Güncel
Giriş Tarihi : 28-01-2020 12:59   Güncelleme : 29-01-2020 16:34

HAYVAN PAZARINDA HUMMALI ÇALIŞMA

Başpınar mahallesinde bulunan hayvan mezbahanesinin bitişiğindeki hayvan pazarında hummalı çalışma devam ediyor.

HAYVAN PAZARINDA HUMMALI ÇALIŞMA

Çocukluğumuzda var olan ve günümüze kadar geçen süre içerisinde  hayvan pazarındaki bakımsızlık Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’nun modernleşen mezbahaneye ve ilçemize yakışır şekilde yapılması yönündeki talimatı ile harekete geçen Hendek Belediyesi Fen İşleri personeli yağan yağmura rağmen çalışmalarına aralıksız devam ediyorlar.

KANGREN  OLAN SORUN ORTADAN KALDIRILIYOR

İlçemiz başpınar mahallesinde bulunan hayvan pazarının çamur deryası hali  bakım çalışmaları neticesinde hem görsel olarak hem de hijyenik şartlara uygun şekilde yapılıyor. Hayvan pazarında bulunan kapalı alanında bulunan  örtünün demir aksamları boyanıyor, çamur  oluşturan alanda iş makinaları vasıtasıyla toprak üstü katmanı alınıp yerine ince cekilmiş mıcır seriliyor. Ekipler örtünün üzerinde bulunan ve miadını dolduran eternit çatınında değiştirilerek daha sağlıklı bir yapıya kavuşturulacağını ifade ettiler.

BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YERLERİ BİRBİRİNDEN AYRIK

Ekipler hayvan pazarının bir bölümünü de küçükbaş hayvanlara yönelik olarak bölerek olası büyükbaş ve küçükbaş hastalıklarının birbirlerine bulaşmasını da önlemek adına ayırdılar. Bununla yetinmeyen ekipler alanın bir köşesine de çay ocağı inşa ederek hayvan sahiplerinin hizmetine sunacaklar.

MEZBAHANE VE HAYVAN PAZARI BİRLİKTE AÇILACAK

Yaklaşık 2 ay önceki  mezbahane ihalesini kazanan iş adamı Ayhan Bal’ın da çalışmalarda sona gelindiği, hayvan pazarındaki çalışmaların sonlanması ile tesisin birlikte açılışı yapılacağı öğrenildi. Yılların  celebi ( hayvan üreticisi ) Yavuz Ardıç çalışmaların mükemmelliğine dikkat çekerek; “ Alllah başkanımızdan razı olsun. Çalışmalar sebebi ile hem görsel olarak hem de hijyenik olarak mükemmel bir tesis oluyor” dedi.

HAYVANLARIMIZ KARIŞTIRILIYORDU

İlçemizde kasaplık icra eden esnaflarımız ilçemizdeki mezbahanenin kapatılması sonrasında hayvanlarını Sakarya merkez kesimhanesinde kestirmek zorunda kaldıklarını ifade ederek yaşadıklarını şöyle anlattılar. “ Mezbahanemiz kapatılınca mecburi olarak hayvanlarımızı merkez kesimhanede kestiriyorduk. Hayvanlarımızın gerek etinden gerek sakatatlarından eksik olarak alıyorduk. Daha da ötesi siyah başlı hayvan veriyor bize beyaz hayvan başı veriliyordu.  Bu sıkıntıları yaşanması nedeni ile ilçe genelinde kontrolsüz kesim artmıştı. İnşallah mezbahanemiz hizmete girdiğinde  etlerimizi  güvenli bir şekilde alabileceğiz” dediler.

SAKARYA-DHA-FOTOĞRAFLI-AHMET ÇİLECİ-HENDEK