Güncel
Giriş Tarihi : 27-03-2020 13:43   Güncelleme : 27-03-2020 13:43

BAYRAKTEPE MAHALLESİ ÇAMLICA SOKAK SAKİNLERİNİN KASİS İSYANI

İlçemizin doğusunda yer alan Nuriye ve ilçemizin batısında yer alan Turanlar mahallesinde asfalt malzemeden yapılan iki farklı kasis.

BAYRAKTEPE MAHALLESİ ÇAMLICA SOKAK SAKİNLERİNİN KASİS İSYANI

Kasis, karayolları şartnamesine göre yapılırsa sorun yok

Hız kesici olarak düşünülen kasislerin şartnameler doğrultusunda 4,5 cm yüksekliğinde ve 1 ile 1.20 cm genişliğinde, üzerinde ışık yansıtmalı reflektör boyalı ve kasisin yaklaşım istikametinde 8 ila 10 metre berisinde kasis uyarı işaretinin olmasıdır.

TÜMSEK değil KASİS istiyoruz

Buna göre Nuriye mahallesindekini tam normlara uymasada , kasis uyarı levhası bulunmuyor  olsada nispeten normale yakın kabul edilebilir. Turanlar mahallesindeki kasis ise kasis değil adeta tümsek. Mahalle sakinleri bilinçsiz, sorumsuz sürücüler tarafından ihlal edilen hız limitlerini en aza indirmek adına mahallelerine yaptırabilmişler.

Bende Bayraktepe mahallesinde D-100 kenarında ikamet ediyorum. Evimin 20 metre üzerinde D-100 karayolundan yan servis yoluna girilebiliyor. 15 metre ara ile iki sokak var ve pah’ları yok. Dolayısı ile ara sokaklardan servis yoluna çıkan araçlar olsun, ara sokaklarda bisiklet binen, oyun parkları bulunmadığından sokakta top oynayan  çocuklar olsun, ya da ara sokaktan servis yoluna çıkan yaşlılarımız olsun , D-100’den yan yola giren araçların aşırı hızla seyretmeleri olası kazalara davetiye çıkartııyor.

Frene bassa da durması mümkün değil

Öyleki 80 Km ile seyir halinde olan bir araç kasis bulunmadığından dolayı  hız kesmeksizin yan yola girmekte. Yüksek hızla yan yola giren araç sürücüsü frene bassa dahi 20 metrede aracın durmayacağından çocuğa, yaşlıya çarparak belkide ölümcül bir kazaya sebebiyet vermesi kaçınılmaz.

 Ölümlü bir kaza olması m ı bekleniyor?

Bayraktepe mahallesi  7108 ve 7101 sokak, eski adıyla Çamlıca sokak sakinleri defaatle mahalle muhtarına kasis isteklerini iletselerde mahalle muhtarının, “ Kasis yasakmış!” sözünden başka bir eylemine şahit olmadılar. Mahalli yetkililere de defaatle bildirmemize rağmen bu eksiklik nedendir bilinmiz kaale alınmadı ve alınmamakta diretiliyor.