bir ruhu olduğuna inanır ve onları Kozmik ve Ruhsal varlıklar olarak görürlerdi.

Özellikle Ağaçların,Tanrısal boyutla da iletişim içinde olduklarına düşünürlerdi.

Dişil ve eril özellikler yükledikleri ağaçların ,kovuklarını  anne rahmi yani  “Hayat Ağacı” kavramı ile ilişkilendirir ve de ölmüş atalarının ruhlarına  ev sahipliği yaptıklarına inanırlardı.

Bu yüzden Ağaçları sonsuz yaşam kaynağı olarak kabul ederlerdi.

İnanışlarına göre, her yıl Mayıs Ayının  6.günü ,Gök Sakallı Koca yada Ak Sakallı Koca adıyla bilinen “Yaşlı Bilgeler gökyüzünden çok hızlı kanatlı Atlara biner ve elinde bir asa olduğu halde  "kozmik merkezler sayılan ağaçlara inerek baharı müjdelerlerdi.

Genel de bunun için,“Kayın ağacını" kullandıklarına inanılırdı.

Mesala günümüze kadar gelen Kayınbaba,kayınbirader gibi sözcükler de  kültürümüze buradan geçmiştir.

Kayın ağacına inen bu Gök sakallı kocaların giyimleri ağaç yaprakları gibi yeşildir. Çocukları olmayan kadınlara çocuk, yeni doğan çocuklara “Ad”  ,yoksullara ise rızık verir,  dilenen  dilekleri yerine getirirlerdi.

 Göktürkler ve Hunlar bu günde ,bir araya toplanıp, büyükçe bir Ateş yakarlardı. Dilekler  dileyerek üzerinden atlar ve şarkılar söylerlerdi.

Tüm gün süren bu kutlamalar da

kurbanlar kesilir ve  at yarışları düzenlenirdi.

Hızlı kanatlı Atlarla ile yeryüzüne Gök Sakallı kutsal kişinin  “Işık Hızıyla” ve çok hızlı hareket ettiği için, "Hız" daha sonra farklı kültür ve inanışlarda Hız-ır olarak evrilmiştir.

Adı her ne olursa olsun, bizim öz kültürümüzden gelen  "Hız-ır ellez" kut'lu olsun

Tüm güzel dileklerimiz kabul olsun.