Güncel
Giriş Tarihi : 24-01-2020 16:39   Güncelleme : 25-01-2020 09:50

ÖVMEK Mİ DÖVMEK Mİ???

Nedir kent konseyi? Nasıl seçilir ? Kimler görev alır? Görevi nedir? Tüm bu soruların cevapları 5393 sayılı Belediyeler kanunu 76 cı maddesinde açıkça yazmaktadır. Peki durum bu kadar açık ve aleni iken kent konseyini bahane ederek birilerini hedef haline getirmek niye? Cevabı gayet açık NEFİS…

ÖVMEK Mİ DÖVMEK Mİ???

Kent konseyinin ne zaman hangi şartlarda kurulacağı açıkça yazana göre belediye teşkilatı olan yerlerde mahalli idareler genel seçimlerinden sonraki üç ay içerisinde  oluşur. Belediye başkanının çağrısı ile toplanan kurul,  divan kurulunu seçer , divanın belirlenmesinin ardından  kent konseyi yürütme kurulu  ve kent konseyi başkanını seçer.

 Bu kurul Ocak ve Eylül aylarında toplanır.  Bu kurula kimlerin katılabileceğini tekrardan yazmaya gerek yok çünkü belediyeler kanununda açıkça yazıyor…

Kent konseyi başkanının seçimi  kent konseyi toplantısının ilk birleşiminde tamamlanır. Belediyeler bütçelerinden ödenek ayırmak sureti ile konseye ayni ve nakdi yardım yapar ve destek sağlar.

YAZININ ÖZÜ ALGI VE STK’LARA HAKARET

Durum bu kadar açık ve aleni olarak ortada iken konseyde yer alan STK temsilcilerinin siyasete teslim olduklarını iddia etmek, konsey başkanının kendi ikballeri uğruna konseyi çalıştırmadığını iddia etmek bir yönden kurulda görev alanlara hakaret,  konsey başkanını halka kötü göstermek ise algı operasyonundan başka bir şey değildir…

Söylemler ve iddialara baktığımızda adeta geçmiş dönem konsey başkanlığını yürüten Ali İnci’yi adeta sisteme paralel  başkanmış ve ne derse o oluyormuş havasını kamuoyuna yaymak bu şekilde itibarsızlaştırmaya yönelik makaleler gerçeğin bir sonucu değil bilakis oluşturulmak istenen algı’ya hizmetten öteye gitmez.

SÖZDE ÖVERKEN DÖVMÜŞ?

Yazılan makalede mevcut başkana methiyeler düzüp iyi polis rolüne soyunanlar aslında bahse konu olan Kent Konseyi  kanununu okusalar mevcut başkanı görevini yapmamakla itham ettiklerinin farkına varırlar.

Tüm bunlar gösteriyor ki önceki yıllarda kurulan Kent Konseyinin  31 Mart mahalli seçimlerin sonuçlarının açıklanması ile görevi sona ermiştir. 31 Mart 2019 tarihinden bu güne kadar oluşturulmayan Kent Konseyi mevcut başkanın bir eksiğidir.  O nedenle mevcut başkanın bir rahatsızlık duyduğunu söylemek  abesle iştigaldir.

Başkan,Kent Konseyini oluşturdu da elinden tutan ya da karşı çıkan mı oldu ?