Güncel
Giriş Tarihi : 20-04-2020 01:54   Güncelleme : 20-04-2020 01:54

BASINA AKREDİTASYON! YANDAŞ BASIN İŞ BAŞINDA!!!

Hendek Belediyesi’nde olumlu yönde yaşadığımız ilk’lerden bir başka boyutunu Babaoğlu döneminde de yaşamaya başladık. Geçen gün Koronavirüs tedbirleri kapsamında rutin Nisan ayı meclisini gerçekleştiremeyen Hendek Belediyesi olağanüstü meclis toplantısını ilçemiz Atatürk parkında nikah salonunda gerçekleştirdi.

BASINA AKREDİTASYON! YANDAŞ BASIN İŞ BAŞINDA!!!

Olağanüstü meclis toplantısı kararı Hendek Belediyesi internet sitesinden yayınladığı bildirimde   (Kapalı) olarak yapılacağı ancak Belediye Meclis Toplantısının halka ya da basına kapalı olup olmayacağı belirtilmemiş, eksik bildirendirme yapılması vesilesi ile  duyuru işlevsiz kalmıştı.

TEK ELDEN HABER PROPAGANDASI

Akretidenin karşılığı her ne kadar dillendirilmese de muhalif basın kuruluşlarına keyfi bir ayrımcılık uygulanması olduğu gün gibi ortada. Güvenlik açısından bakıldığında haklılık payı vardır ancak gerekli güvenlik tedbirlerini almak da kurumun insiyatifindedir.  Bu şekilde gazeteciler ve çalıştıkları kuruluşlara ceza veriliyor, yurttaşın haber alma hakkı sınırlandırılıyor ya da tamamen ortadan kaldırılıyor ve tabii tek elden akan görüntü ve haberlerle resmî propaganda çatısı kurulmuş oluyor.

ZAMAN EN İYİ İLAÇTIR

Yaşanan süreçe baktığımızda iktidar olanlar her daim kendilerine yakın duran, gazetecileri koruyup kollamak sureti ile kendi yandaşlarını yaratıyorlar. Tabi bu durum sadece ülkemize has bir tutum değil bir çok dünya ülkesinde bu kural geçerli. Bu tür uygulama ile basının diz çöktürülmesi hedefleniyor ise bir kez daha ifade edeyim ki büyük yanılgı içerisindesiniz. Bunu zamanla daha iyi anlayacaksınız.

YAZILANLAR DOĞRU İSE…

Nitekim meclis toplandığında ise  Belediyeler kanununa göre; meclisin basına kapalı olup olmayacağı meclis başkanının meclise sunacağı önergenin meclis tarafından kabulü yönünde karar alması ile geçerlilik kazanacağı yönünde. Durumdan önce bazı basın temsilcileri bu durumdan habersiz olarak meclis toplantısına katıldıkları alınan karara rağmen bazı basın mensuplarının mecliste bulunduğu yönünde bilgiler internet haber sayfalarında yazıldı. Yazılanlardan öğreniyoruz ki bir basın mensubu toplantıyı takip ediyor, toplantı sonrasında sözde bizim  Bakacak mahallesindeki bir vatandaşımızın mağduriyetini dile getirdiğimiz haberde  vatandaşın iddialarını konunun muhatabı Belediye Başkanı ile röportaj yaptığı yönünde.

BASINA AKREDİTE UYGULAMASI

Yazılıp çizilenler bu istikamette ise anladığımız odur ki ilçede bazı basın temsilcilerine Hendek Belediyesi tarafından akredite uygulandığına şahit olduk. Neden, niçin yapıldı o idarenin başkanının tasarrufunda!. Bize düşen yaşananları takip etmek.

HEYBEMİZDE ÇOK KAZIK VAR!!!

2002 yılında çıkartmaya başladığım gazete ile basın dünyasına adım attım. Yaklaşık 20 yıldır ilçe siyasetinde neler oldu, nasıl oldu, neler ,nasıl  gerçekleşti bir çoğundan bilgi sahibiyim. Diğer bir ifade ile bir kardeşimizin güzel bir sözü var; “ Tecrübe yenilen kazıkların toplamıdır” der. Bu anlamda heybemizde çok kazıklar mevcut.

BASINA AKREDİTE  ( YANDAŞ BASIN) UYGULAMASI İLK KEZ OLUYOR

İlçemizde dört dönem üst üste belkide Hendek tarihinde bir daha kırılamayacak bir başarıya imza atan Ali İnci ve sonrasında göreve gelen İrfan Püsküllü başkanla uzun yıllar çalıştık. Bu zaman zarfında yeri geldik kol kola yeri geldi karşı karşıya geldik. Yeri geldi mahkemede kozlarımızı paylaştık. Ama her şeye rağmen ne Hendek Belediyesi Basın müdürülüğü meil listesinden çıkarıldık ne de akrediteye uğradık. Biz uğramadığımız gibi ilçemizdeki diğer basın temsilcilerininde akredite uygulaması ile karşı karşıya kaldığına şahit olmadık. Peki şimdi bu akredite nerden çıktı?

NEREYE KADAR?

İnsanlar belli bir fıtrat üzerine yaratılmış olup nefis taşırlar. Siyasette rol alanlar ise bazen makamın büyük güç olduğu yönünde algıya yenik düşerler ve kendilerinin eksikliklerinin basın temsilcileri tarafından dile getirilmesine katlanamazlar, bazı canlı yayın programlarında spontone gelişen söylemler, tutum ve davranışların basın tarafından bilinmesi siyasilerin işine gelmez.  Onlar isterler  ki her şey güllük gülistanlık olarak kamuoyuna duyurulsun. Hep kendileri alkışlansın… Peki nereye kadar?  İnsandır hata yapar, hatadan dönmek en büyük erdem olduğunu ah bir anlayabilseler…!

ELEŞTİRİYE TAHAMMÜL ETMELİSİNİZ

Oysa bir gerçek vardır ve inkar edilemez o da  yanlış ve eksik yapılan işlerin eleştirilmesidir. Bunu yapacak olan kurumun  basın personeli değil  basın temsilcileridir. Okuyucuya basma kalıp tek elden tek düzey haber servis edilmektense bırakın basın bulunsun farklı bakış açılarıyla haberler  okuyucuya iletilsin. Dersine çalışmadan gelen siyasinin yaptığı gaflar,  bırakın  haberleştirilsin,  haberleştirilsin ki yanlışlarını düzeltsinler. Hülasa Hendek ne sizin ne bizim Hendek hepimizin ortak yaşam alanı…