Güncel
Giriş Tarihi : 01-11-2019 10:11   Güncelleme : 07-11-2019 09:28

AKYAZI İL BİZDE ONUN İLÇESİ Mİ OLACAĞIZ?

Yaşanan gelişmelere baktığımızda Akyazı ilçesinin İL, Hendek ilçemizin de Akyazı iline bağlı ilçe olması kaçınılmaz…NEDEN Mİ? Lütfen sonuna kadar okuyalım...

AKYAZI İL BİZDE ONUN İLÇESİ Mİ OLACAĞIZ?

NİTELİKLİ LİSE İHTİYACIMIZ İÇİN  ZAMANLA YARIŞMALIYIZ

90 bin nüfuslu Hendek'te neden nitelikli(LGS sınavı ile yerleşen) bir Lise yok. Bu yıl (8. sınıfa geçen yıldan 460 fazla)  1621 öğrenci  mevcut.Geleceğimizin teminatı olacak bu gençler Haziran ayında LGS sınavına girecek ve bu sınav neticesinde Sakarya ve Türkiye'de bulunan nitelikli liselere yerleşecek.

FIRSAT EŞİTLİĞİ NEREDE?

Yüzdelik dilimde(maksimum%6) Sakarya'da bulunan nitelikli okullar (Proje okulları hariç) liselerin kapasitesi toplam 500-600 öğrenci.Bu kategoride olmayan %-6 ile %15 arasında proje okuluna da yerleşemeyen öğrenciler okul başarısı ve adrese dayalı olarak kimi üzgün kimi zorunlu okullara gitmektedir.

AİLELER EKONOMİK YÜKTEN, ÇOCUKLAR ZAMAN KAYBINDAN KURTULMALI

2017 de kaldırılan TEOG yerine gelen LGS sınavı madurların en fazla sıkıntı yaşadığı yerlerden biri olan ilçemizde yakın ilçelere onlarca servisle  giden aylık 400-500 tl yol masrafına ve diğer masraflara maruz kalan verilere maddi ve manevi külfet içerisinde bulunan aileler ekonomik sıkıntılar içerisindedir.

Çözüm nedir?

Hendek'te bulunan 3 tane Anadolu lisesinin (Hendek Anadolu,Atikehanim ve Orhangazi Anadolu lisesi) 1 tanesinin nitelikli Anadolu lisesine çevrilmesi,şehrimizin güzide öğrencilerinin günlük 1-2 saatini yollarda eziyet çekmemesi, ailelerine fazladan maddi külfet olmaması, başarının Hendek egitiminin hanesine yazılması gerekmektedir.Ve bu işlemin Şubat ayına kadar halledilip gelecek yıla hazır olması gerekir bir kuşağı da kaybetmeye tahammülümüz olmamalıdır.

 

NOT: İlçemiz gerek coğrafi olarak gerek ekonomik kaynaklar ve iş potansiyeli açısından her geçen gün gelişmekte ve bu gelişmeye paralel olarak büyümektedir. Hele hele Cumhuriyet Başsavcımızın verdiği büyük mücadele ( İlçemizde kurulması planlanan 4.cü ağır ceza) mahkemesinin ilçemizde kurulması, ilçenin ekonomisi, eğitimi ve ilçemizin aldığı göçüde göz önüne alacak olursan ilçemizin ilerleyen süreçde  yakın zamanda İL olması kaçınılmaz. Ancak geçen yıl ağır ceza kurulabilmesi için aktarılan 17 milyon TL’lik kaynak gerisin geriye alındı. Biz hala yer konusunu çözemedik. Duyumlarımıza göre bu işe ağırlık veren ve sessizce Ankara üzerinde ilişkilerde bulunan Akyazı ilçesinin  Ağır Ceza Mahkemesini kapması  an meselesi. Bu durumda yakın gelecekte Akyazı ilçesi İl, Hendek ilçemizde Akyazı iline bağlı bir ilçe olursa kimse şaşırmasın…

Bu resim çanakkale de 2 oğlunu şehit veren 3. Oğlunuda daha 14 yaşında  cepheye gönderen bir anne ile oğlunun fotografıdır.  Ruhları şad olsun , Allah’ın rahmeti daima onlarla olsun . Bu sebeple bu yoksul insanların zeki torunlarına vefa borcumuzu ödeyebilmek için bir şeyler yapabilmek için uğraşıyoruz.

Saygılar