Güncel
Giriş Tarihi : 25-02-2020 15:34   Güncelleme : 25-02-2020 15:34

HENDEK BELEDİYESİNDEN FINDIK ÜRETİMİNE BİLİMSEL DESTEK

Hendek Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ile BALSU Fındık Fabrikası ile ortaklaşa düzenlenen Fındık Tarımı konulu program Hendek Belediyesi Kültür işleri salonunda gerçekleşti.

HENDEK BELEDİYESİNDEN FINDIK ÜRETİMİNE BİLİMSEL DESTEK

AMACIMIZ ÇİFTÇİMİZE IŞIK OLMAK

Hendek Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşen Fındık Tarımı kolu konferansta ilk konuşmacı olarak kürsüye gelen Tarım Hizmetleri Müdürü Recep Ali Aydın yaptığı bilgilendirme toplantısında; “ bu konferansımızın amacı Fındık üreticilerimizin daha çağdaş, daha pozitif çalışan, bilime değer veren bütün firmalarımızı ve çiftçilerimizi örnek teşkil etmesi , diğer kişisel çalışan çiftçilerimize de bu konuda ışık tutması olacaktır” dedi.

İLÇEMİZİN LOKOMOTİF ÜRÜNÜ FINDIKTIR

Aydın; “ Hendek ilçemizin birinci lokomotif ürünü fındıktır. İlçemizde yaklaşık 138 bin dekar kayıtlı 10 bin dekara yakın da kayıtsız fındık alanımız var. İlçemizde tarımsal dokunun en büyük paydası olan fındık aynı zamanda ilçe ekonomimizinde en büyük paydasıdır. Bu ürünü bilimsel olarak ürettiğimizde  daha ileriye götürmemiz gibi bir pozisyona geliriz. Dünya genelinde  1987 yılı üretimimize baktığımızda  dünya fındığının % 80’ni ülkemizde üretirken 2019 yılı verilerine baktığımızda dünya fındık üretiminin % 50 sini üretir durumdayız. Bu durum gösteriyor ki birileri boşluğu doldurmanın peşinde.

GÖSTERGELER İYİ DEĞİL TEHLİKE BÜYÜK UYANIK OLMALIYIZ

1987 yılında dünya genelinde 4 ülkenin isimleri ortaya çıkarken günümüzde 42 ülkenin fındık üretimine başladığını görüyoruz. Bu ülkelerden 36 tanesi fındığı toprakla yeni buluşturan ülkeler. Fındığın dalının ekonomik ömrüne 12 yılda başladığını hesapladığımızda yaklaşık 6-7 yıl sonra 42 tane yeni fındık üreten ülkeler piyasada söz sahibi olacaklardır. Çünkü bu ülkeler bilimin ışığında modern tarımı uyguluyorlar.

ÇİFTÇİMİZ ALIŞKANLIKLARINDAN VAZGEÇMİYOR

 Buna mukabil biz fındık üretiminde bir çok şeyi anlatmakta güçlük çekiyoruz çünkü vatandaşımız uyguladığı yöntemle kendine göre bir ürün elde etmiş , bizler budamanın, ilaçlamanın farklı şekilde yapılmasının daha doğru olduğunu ifade ettiğimizde kabullenem konusunda  zorluk yaşıyoruz. Çünkü ülkemizdeki fındık üretimi  hala atadan babadan görüldüğü şekliyle yapılıyor.Alışkanlıklarından vaz geçmek istemiyorlar.” Dedi.

ARGE ÇALIŞMASI ÖNEMLİ

Dünyadan örnekler veren Aydın; “ ama dünyada fındık üretimine yeni başlayan ülkelerin çiftçileri tamamen bilimsel olarak üretim yapıyorlar. Bu şekilde dünya fındık üretimini gözönüne aldığımızda tehlikenin boyutunu daha iyi görebiliriz. Diğer ülkeler ARGE’ leri ile beraber  bilimsel bir şekilde yaklaşıyor ve profosyonel manada üretimi ortaya koyuyorlar. Öyleki yabancı ülkedeki fındık üreticileri yapılan aşı çalışmalarında 15 yıl sonra doku çakışmasına şahit oluyorlar ve bunun üzerine kafa yoruyorlar. Bunun yanısıra dönüm  üzerinden 500-600 kilo üretim yapmanın telaşındalar. “ diyen Aydın Türkiye’deki fındık üretimleri ile örnekler verdi.

DIŞ ÜLKELERDE DÖNÜMDEN 500 KİLO BİZDE 200 KİLO FINDIK

Aydın; “ ülkemizde dönüm başına maksimum 200 kilo üretim gerçekleşirken ilçemizde bu oranı dünya ortalaması ile kıyasladığımızda çok çok gerilerde olduğumuzu görüyoruz. Bunu iyileştirmek adına  özel sektör, kamu sektörü, ziraat odalarımız, bakanlık ve sivil toplum örgütlerimizle beraber  tanıtımını yapmak bunu özelinde irdeleyip  geneli ilede paylaşma telaşındayız. Birliğimizin ve müdürlüğümüzün yegane amacı budur. Bununla ilgili bir ekip çalışması sergilemek istiyoruz. Gerek çiftçi gerek tedarikçi gerek fabrika gerek hükümet yetkilileri  ve gerekse belediye personeli olarak  bir olmak istiyoruz. Biz burada varız. Fındık ilçemizin vazgeçilmezidir.İlçemizin en büyük potansiyelli tarım ürünüdür. Hendekimizin en büyük ekonomik girdisidir. ” diyerek katılımcıları bilgilendirdi.

ÇİFTÇİMİZE BALSU DESTEĞİ

Daha sonra projeye ARGE desteği veren BALSU fabrikası yetkilileride çiftçileri bilgilendirme  amaçlı bilgileri paylaştılar. Konferans sonrasından BALSU fabrikası tarafından katılımcılara fındık üretimi ile ilgili bilgilendirici kitapçıklar dağıtıldı.