Güncel
Giriş Tarihi : 26-10-2019 16:19   Güncelleme : 26-10-2019 17:03

GÖNÜL NE ÇAY İSTER NE ÇAYHANE GÖNÜL MUHABBET İSTER KAHVE BAHANE

Süreç içerisinde okuma kültüründen uzaklaşmamız hasebi ile kıraathane kültürü dezenformasyona uğramış günümüzde kahvehanelere dönüşmüş.

GÖNÜL NE ÇAY İSTER NE ÇAYHANE GÖNÜL MUHABBET İSTER KAHVE BAHANE

  AS KIRAATHANESİ ÖRNEK

Günümüzde Kahvehane olarak adlandırılan işyerlerinin asıl adı Kıraathanedir. Kıraathane ismi kıraat etmekten gelir ve Osmanlıcadır. Kıraathane,  Arapça’da ise okuma anlamına , Hane ise  ev anlamına gelir. Bu iki kelimenin birleşimi de (okunanyer) anlamını ifade eder.

VAKTİ ÖLDÜRMEK Mİ VAKTİ DEĞERLENDİRMEK Mİ?

16 cı yüzyıldan beri ortadoğu ülkelerinde özellikle erkeklerin toplandığı, tütün ürünlerinin tüketildiği, masa oyunlarının oynandığı,  günlük  gazetelerin okunduğu ,sohbet edilen mekanlar olarak kültürümüzdeki yerini almıştır.  İşte kıraathaneleri kahvehanelerden ayıran en büyük özellik kitap okunuyor olmasıdır. Hatta geçmiş dönemlerde kaymakamlıkça  kıraathanelerde kitap okunması yönünde adımlar atılmıştı.

Günümüzde maalesef  kahvehane kültürü daha cazip gelirken kıraathane kültürü nedense ikinci planda yer alır. İlçemizde sanırım 40-50 civarında bu tür kahvehaneler mevcuttur. Birde bunlara ilave olarak esnaflara çay meşrubat hizmeti gören çay ocakları vardır.

KİTAP OKUMAYA TEŞVİK

İlçemizin eski esnaflarından olan Ali Yetim  abimiz Kemalpaşa caddesi üzerinde  Eski Hamam Sokağı olarak bilinen yerde bir çay ocağı açmış, ilerleyen süreçde mekanı kıraathaneye çevirmiş, hazırladığı rafları oyun kağıdı,tavla vs. emtialarla donatmak yerine  kitaplarla donatıp ziyaretçilerini ya da müşterilerini  kitap okumaya teşvik etmektedir.Kıraathanesinde hazır tuttuğu kitapların listesine kısaca göz attığımızda  her siyasi görüşe ait kitapların yanı sıra hikaye ve roman türü kitapları da okuma fırsatı bulabilirsiniz. 

AHİLİK KÜLTÜRÜNÜN SON ÖRNEKLERİNDEN

Kanun,nizam,önerge ve genelgelere sıkı sıkıya bağlı,resmi evraklarında eksiği bulunmayan,  ahilik kültürünü uygulayan  günümüzdeki ender  esnaflarımızdandır. Sessiz,sakin ve nezih olduğu kadar ilçemizde emsali bulunmayacak kadar steril ve nostaljik  olan kıraathaneye sabahları uğramak,  insanlarımızda alışkanlık olmuş, ilçede neler olmuş-bitmiş tüm yaşananları bir çırpıda öğrenmek mümkün. Tabi mekanın güzelliği temizliğinin yanı sıra çay tiryakilerininde damaklarına hitap edildiği  ender mekanlardan .