Güncel
Giriş Tarihi : 05-02-2020 18:20   Güncelleme : 06-02-2020 09:36

MHP’Lİ İLK MECLİS

Babaoğlu; meclisi bu söylemle açtı: “ bu ülkenin düşmanı bitmez, ama emin olsunlar ki bu ülke için canını feda edecek vatan evlatları da bitmez”

MHP’Lİ İLK MECLİS

MECLİSTE YAŞANANLAR!

Hendek Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısı MHP ‘li Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu başkanlığında toplandı. 17+1 gündem maddesi ile toplanan meclisteki oylamada 16 madde oy birliği ile geçerken  16’ncı madde önce oy çokluğu ile geçti, AK parti gurubunun maddeyi komisyona gönderelim önerisi üzerine madde tekrardan oylamaya sunuldu ve oy birliği ile komisyona gönderildi.  17.ci madde olan TÜRKAY şirketinin sermaye artırımı maddesi nde MHP gurubu  kabulü yönünde oy kullanırlarken AK parti gurubundan 2 üye hayır oyu kullanırken diğer 8 AK parti üyesi çekimser oy kullandı.

ŞEHİTLERİMİZE RAHMET YARALILARIMIZA ACİL ŞİFALAR DİLEDİ

Meclis otumunu açmazdan önce meclise seslenen başkan Babaoğlu; yakın zaman önce Elazığ ilinde meydana  gelen depremde hayatlarını kaybeden deprem şehitlerine rahmet,yaralılara acil şifalar diledi. Babaoğlu, Suriye’de askeri konvoyun vurulması nedeni ile şehit olan askerlerimize ve şehit vatandaşlarımıza da rahmet diledi dua ve niyazda bulundu. Kanser haftası münasebeti ile de sağlıklı yaşama dikkat çekerek Kanser hastalına da acil şifa dileğinde bulundu.

ÜLKEMİZİN DÜŞMANI DA, ÜLKEMİZ İÇİN CAN VERECEK VATAN EVLATLARI DA BİTMEZ

 Vatanımızın düşmanlarının bitmeyeceğine dikkat çeken Babaoğlu; “ bu ülkenin düşmanı bitmez ama unutmasınlar ki bu ülke için canını seve seve feda edecek vatan evlatları da bitmez. Ülkemize, devletimize ve  hükümetimize güveniyoruz” dedi. 

Gündem maddelerinde yer alan Belediyede bulunan birimlere müdür atamaları yapılacağı maddesi üzerine meclisi bilgilendiren Başkan Babaoğlu, Hendek belediyesinde 21 müdürlük kadrosu bulunduğunu, daha öncesinden Hendek Belediyesinde bulunan Park ve Bahçeler Müdürlüğünün İmar müdürlüğüne bağlandığından  belediye bünyesinde kurulması zorunluluğu olan Hal Müdürlüğü biriminin kurulacağı ve başına müdür atanacağı bilgisini paylaştı.

OY ÇOKLUĞU İLE KABUL GÖREN MADDE TEKRAR ONAYLANDI

Paylaşımın ardından   söz alan AK Parti sözcüsü Hamit İsmailoğlu  “  İlçemizde hal yok, hal müdürlüğü kadrosu da neden? Sorusunu sorarak; “  buna devletde önayak oluyorsa olmasın. “diye konuşmasının ardından madde mecliste onaya sunuldu. MHP gurubunun oylarıyla mecliste geçerlilik kazandı.  Başkan Babaoğlu’nun meclise yönelik ( Kabul etmeyenler) demesi üzerine tekrardan söze giren

İKİNCİ OYLAMADA MADDE KOMİSYONA GÖNDERİLDİ

 İsmailoğlu; “ biz aslında bu maddenin komisyona havale edilmesini isterdik. Komisyona gitmesine taraftarız. Enine boyuna tartışılmasına taraftarız. “ demesi üzerine meclis başkanı Babaoğlu, maddeyi tekrardan oylamaya sunarak bu kez; “ o zaman şöyle yapalım. Biz bunu şimdi oylayalım. Sonra komisyonda tartışalım. Sizi ikna edelim. Bu maddeyi komisyona gönderilmesi yönünde oylayalım” demesi üzerine oylanan ve oy çokluğu ile kabul gören madde ikinci kez oylandı. İkinci oylamada madde oy birliği ile komisyona gönderildi.

