Güncel
Giriş Tarihi : 29-03-2020 00:09   Güncelleme : 02-04-2020 20:15

Sayın başkan, YORUMUNUZU OKUDUM, ÇOK NAZİK VE NEZAKET SAHİBİSİNİZ TEŞEKKÜRLER…-2-

Belediyelerin trafiği düzenleyici önlemler alması konusunda önemli görevleri bulunmaktadır. Bu kanunlar 5393 sayılı Belediye Kanununun 14. maddesinde ULAŞIM ,2918 sayılı Karayolları trafik kanununun 10 . maddesinin (B) bendinde açıkça belirtilmiştir.

Sayın başkan, YORUMUNUZU OKUDUM,  ÇOK NAZİK VE NEZAKET SAHİBİSİNİZ TEŞEKKÜRLER…-2-

   B Bendi Madde 1: “Yapım ve bakımından sorumlu olduğu yolların trafik düzeni ve güvenliğini sağlayacak durumda bulundurmak.”

   5216 sayılı Büyükşehir  belediye kanunu gereğince;

Cadde, gurup yolu,bulvarların yol bakım ve onarımı, yatay düzey işaretlemeleri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaktadır. Belirtilen bu yollar dışında kalan TÜM SOKAKLARIN bağlantı yollarının, bakım ve onarımı,trafik güvenliği ve düzenini sağlayacak tüm çalışmalar İLÇE BELEDİYESİ’nin SORUMLULUĞUNDADIR.

TSE STANDARDI NEDİR?

1-Sürücüler tarafından kolayca görülebilecek şekilde yansıtıcı boya ile boyanmalıdır.

2-Uygulamanın yapıldığı çitf yönlü yolun başlangıç ve bitiminde , tek yönlü yolun başlangıcındaki yol/ yolların söz konusu tümseklerden en az 50 metre önce yolda hız tahditi olduğu ve uygulamanın uzunluğunu belirtir  uyarıcı trafik işaret ve bilgi levhaları konulmalıdır.

GAYRİ YASAL KASİSLER

   Bu kanun ve yönetmelikleri haberimize uyarladığımızda; Yenimahalle 2070 sokak üzerinde ve Nuriye mahallesi 3552 sokak üzerinde uygulanan kasislerin TSE standartlarına uygun yapılmadığı, söz konusu kasislerin uygulandığı yerlerde  trafik kanunu gereğince yapılması gereken yatay ve düşey trafik işaretlemeleri bulunmamaktadır. Dolayısı ile yasal değildir. Bu konuda konuyla alakalı yetkililerin bu yasa dışılığa müdahale etmeleri  aciliyet arz etmektedir.