Güncel
Giriş Tarihi : 02-04-2020 19:59   Güncelleme : 03-04-2020 15:05

MEZBAHANE FAALİYETE GEÇTİ. HENDEKLİ ETİNİ GÜVENLE YİYEBİLİR

Hendekli iş adamı ve siyasetçi Ayhan Bal, Hendek Belediyesinin açmış olduğu Mezbahane ihalesini kazanmasının ardından eski mezbahane binasını son sistem donatılarla donatarak bugün hizmete açtı.

MEZBAHANE FAALİYETE GEÇTİ. HENDEKLİ ETİNİ GÜVENLE YİYEBİLİR

EL DEĞMEDEN KESİM

Mezbahaneye kesim için gelen hayvanlar önce baskıya çıkartılmasının akabinden devirme sistemine getiriliyor. Arka ayağından kancalanan canlı hayvan uzaktan kumanda ile calaskala çekiliyor. Calaskala çekilen hayvan ekipler tarafından Bismillah, Allahuekber nidası ile boğazı kesiliyor. Akan kan ekiplerce temizlenmesinin ardından  askıda olan hayvan ray sistemi ile deri yüzme bölgesine, derisi yüzülen hayvan oradan işkembe atık asansörüne getiriliyor. Görevliler tarafından elektrikli testere ile kaburga kemikleri kesilerek işkembe hiç el değmeden işkembe asansörü vasıtası ile mezbahane dışına çıkartılıyor.

HER ŞEY OTOMASYON- İKİ VETERİNER KONTROLÜNDE

Hayvanın ikiye ayrılmasının ardından  İŞLETMENİN VETERİNERİ İLE İlçe Tarım Müdürlüğüne bağlı veterinerler kontrolden geçirilip sağlıklı olduğu yönünde rapor tutulmasının ardından  iç organları temizlenerek otomatik olarak  buzhaneye gönderiliyor.

GÜNLÜK KAPASİTE 10 BÜYÜKBAŞ

 Bir hayvanın kesimi, yüzümü, ayrışımı, işkembe alımı hepsinin 15 dakikada gerçekleşiyor. Günlük kapasitesi 10 hayvanla sınırlı olan mezbahaneyi  ihale etmek sureti ile modarnizasyonunu sağlayan Hendek Belediyesi  ve mezbahaneyi çalıştıran işadamı Ayhan Bal’a teşekkür ederiz.

Ahmet Çileci-Hendek-DHA-Fotolu-Videolu