Güncel
Giriş Tarihi : 01-02-2020 16:00   Güncelleme : 01-02-2020 16:02

BU OKULLAR NİÇİN YIKILIYOR?

Öğrenciler ve öğrenci velileri başlıktaki soruya cevap arıyorlar…Mahalle muhtarları öğrenci ve öğrenci velilerini ikna edemiyorlar. Öğrenciler de öğrenci velileri de tedirgin.

BU OKULLAR NİÇİN YIKILIYOR?

ELAZIĞ DEPREMİ SORUNU GÜNDEME TAŞIDI

1999 asrın depreminin üzerinden 20 yıl geçti. Sakarya’da hakim olan AK Parti iktidarı aradan bunca zaman geçmesine rağmen deprem konusunu hep ötelerken, bir sorun olarak görmekten uzak iken birdendire Elazığ depreminin vuku bulması, kamuoyu baskısı uyuyan Sakarya AK parti teşkilatını uyandırmışa benziyor. İnşallah uyanırlar…Verilen sözler unutulmaz. 

TEDBİR KULDAN TAKDİR ALLAH’TAN

Bilinen bir gerçek var ki deprem bölgesinde yaşıyoruz. Şiddetinin ve yıkımın gerçekleşeceğini de biliyoruz ancak bize düşen ilmin ve bilimin ışığında gerekli tedbirleri almak, insan kaybının önüne geçmek olmalıdır.

VELİLER OKUL SAĞLAM, BAKANLIK YIKILACAK DİYOR

İlçemizde üç ilk ve ortaokuldan oluşan okul binalarının yıkım kararı geldi. Bunlardan biri Dikmen mahalle okulu. Rapor yok, veri yok, vatandaşın kafasında oluşan soruları giderecek done yok. Varsa yoksa  il milli eğitim müdürlüğü ve valilik imzalı yıkım kararı… Dikmen mahallesi ilk ve ortaokulunda okuyan öğrencilerin  öncesinde Jandarma karakolu günümüzde okula döndürülen okula gönderileceği karar üzerine veliler ayaklanmış.

BİLGİM DAHİLİNDE ARAŞTIRMA YOK, TAROT ALINMADI

Muhtar ise vatandaşları ikna edebilmekte zorlanıyor. Muhtar  Menderes Ayvaz; “ mahallemin muhtarıyım.Okulumuz perde beton üzerine yapılmış bir okul.  Benim bilgim dahilinde okulumuzda bir araştırma yapılmadı, karot alınmadı” diyerek  şaşkınlığını ifade etti.  Mahalle sakini  veliler ise  “okulumuz sağlam, okul yıkmayı kışın ortasında mı buldunuz? Okulumuz deprem fay hattının kilometrelerce uzağında olmasına rağmen okulumuza  yıkım kararı verilmesi buna karşılık fay hattının hemen yakınında bulunan Karadere okuluna taşımalı eğtime tabi olması biz velileri tedirgin ediyor. Çocuklarımızı okula göndermiyoruz” şeklinde tavır takınıyorlar.

BODRUMU SU BASAN OKULA GÖNDERMEKTE NEREDEN ÇIKTI?

Diğer bir okul da Soğuksu mahallesi  okulu. O na da yıkım kararı verilmiş.  Mahalle muhyarı ve Hemdek Tüm Muhtarlar derneği başkanlığını da ifa eden Muhtar Emin Kula, “  bizim okulumuz  1980’li yıllarda dönemin deprem yönetmeliğine göre yapılan yığma tuğla  bir okul. Temelinde, kirişinde,kolonlarında bir arıza yok. Okula yıkım kararı çıktı. Okulumuz öğrencileri, daha eski , çürük bir zemine inşa edilen ve bodrum katına su basan, dolan suların motorlar vasıtası ile dışarıya aktarıldığı bize göre bizim okulumuzdan daha çürük ve mahallemize 10 kilometreden daha uzak bir okulda eğitim öğretime devam edileceği  bilgisi verildi” sözü karşısında şaşkınlığını ifade etti.

BİZİM SUÇUMUZ NE?

Mahalle sakinlerimiz ve öğrencilerimiz tedirgin, bizler velilerimizi ikna edemiyoruz. Veliler bizi görev yapmamakla, sorumluluğumuz yerine getirmemekle suçluyorlar. Bizim suçumuz ne?

YAPILACAK OKULLAR NE ZAMAN FAALİYETE GEÇECEK?

Pazartesi sabahı yani 3 Şubat’ta eğitim öğretim başlıyor. Veliler öğrencilerini göndermeye yanaşmıyorlar. Yetkililer okul yıkımının nedenini son çıkan deprem yönetmeliğine uymadığı yönündeki gerekçeyi ileri sürüyorlar. Kararın bakanlıktan geldiğini bir şey yapamayacaklarını söylemekle yetiniyorlar. Tasarruf tedbirlerinin uygulandığı bir dönemde Sakarya genelinde 17 okulun yıkılacağı açıklandı. Ne zaman yapılacağı ise meçhul.