Güncel
Giriş Tarihi : 14-04-2020 18:42   Güncelleme : 28-04-2020 21:15

6 nüfuslu Dündar ailesi imdat bekliyor !

Hendek Belediye Başkanı Babaoğlu: “oranın ruhsatını Ak parti verdi, önlemini de Ak parti alsın”

6 nüfuslu Dündar ailesi imdat bekliyor !

Hendek ilçesi Bakacak mahallesinde ikamet eden 6 kişilik  Dündar ailesi evlerinin Hendek Belediye zabıtaları tarafından mühürlenmesi sonucu dışarda kaldı. Yatacak yerleri olmadığını iddia eden hane reisi Halit Dündar, konuyu belediye başkanına aktardığını  başkanın kendisine  “  ocak ruhsatının AK Partililerce verildiğini önleminide AK Partililerin alması gerektiğini söyleyerek gönderdiğini “ iddia etti.

EVİM ZABITA MEMURLARINCA MÜHÜRLENDİ

Bakacak mahallesi girişinde ikamet eden Dündar ailesi ( Halit ( 48) , Emine (40) , Metin (21) , Mert (18), Ezin Selvi ( 5) ve Elif Esmanur  Dündar ( 2)   hane reisi Halit Dündar tapusu kendi üzerine olan arazi üzerinde tek katlı çelik kontrüksiyon ev yaptı. Başlarını örtecek bir eve girebilmenin sevincini yaşayamadan evlerinin zemininde oynamalardan kaynaklanan hasarlar nedeni  ile ev  Hendek Belediye Zabıtalarınca mühürlendi.

OCAK SAHİBİ YARDIMCI OLSADA SORUNA ÇÖZÜM OLAMADI

Hane sahibi baba Dündar, 2017 yılında yaptığı evi için yakın zaman önce devletin çıkardığı imar affından yararlandığını ve 6.887 metrekare arazi içerisinde  65 m2’lik evi için yapı kayıt belgesi aldığını ancak evlerinin yaklaşık 100 ila 120 metre yakınında bulunan taş ocağındaki çalışmalar nedeni ile zeminde kaymaların yaşandığını iddia ederek  ve evinin hasar aldığını ifade etti. Dündar, maden ocağı sahibi  Hüdaverdi Bahadır ile görüştüğünü, kendisinin evinin önüne, kaymasını önler düşüncesi ile istinat duvarı örüp içini doldurduğunu ancak bununda sorunu çözmediğini söyledi.

ZEMİN KAYMALARININ TAŞ OCAĞINDAN KAYNAKLANDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM

Tek katlı evin temelinden içerisindeki odalara kadar muhtelif yerlerinde çatlakların olduğunu, gecenin sessizliğinde zemin kaymaları karşısında gelen seslerden endişe duyduklarını ve korku içerisinde yaşadıklarını belirterek; “ 6 nüfus olarak yaşadığımız evimizde meydana gelen çatlakların sebebi hemen yanıbaşımızda bulunan taş ocağından kaynaklandığını düşünüyorum.

ORANIN RUHSATINI AK PARTİ VERDİ  ÖNLEMİNİ DE AK PARTİ ALSIN!

Bu nedenle Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’na çıkarak; “ başkanım benim evim Bakacak mahallesinde taş ocağına 100-120 metre mesafede.  Hafriyat alımları nedeniyle zeminde oynamalar ve kaymalar mevcut. Borç harç içinde yaptığımız evde korkudan oturamıyoruz. Buna lütfen bir çözüm bulalım”  dediğimde başkan Babaoğlu bana hitaben; “ oranın ruhsatını Ak parti verdi  önlemini de Ak parti alsın” diyerek  kendisine  kapıyı gösterdiğini iddia etti

BİMER ve CİMER’E ŞİKAYET ETTİM

Dündar açıklamasında; “  Çaresizlik içerisinde belediyeden ayrıldım.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ve Sakarya Valiliğine ve Hendek kaymakamlığına şikayette bulundum. Bunlara ilaveten Cimer ve Bimer’e de  şikayette bulundum. Ankara’dan bana Sakarya Valiliğine gitmem söylendi.” Dedi.

YETKİLİLER YAKIN ZAMAN ÖNCE YOL KENARINA HEYELAN BÖLGESİ TABELALARI ASTI

Bana yetkililerin gelip gerekli incelemelerin yapılacağı söylendi. Afad ve Çevre Şehircilik Bakanlığı ve maden yetkilileri geldiler sadece araziye yüzeysel olarak baktılar. Zemin kaymalarının kaynağının bulunması ve tespiti  için araştırma ve inceleme yapacaklarını söyleyerek gittiler.

BİZ NEREDE KALACAĞIZ?

En sonunda bugün sabahtan Hendek Belediye zabıta memurları , Hendek Kaymakamlığı tarafından gönderildiklerini ve evi mühürleyeceklerini söylediler. Zabıatalara ; “ ben 6 nüfusum, evimi mühürlüyorsunuz biz nerede kalacağız” dediğimde kendilerinin  ( bu iş bizim sorunumuz değil ) cevabı verdiler ve evimizi mühürleyerek buradan ayrıldılar. “ dedi.

OCAK SAHİBİ BAHADIR;  “BÖLGE HEYELAN BÖLGESİDİR, ZEMİN  OYNAMASI OCAKTAN KAYNAKLANMAMAKTADIR “

Mağdur olduğu iddiasında bulunan Halit Dündar’ın iddialarını konunun diğer muhatabı ocak sahibi Hüdaverdi Bahadır’a Dündar’ın iddialarını yönelttik.  Sorularımıza içtenlikle yanıt veren ocak sahibi Bahadır; “  bahse konu olan alan tüm Çamlıca ve Bakacak sakinlerininde bildiği üzere heyelan bölgesidir. Bu konuda Afad, Çevre Şehircilik Bakanlığı, Maden Arama ve Üniversite yetkilileri bahse konu alanda yaptıkları araştırmalar neticesinde bölgenin  heyelan bölgesi olduğu yönünde rapor tutmuşlardır. Dolayısı ile zemin oynamaları ocağımızdaki çalışmalardan kaynaklanmamaktadır” diyerek resmi rapor olduğunu ifade etti.

MUHTAR SAFFET SARI:  “AİLEYE KAYMAKAMLIKÇA KİRA YARDIMI YAPILACAK “

Bakacak mahallesi muhtarı Saffet sarı’da mağdur olduğunu iddia eden Halit Dündar’ın mağduriyetinden haberdar olduğunu, Hendek Kaymakamlığı tarafından aileye kira yardımı yapılacağı bilgisini bizimle paylaştı.

Ahmet Çileci-Hendek-DHA-Fotoğraflı-Videolu

NOT: Haberin video görüntülerini Facebook üzerinden ahmet çileci ya da hendek şafak adresi üzerinden izleyebilirsiniz.