PROJENİN FİNANSÖRÜ VE ORGANİZATÖRÜ TÜRKAY OLACAK

Gündemin 17 ci maddesi olan TÜRKAY şirketinin sermaye artırımı maddesinde meclisi bilgilendiren Başkan Babaoğlu; biliyorsunuz birkaç aydan beri  vatandaşlarımıza parası olanın değil ihtiyaç sahibi olanların faydalanbilecekleri sosyal konut projemizin çalışmaları devam ediyor. Büyükşehir Belediyesinden gerekli onayı aldık. Bu inşaat Belediyemiz şirketi tarafından yapılacak. Eğer bir alt taşoran kullanılacaksa bu işin finansörü ve organizatörü TÜRKAY şirketi olacak. Sermaye artırımı olarak devrettiğimiz bu alanın başka bir amaçla kullanılmayacak, kesinlikle ve kesinlikle ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ihtiyaçları giderilmeden para karşılığı ya da yatırım amaçlı birilerine satılması söz konusu değildir. Projemiz amacına hizmet edecektir. Konut sahibi olmak isteyen gereçek ihtiyaç sahipleri konut sahibi yapılmadan bir satış söz konusu değil. Meclisimiz ve bizleri ekranları başında izleyenlerine duyurmak istiyorum” dedi.

40 BİN METREKARE KONUT, DİĞER ALAN SOSYAL DONATILAR

Proje ile ilgilide ön bilgi paylaşan Babaoğlu, bahse konu olan aloanın yaklaşık 120 bin metrekare olduğunu, 40 bin metrekaresine inşaat yapılacağını, konut sahibi olan vatandaşların yerin tamamında hak sahibi olacaklarını” ifade ederek alanda ortak kullanım alanları olarak otoparklar, cami, alışveriş merkezi, okul, sağlık ve eğitim alanlarından ibaret olduğu paylaştı. Babaoğlu,projenin sonlanma aşamasına geldiğini ve çok yakın bir zamanda meclisin ve halkın görüşüne sunulacağını müjdeledi.  Babaoğlu, bu işin Belediye olarak yapılması halinde mesela on adet aracımızı satılığa çıkardık ihaleye katılım olmadı tekrar ihale tekrar komisyon zaman su gibi geçiyor.” Dedi

ŞİRKETLERİN AVANTAJI VAR, 7,5 MİLYON SERMAYE ARTIRIMI

Babaoğlu; “  Bu nedenle sosyal konutlarımızı şirket üzerinden yapıyoruz. Ticaret kanunua göre böyle yapılmasında şirket olarak daha avantajlı oluyoruz bu nedenle  proje şirket üzerinden yürüyor. Şimdiki sermaye olarak yeterliliğimiz uok bu nedenle 7,5 milyon tl sermaye artırımına gidiyoruz” diyerek açıklamalarda bulundu. Babaoğlu; “  hem meclise hem vatandaşlara seslenerek bu konuda kafasında soru işareti olan her birey gelip bize sorduğunda açık yüreklilikle gayet net bilgileri paylaşırız” dedi.  

ALLAH HARAMA EL UZATTIRMASIN

Babaoğlu sözlerini; “ Allah ne bana, ne buradaki meclis üyesi arkadaşlarıma devletin malını usulsüzce kullanıp harama el uzatmayı nasip etmesin” sözleri meclis üyeleri tarafından alkışlarla desteklendi.

BİRİNCİ ÖNCELİK SOSYAL KONUT DEĞİL, KEMALİYEDEKİ KENTSEL DÖNÜŞÜMDÜR

Oylamaya geçmeden önce AK Parti gurup sözcüsü İsmailoğlu madde üzerine söz aldı ve ; “ öncelikle biz gurup olarak Hendek’li ihtiyaç sahiplerine ev yapılmasının asla karşısında değiliz. Bu konuda çekincelerimiz var. Hendek’in öncelikli sorunu bu değil.

İSMAİLOĞLU ANLATILANLARI DUYMAZDAN GELDİ  TOPU TAÇA ATTI!

Bize göre birinci sorun Kemaliye mahallesindeki KENTSEL DÖNÜŞÜM dür. Buranın tamamlanması gerekir. Çünkü orda oturan vatandaşlar on yıldır yerlerini verdiler ama mağduriyet yaşadılar, yaşıyorlar. Burada sorunu çözmek adına adım atılmalıdır. Bizde AK parti gurubu olarak her türlü desteği vermeyi taahhüt ediyoruz. Dolayısı ile sermaye artırımına muhalifiz. “ dedi

ANLATILANLARA İNANMIYORUM BİZİ İKNA EDİN!

İsmailoğlu; “Buna dünde bugünde yanlış buluyorum. Dün bu koltuklarda olmadığımız için fikir beyan edemedik.”diyerek sosyal konut projesinin şartlarını, kimlerin ev sahibi olacağını bilmek istediklerini ve kamunun bu projedeki yararı konusunda ikna edilmeyi beklediklerini ifade ederek gördüklerini oylamanın kendileri için daha iyi olacağını ifade etti.

Gündemin ilave edilen maddesi Taraklı Belediyesi ile Hendek Belediyesinin kardeş belediye olma maddesiydi. Meclisin onayına sunulan ilave madde mecliste oy birliği ile kabul görmesi ile Şubat ayı olağan meclis toplantısı sona erdi.

SAKARYA – DHA- AHMET ÇİLECİ- HENDEK -FOTOĞRAFLI