Güncel
Giriş Tarihi : 26-10-2019 09:07   Güncelleme : 26-10-2019 09:13

YILLARDIR YERLİ VE MİLLİ ÜRÜN ÜRETEMEDİK

Dört dönem üst üste ilçe belediye başkanlığını kazanarak ilçenin makus talihini yenen, ilçenin kısa dönemde büyüyüp gelişmasini adeta bir cazibe bölgesine dönüşmesinde büyük emekleri olan 25.ci dönem Sakarya milletvekili Ali İnci yoğun çalışma temposu dolayısı ile ilk günkü açılış törenine katılamamıştı. İnci, fuarı ikinci gün gezme fırsatı buldu.Molayı da Ziraat Odası Standında verdi.

YILLARDIR YERLİ VE MİLLİ ÜRÜN ÜRETEMEDİK

YETKİLİLERİN DERDİ  MİLLİ ÜRÜN YETİŞTİRMEK OLMAYINCA…

Fuarda bazı sosyal etkinliklerde yapıldı. Ev sahibi konumunda olan Hendek Ziraat Odası büyük bir stant açarak katılımcıların stantlarında dinlenmesine vesile oldu. Oda yetkilileri misafirlerine keşkek çorbası ikramında bulundu. Hendek adına yerli ve milli bir ürün yetiştirememenin ezikliği nedeniyle stantda Kaynarca’nın Kabak’ı, Geyve’nin Ayva’sı tanıtıldı.

ZAMAN İNCİ’NİN HAKLILIĞINI BİR  KEZ DAHA HAKLI  ÇIKARDI

İlçemizde tarım fuarının ikincisine Hendek ev sahipliği yapıyorsa bizi çok savdiklerinden değil Sakarya’da böylesi bir tesisin olmamasından. Şu halde işte ileriye öngörebilen ender siyasetçilerimizden Ali İnci ticaret merkezini yaptığında  ( Çok amaçlı ) sözü ile ünlenen Hendek Ticaret Merkezinde basket potaları , voleybol  direkleri kurarak gençlerin hava muhalefeti yaşamaksızın spor yapmalarının önünü açmıştı. Yine hava muhalefeti yaşanan günlerde gençlere düğün salonu, askere giden gençlerimize etkinlik alanı olarak hizmet veriyor.

ALTERNATİF ÜRÜN HURMA  PROJESİ RAFA KALKTI

 Hatta öyleki o dönemde muhalefet yapmak şöyle dursun hep Ali İnci’den hata yapmasını bekleyerek medet uman muhalefetin dudak bükmesi, bıyık altından gülmelerine pirim vermemiş   halk arasında Trabzon Hurma’sı olarak bilinen hurmadan ürettiği fidanları ilçe halkına dağıtarak üretmiş, farklı aroma özelliği olan bu hurmayı tütün cizeleri gibi kurutmuş, ilaç ve kozmotik sanayisinin kullanımına sunmuş adeta ilçemizde Fındık üretiminin yanında alternatif ürün yetişmesine katkı sunmuştu.  Üretilen hurmaların tam pazarlanarak üreticinin para kazanmasına vesile olacak dönmde siyasi şartlar dolayısı ile koltuktan ayrılarak milletvekilliğinin yolunu tutması ve arkadan gelen jenerasyonun konuyu yeterince iredelemesi neticesinde bu alternatif ürün Hurma projesi rafa kalktı.

FUARDA TEKELER VE KOÇLAR YARIŞTI

İkinci Tarım ve Hayvancılık Fuar’ına ev sahipliği yapmanın omur ve gururunu taşıyan Hendek Belediyesinin katkılarıyla devam eden fuarda,  koç ve tekeler yarıştılar.Kararı verecek olan  jüri heyeti birinciyi seçmekte oldukça zorlandı.  Birbirinden güzel ve semiz olan koç ve tekeler meraklılarınca alkışlandı ve yakından izlendi.