Güncel
Giriş Tarihi : 06-05-2020 02:26   Güncelleme : 07-05-2020 21:13

BİR KEZ OLSUN HENDEKLİ OLALIM , SAHİPLENELİM, ÇOK MU ZOR?

Aylar öncesindeydi. İlçemize Fen Lisesi kurulması yönünde bazı adımlar atılmıştı. Hendek AK parti ilçe binasında konu masaya yatırılmış ve o günlerde ilçe başkanı Hasan serdar Baykal, kendisine ilçe adına Fen lisesi açılması hakkında söz verildiğini ifade etmişti.

BİR KEZ OLSUN  HENDEKLİ OLALIM , SAHİPLENELİM, ÇOK MU ZOR?

SÜREÇTEN BİHABER OLANLARIN KARALAMA KAMPANYASI

Yine aynı toplantıda Fen lisesinin kuruluması konusunda yönetmelikler bazında yeni bir okul yapılmadan da nevcut bir okulun  müsait olan bir katı ya da bir sınıfı Fen Lisesi olarak işlev görebileceğini belirtilmişti. Bu iş için  en çok zahmet ve uğraş veren Kayhan Şafak kardeşimiz ve ilçemizin yetiştirdiği ender siyasetçilerimizden Zafer Konuk abimiz  olmuştu.

BAŞARIYA GÖLGE DÜŞÜRMEYE ÇALIŞMAK BOZGUNCULUKTUR

Başkan Baykal işi sürümcemede bırakmadı ve dün akşam yayınladığı bir mesaj ile ilçemizde Fen lisesi konusunda adım atıldığını müjdelemişti. Çocuk emekleme safhasında. Anne sıcaklığı anne sütü lazım . biz Hendeklilere düşen bu adımı sahiplenmeli gelecek günler için kulis oluşturmamız, emeği geçenlere destek vermemiz gerekirken bir anda karalama kampanyasını başlatmak kime ne yarar sağlayacak, Hendek bu karalama kampanyasından ne yarar sağlayacak? Yarar sağlamayacağı aleni olarak açık. Öyle ise işe artısal yönden bakmak ilçeye bir şeyler kazandırabilir. Kısacası Fen lisesi işinde  Hendek Milli Eğitim olarak eşikten girdik. Gelin bu bebeği öldürmek yerine yaşatma gayreti içersinde olalım.

İlçemiz üzerinde oynanmak istenen siyasi ayak oyunlarına alet olmayalım, ilçemiz üzerinde menfi emeller güdenlerin değirmenine su taşımayalım. Bir kere olsun Hendekli olalım…

Resmi ağızlarca açıklanan bahse konu olan okulla ilgili 60 öğrencinin aalınacağı ifade edilen belgeyi lütfen dikkatle inceleyiniz. Yani hayal değil GERÇEK...

 

 

Kıssadan hisse!

 

Bir köye yeni bir cami hocası tayin olur.Namaza gider bakar ki cemaat yok. Nazamızı eda eder kahvehanenin yolunu tutar. Herkes camide vakit geçirmektedir.

Hoca ahaliye selenir; “ arkadaşlar cami hepimizin neden camiye gelmiyorsunuz?” dediğinde ahaliden biri cevap verir. :

“ Hocam namaz uzun sürüyor o nedenle gelmiyoruz.”  Hoca, namazın farzını kıldıracağını ve kısa süreceğini ifade ederek kahvehaneden ayrılır. Bir bakarki vakit namazında bir kısım cemaat camiye namaz kılmaya gelmişler. Ancak hoca bu kadar cemaatten tatmin olmamış.

Tekrar kahvehanenin yolunu tutar. Ahaliye tekrardan seslenir; “ arkadaşlar bir kısmınız geldi çoğunuz yine gelmedi” dediğinde ahaliden biri cevaplar. “ Hocam, bu soğukta, karda kışta abdest almak zor oluyor,o nedenle gelmiyoruz” dediğinde hoca; “ abdestsizde camiye gelebilirsiniz” der ve davette bulunur.  İlerleyen başka bir vakit namazında cemaat kalabalıklaşmıştır.  Ancak hoca yine tatminkar olmaz. Namaz sonrası bir kez daha kahvehanenin yolunu tutar.

Ahaliye tekrar seslenir; “ arkadaşlar yine gelmeyenleriniz var, niçin gelmiyorsunuz?” sorusunu yönelttiğinde ahalinden biri çıkar derki,, “ hocam şimdi camiye git, birde ayakkaplarımızı çıkartalım bu bize zul geliyor!” cevabı aldığında hoca bu kez; “ arkadaşlar gelin ayakkabılarınızı çıkartmadan da gelebilirsiniz!” der ve kahvehaneden ayrılır.

Akşam namazı vakti girmek üzeredir. Hoca camiye girdiğinde birde ne görsün cami tıka basa dolu. Hoca cemaatin camiye gelmesiinden oldukça memnundur. 

Namaz biter herkes ayrılır.

Sabah olmuştur ve müftülükten gelen bir emir ile başka bir köye tayini çıkar… Köyden helalleşir ve ayrılır. Sonraki  gün köye yeni bir hoca atanmıştır. Öğlen vakti girdi girecek. Tutar caminin yolunu. Camiye girdiğinde bir bakar ki cami cemaati almakta zorlanıyor. Cemaatin yarısına yakını cami bahçesindedir.  Hocanın dikkatini çeker. Bakarki çok sayıda vatandaş ayakkabıları ile camiye girmişlerdir.  Hoca çıkar dışarıya kendinden önceki hocayı telefonla arar. Yeni hoca tayini başka köye çıkan hocaya sorar: “ Hocam bu ne Allahaşkına. Cami cemaati almıyor. Abdest alanda var almayanda. Ayakkabılarını çıkaran da var çıkarmayanda bu nasıl iş?” dediğinde  tayin olan hocanın cevabı oldukça anlamlıdır:

-“Valla hocam ben köye ilk geldiğimde camide hiç cemaat yoktu. Ben cemaati camiye doldurdum. Var sende onlara abdeset almasını ve ayakkabılarını çıkartmayı öğretiver!!!”

Hikayeden bize kalan: Hendek AK Parti İlçe Başkanı Hasan Serdar Baykal ilçemizde eksiği olan Fen lisesi okulu için ilçemizdeki İmam Hatip Lisesinde iki sınıfın fen lisesi bölümünü açtırmaya gücü yetti. Varın sizde Liseyi yapın…