Güncel
Giriş Tarihi : 28-04-2020 19:22   Güncelleme : 29-04-2020 01:03

KOLTUK HIRSI MI HİZMET AŞKI MI?

Nisan ayı olağanüstü meclis toplantısı ilçemiz kültür hizmetleri nikah salonunda gerçekleşti. 24 maddelik gündemle toplanan meclisin en önemli konularından biri başkanın borçlanma yetkisi alması bir diğer hususuda Belediye Başkanının 2019 yılı faaliyet raporunun meclis tarafından onaylanmasıydı.

KOLTUK HIRSI MI HİZMET AŞKI MI?

YAŞANANLARI AN BE AN YAŞAMAK ÖNEMLİ

Ne yazıkki olağanüstü durum gerekçe gösterilerek  meclis toplantısında bize akredite uygulandı , bazı internet haberciliği yapan kişiler meclisi izleme şansını elde ederlerken  biz meclis toplantısından dışlandık.  Oysa bu meclis gündeminde belirlenen meclisi takip etmek, yaşananları , gelişmeleri  an be an takip edebilmek,  o anı yaşayabilmeyi çok isterdim.

EKRAN KİTLENDİ, SES ZATEN YOK, KİMSEDE ŞİKAYETLERE  KULAK ASMADI

Diyebilirler ki biz meclis toplantısını canlı yayın olarak yayınladık, oradan izleyebilirdin. Doğru, yemin etseler başları ağırmaz ancak canlı yayın sırasında beninle birlikte bazı vatandaşlar sesin gelmediğinden yakınarak ses düzeninin ayarlanmasını istedik etkili ve yetkili kişiler yine her zaman olduğu gibi bizi yanıltmadılar ve bu söylememize duyarsız kaldılar. Tabiri caizse onların ifadesi ile biz yayınladık izleseydiniz, bize göre de ister izleyin ister izlemeyin…

RAPOR RİCA MİNNET ULAŞTIRILDI

Belediye başkanlarının faaliyet raporları her yıl dönümünde meclise sunulur ve onaylanır. Faaliyet belgesi mecliste sadece çoğunluğu olan  kendi  meclis üyelerine değil, her ortamda şov yaparcasına ((biz ittifak ortaklarımızla gül gibi geçiniyoruz, onları dışlamıyoruz, biriz ve beraberiz şeklinde şova dönelik söylemlere defalarca şahit olduk. ) Bu faaliyet raporu maddesi genellikle gündemin son maddesi olur. Meclis başkanı başkan yerini meclis başkan vekiline bırakır,başkan meclisi terk eder, oylama sonrasında meclise tekrardan katılım sağlar.

Meclis neyi oylayacaktır?

 Belediye başkanının geçmiş 1 yıllık faaliyet raporunu…

Sorarım size siz meclis üyesi olsaydınız faaliyet raporu içeriğinden hiçbir şekilde haberdar edilmeyen, bilgilendirilmeyen meclis üyesi neyi nasıl oylayacak Allahaşkına???  Konulara uzak olanlar bu da nereden çıktı şimdi? Diyebilirler.

FAALİYET RAPORU  DİĞER İTTİFAK ORTAĞI ÜYELERİNE NİÇİN GÖNDERİLMEDİ?

Daha aydınlatıcı alması açısından , şimdiye dek yapılan meclis toplantıları öncesinde gündem, resmi  internet sayfasından yayınlanır, gündemin detayları ve ayrıntıları iktidarı ve muhalefeti meclis üyelerine ayırmaksızın  her birine meclis toplantısından en az 3 gün önce  tevdi edilir ulaştırılırdı. Ne ilginçtir ki olağanüstü gerçekleşen ve bize akredite uygulanan, yandaşların meclisi izlemelerine izin verilen Nisan ayı meclis toplantısının 24.cü gündem maddesi ve gündemin bam teli olan Faaliyet Raporu , meclisin bir gün öncesinden telefonla istenerek rica minnet , alel acele ittifakın diğer meclis adaylarına ulaştırılıyor.

Eeeee hani dışlamıyordunuz? Hani birdiniz? Beraberdiniz? Günlerdir göndermediğiniz faaliyet raporunun içeriğini son dakikada neden gönderme gereği duydunuz?

BUNUN BİR AÇIKLAMASI OLMALI

En basit ve en açık ifade ile eğer faaliyet raporuna meclisin 4/3'ünün kabulü olmaz ise başkanlık tehlikeye düşüyor nihayetinde görevinin sonlanmasına kadar gidebiliyor. MHP Meclis üyesi sayısı toplamı: 15, AKP meclis üyesi toplamı 10... Yerel iktidarın ipi iktidar ortaklarının elinde. 

Yani 25 kişilik mecliste faaliyet raporuna en az 18 meclis üyesinin evet yönünde oy vermesi gerekiyor. Aksi halde koltuk sallantıda... Şimdi anladınızmı ittifak ortaklarının neden haşır naşır olduklarını...

Sizler açıklamazsınız , sizin yerinize ben kanun maddeleriyle açıklayayım. Tıpkı seçimler araefesinde meydanlardan seçmenlere; “ Başkanlığı kazanan tarafın  Kontenjan üyeleri otomatik olarak meclise giriyor!” yanılgısına düştüğünüz gibi, bu günde aynı yanlışın içerisindesiniz. Son dakika telefonu sizi bu yanlıştan döndürdü. Çünkü başkanlığınız söz konusuydu…

Hiç düşündünüz mü bunun arkasında ne olabilir?

28- Faaliyet Raporu Nasıl Oylanır ve Kabul Edilmemesi Halinde Ne Olur?

FAALİYET RAPORU OYLANIRKEN BAŞKAN MECLİSTE MİYDİ?

Faaliyet raporu nisan ayı toplantısında belediye başkanı tarafından meclise sunulur. Faaliyet raporunun görüşülmesi esnasında meclise 1. başkan vekili yoksa 2. başkan vekili başkanlık eder; Belediye başkanı başkanlık edemez.

FAALİYET RAPORUNUN BAŞKANA MALİYETİ

Belediye başkanınca meclise sunulan bir önceki yıla ait faaliyet raporundaki açıklamalar, meclis üye tam sayısının dörtte üç çoğunluğuyla yeterli görülmezse, yetersizlik kararıyla görüşmeleri kapsayan tutanak, meclis başkan vekili tarafından mahallin mülkî idare amirine gönderilir. Vali, dosyayı gerekçeli görüşüyle birlikte Danıştay’a gönderir. Yetersizlik kararı, Danıştay’ca uygun görüldüğü takdirde belediye başkanı, başkanlıktan düşer.

Ancak faaliyet raporunun üye tam sayısının dörtte üçünden az bir çoğunlukla reddedilmesi halinde, bu süreç işlemez ve rapor kabul edilmiş gibi işlem görür.