Güncel
Giriş Tarihi : 19-02-2020 18:20   Güncelleme : 23-02-2020 12:45

HATTI MÜDAFAA YOKTUR SATHI MÜDAFAA VARDIR. O SATIH BÜTÜN VATANDIR…

FETÖ tehlikesinin geçmediği her an yeni bir darbe olacağı toplumda endişeye yol açtı. Bu durum hiç şüphesiz yatırımcıların ülkemize yönlenmelerini menfi yönde etkileyecek ekonomik güçlenmemize engel teşkil edecektir. Amerikan düşünce kuruluşunun raporunda yer alan bilgilere göre Türk Silahlı Kuvvetlerinde (orta kademe) subayların rahatsız olduğu her an Türkiye’de yeni bir darbe olasılığı bulunduğunu açıkladı.

HATTI MÜDAFAA YOKTUR SATHI MÜDAFAA VARDIR. O SATIH BÜTÜN VATANDIR…

Operasyonlara hız verildi

Hükümet kanadı da bu fikre sıcak bakıyor olmalı ki yeniden FETÖ operasyonları na hız verildi. Eski AK Parti milletvekili Mehmet Metiner bir TV pprogramında da fetö’nün bitmediğini ve her an Türkiye’de darbe olabileceğini düşündüğünü ifade etmesi Amerika’nın değirmenine su taşımak değildir de nedir?  Peki müttefikimiz!  Amerika Türkiye’yi çok mu düşünüyor? Amerika Türkleri çok mu seviyor? Vs. Bu sorular çoğaltılabilir.

Bu nasıl dostluk bu nasıl müttefiklik?

Bir yanda Türkiye’nin , Amerikanın vermeyi red ettiği Partiot hava savunma sistemi ve anlaşmamız bulunmamıza rağmen  F-35 uçaklarını ülkemize vermemesi karşısında Türk savunma sanayinin  Rusya’ya yönünü çevirmesi, Rusya’dan S-400 hava sistemlerini almasının yanı sıra ortak savunma silahları projeleri,  Akdeniz Kıbrıs açıklarında doğalgaz arama çalışmaları, Libya’ya asker göndermemiz, Suriye İblid’de yaşananlar, İsrail’in ortadoğuya barış projesi olarak sunduğu Kudüs’ü İsrailin başkent yapma çabası, komşumuz İran’ın hasmane ve ikircikli tutumu, Suriye’den yeni mülteci akımı, hülasa farklı cephelere yayılan Türk Ordusu…

Tamda bu süreçde müttefikimiz !!! Amerikan düşünce kuruluşunun açıkladığı rapor…

Dünyanın en çetin coğrafyası

Ortadoğu, dünyanın en çetin coğrafyası… Tarih boyunca iç kavgaların,savaşların tükenmediği bir bölge ve Türkiye olarak bizde bu coğrafyadayız. Burada yaşam hakkı elde etmenin ilk ve tek şartı kuvvetli bir orduya sahip olmaktan geçiyor.

İşte tamda böylesi bir ortamda Amerikan raporu !

Bizce  Amerika Ortadoğu  coğrafyasında özellikle Türkiye üzerine yeni bir oyun kuruyor. Onun için her türk bireyi uyanık olmak zorundadır. Bu oyunun amacı  bir yandan Türkiye’nin Rusya’ya yakınlaşmasını engellemek diğer yandan sizin müttefikinizim algısı ile Türkiye’yi yalnızlaştırmak. Ülkemizde  her an darbe olabileceği algısını yayarak yabancı yatırımcıları vazgeçirmek sureti ile ekonomiksel  baskı oyunu kuruyorda olabilir. Tüm bunlara çanak tutan siyasilerin çabasını gördüğümüzde emperyalist amerikanın çanağına su taşıdıklarını görmek ne acı.  Ne ilginçtir ki dünya ekonomisinda söz sahibi olan Çin’de vuku bulan hastalık, bu gelişmelere sessiz kalan bir Avrupa ve gelişmeleri derinden derine takip eden Rusya…

Dış politikada dostluk sadece  diplomatik anlam ifade eder.  Dolayısı ile dış politika  stratejisini karşılıklı çıkar ilişkileri ve ülkelerin kazanımları belirler. Tabi burada dinsel ve etnik köken bağlarını da göz ardı etmemeliyiz.

Uyanık olmalıyız

Günümüzde Türkiye’nin Rusya ile  ortak akım projesi, S-400 hava savunma sisteminin Türk ordusuna entegre edilmesi elimizi güçlendirmiş olsa da dünyanın jandarmalığına sayunan Amerika, Rusya, Çin, İngiltere gibi sömürgeci ülkelerin planları ile uyuşmadığından bize gösterdikleri dostluğa!!! Asla itimad edemeyiz.  Masada verildiği kadarını kabul eden bir ülke değil masada pazarlık yapabilen ve istediğini alabilen bir ülke konumunda olmalıyız. Tüm bunları yapabilmenin yolu da güçlü bir ordu, güçlü diplomatik ilişkilerden geçiyor.

Yeni bir oyun kuruluyor

Bir yandan Türkiye’mizin kılcal damarlarına kadar işleyen CİA destekli terör örgütü yapılanması olan FETÖ. Diğer yandan dış politikada yaşanan gelişmeler, bu gelişmelerin iç politikamıza yansımaları. Tüm bu tehlikelere karşı büyük uğraş içersinde bulunan istihbarat örgütlerimiz. Yaşananlara baktığımızda emperyalist güçlerin geçmiş tarihimizde ülkemiz içerisinde çıkartmaya çalıştıkları iç savaş politikalarından Alevi-Sünni çekişmesi, Sağ-sol çekişmeleri, Türk-Kürt ayrımı , mezhep çatışmaları gibi oyunlarını tezgahlamış olsalarda istedikleri başarıyı sağlayamadılar. Emperyalist güçlerin ülkemizde yeni bir oyunun peşinde olmadıklarını hiç kimse iddia edemez .

FETÖ tehlikesinin bertaraf edilmediği günümüzde yine ulu önder Atatürk’ün;

 “Bıçağın kemiğe dayandığı koşullar olduğunu ve ölünceye kadar savaşmaktan başka çare olmadığını düşünen Başkomutan Mustafa Kemal, ordularına şu emri vermiştir : “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça, terk olunamaz.

Bizi bu çıkmazdan kurtaracak yegane yol  Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün  20 Ekim 1927 tarhinde yazmış olduğu gençliğe hitabesi olacaktır.