Güncel
Giriş Tarihi : 17-03-2020 11:17   Güncelleme : 19-03-2020 15:05

SAĞLIK ÜRÜNLERİNDE FİYAT DALGALANMASI

Bazı Medikal Ürünlerin Değişen Fiyatları Hakkında Bilgilendirme,

SAĞLIK ÜRÜNLERİNDE FİYAT DALGALANMASI

TEDBİR VAR PANİK YOK

Dünya genelinde ve ülkemizde görülen koronavirüsün (covid-19) oluşturduğu mevcut tablo nedeniyle bazı medikal ürünlere oluşan yoğun talep, bu ürünlerin fiyatlarında olağandışı artışlara sebep olmaktadır. Her geçen gün mevcut ürünlerin temininde eczanelerimiz fiyat artışı ile karşılaşmaktadır. Söz konusu ürünlere gereğinden fazla talep gösterilmesi bu ürünlerdeki fiyat artışını hızlandırmaktadır.

FİYAT DALGALANMALARI FİRMALARDAN KAYNAKLANMAKTA

Sağlık sektöründe hizmet veren eczanelerimiz, bu gibi olağandışı dönemleri haksız kazanç sağlamak için bir fırsat olarak görmemektedir. Aksine, amacımız bu piyasa koşullarında halkımıza gerektiğinde en uygun ürünü sunabilmektir. Ancak medikal ürünlerin fiyatları eczanelerde bulunan ilaçlar gibi her yerde sabit değildir. Ürünün temin edildiği tarih, tedarikçilerin o andaki stok durumu, temin edilebilen ve ulaştırılabilen ürün miktarı gibi birçok etken ürünlerin fiyatını belirlemekte ve dolayısıyla fiyat dalgalanmalarına sebep olmaktadır.

TOPLUMSAL BİLİNÇ ÇOK ÖNEMLİ

Halkımızın öncelikle unutmaması gereken, covid-19 virüsünün yayılmasının önüne geçilebilmesi için en önemli hususun temel hijyen kurallarına uyulması ve toplumsal bilinç olduğudur.

Elbette gerektiğinde maske veya dezenvektan solüsyonlar kullanılabilir, ancak bu ürünlere gereğinden fazla talep gösterildiğinde bu ürünlerin fiyatlarının sürekli olarak artacağı unutulmamalıdır.

İlçemizin tüm eczanelerinin yaşanan bu sıkıntılı süreçte halkımızın yanında olduğununun ve özveriyle hizmet vermeye devam ettiğinin bilinmesini isteriz. Birçok sıkıntılı sürecin üstesinden gelen milletimizin bu süreci de toplumsal bilinç ile birlik ve beraberlik içinde atlatacağına inancımız tamdır.

 

Saygılarımla,

 20. Bölge Eczacı Odası Hendek Temsilcisi

 

Ecz. Özlem Coşkun Bahadırlar