Güncel
Giriş Tarihi : 24-10-2019 18:09   Güncelleme : 24-10-2019 18:09

ENİŞTE BİZE KÜS MÜ?

Geleneksel Selman Dede Yağlı Güreşleri, Uluslar arası Muay Thai spor karşılaşmalarına katılmayan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, verimli topraklara sahip Sakarya’nın çiftçisini sanayicilerimizle buluşturan ve ilçemizde ikincisi düzenlenen 2. Tarım ve Hayvancılık Fuarına’da katılmadı.

ENİŞTE BİZE KÜS MÜ?

Sakarya 2. Tarım Makinaları Fuarı Hendek Ticaret Merkezinde düzenlenen törenle açıldı.  Törene Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, fura destek veren Sakarya Ticaret Borsası, Sakarya Ticaret Odası başkanlarının yanı sıra ziraat odaları , STK başkan ve yöneticileri ile birlikte vatandaşlar katılım sağladı.

ÜRETİCİ KAZANAMIYOR ,PERİŞAN

Saat 14.00’de açılışı gerçekleşen Tarım Fuarında konuşma yapan Sakarya Borsa Başkanı Adem Sarı ülkemizdeki tarım gerçeğine vurgu yaparak hükümete seslendi. Üreticilerin kazanamadığının altını önemle çizen Sarı; “Sarı, “ülkemizde  tarım sektöründe verimliliği artırmak, teknik gelişmeleri uygulamaya koymak, çiftçilerimizin gelirlerini yükseltmek, tarımsal piyasalarda istikrarı sağlamak, tarımsal ürün arzını güvence altına almak, tarımsal eğitimlerini desteklemek çok önemlidir. “ dedi.

TARIMDAN UZAKLAŞIYORUZ ŞEHİRLEŞME %75

 Şehirleşmenin %75’lere yükseldiğini iddia eden Sarı; “ tarımın ve kırsal kalkınmanın önemi her geçen gün daha fazla artmaktadır. Şehirleşme oranı yükseldikçe ülkemizde tarım sektörünün önemi de o derece azalmıştır. Çünkü kırsal kesimden kente göç  tarım sektörünü bitirmektedir.

KÖYLERDE YAŞAM ALANLARI BİTTİ

Tarım ülkesi olan Türkiye, dünyanın 11.ci ülkesidir. Dünyada buğday ihracaatı yapan bir ülke arasında maalesef yer alamıyoruz.  Bu tabloyu değiştirmek hepimizin görevidir. “diyen sarı artık ülkelerin ulusal güvenlik politikalarında tarımın büyük yer ettiğini ifade etti. Sarı, dünyada 2050 yılından sonra açlık savaşları üzerine stratejilerin geliştirildiğine vurgu yaparak; “ kırsal kesimlerde 60 yaşın altında çiftçinin kalmadığını ifade eden Sarı; “ köylede yaşamı geliştirmek için yaşam alanları oluşturmalıyız” diyerek fuarda emeği geçenlere teşekkür etti.

SAKARYADA BU FUAR KURULUYORSA BURADA ÜRETİCİDE VARDIR

Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar’da yaptığı konuşmasına ikinci tarım ve hayvancılık fuarının ülkemize,ilimize ve ilçemize hayırlı olsun temennisi ile başladı. Bayraktar; “ bu fuarın ilimizde açılmasının ana sebebi bu ilde tarım ve hayvancılık yapan üreticilerin olmasıdır. Her türlü zorluklara göğüs gererek  yaz,kış,güneş,yağmur demeden üretim yapmaya çalışan,ülkemizi doyuran bütün üreticilerimize ve çiftçilerimize güçlü bir alkış isteğinde bulundu. Bayraktar, sanayicilerin çiftçilere yönelik yaptıkları ürünlerin sergilendiği bu fuarın amacının  tarımda makineleşmeyi çiftçilerimizle buluşturmaktır .

ÇİFTÇİ BU MAKİNALARA ULAŞMAK İÇİN ÜRETTİĞİNDEN PARA KAZANABİLMELİ

Ancak şunu herkes iyi bilmelidirki çiftçi üretilen bu sanayi tipi makinalara ulaşacak ise ürettiğinden para kazanmak zorunda, yaptığı üretimden karlı çıkmak zorunda, üretimde olmak, üretim heyecanını taşımak zorundadır. Onun için sofralarında her öğünde bizim ürettiklerimizle doyan, kazandığımız paralarla satın alacağımız ürünleri bizim için üreten sanayici, tüccar,esnaf herkesi  çiftçinin ürettiğini satmakla, para kazanmakla ilgili her meselesinde yanımızda görmek  bize güç vermelerini istiyoruz” dedi.

Ülke gerçeklerine vurgu yapan Bayraktar, bu coğrafyada ayakta kalmak istiyorsak üretmeliyiz sözü büyük alkış aldı.

“Türkiye Cumhuriyeti  olarak biz Ortadoğu coğrafyasında ayakta kalmak istiyorsak üretmeliyiz”  uyarısında bulunan Bayraktar; sözü Suriyede gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatına ithafen kimin kime dost olduğunun bilinmediğini belirterek; “ kimin kime dost kimin kime düşman olduğunun belli olmadığı bir süreçten geçiyoruz. Dost dediklerimizin menfaatleri söz konusu olduğunda nasıl hainlikler gösterebileceklerini , dostluklarının nasıl düşmanlığa dönüştüğüne şahit oluyoruz. Bu coğrafyada var olacaksak kendimiz üretmek zorundayız.

ÜRETENİMİZE SAHİP ÇIKMAK ZORUNDAYIZ

 Üretenimize sahip çıkmak zorundayız. Dost dediklerimizin en küçük bir menfaatte bize silah vermediği dönemlerden geçiyoruz.  Bugün bize silah vermeyen dost ve müttefiklerimiz yarın ihtiyacımız olduğunda gıda vermeyecek. Bu coğrafyada bu dünyada var olacaksak  üretmek zorundayız, kendi kendimize yetmek zorundayız. Bu nedenle ülke olarak üretene sahip çıkmak zorundayız  diyen Bayraktar her türlü riski alarak üretime yönlendiklerini söyleyerek; “ sayın valim sayın hazirun bizler her türlü riski alarak her türlü iklim koşullarına rağmen inadına üretim yapanlarız.”diye konuştu.  

ÇİFTÇİ KAZANIRSA TÜRKİYE KAZANIR

Bu ülkede ürettiklerimizi tüketenlerin ucuza tüketmelerini bizde istiyoruz. Ancak ürettiklerimizi  tüketenler ucuza tüketsinler diye bizde zararına üretim yapacak durumda değiliz. Çiftçi kazanırsa Türkiye kazanır. O zaman çiftçiyi kazandıracak tedbirleri almak durumundayız. Maliyetlerini azaltacak, daha ucuza üretmemizi sağlayacak ve ürettiklerimizi tüketenlerin de daha ucuza tüketmelerini sağlayacak imkanların, teşviklerin ve desteklerin üreticimize sağlanmasında devlet büyüklerimize sesleniyor buradan destek itiyorum” diyen Bayraktar fuarın düzenlenmesinde katkısı olanlara teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

TARIM SADECE BİR SEKTÖR DEĞİL GELECEĞİMİZİN DE TEMİNATIDIR

Daha sonra ev sahibi sıfatı ile kürsüye gelen Hendek Beleidye Başkanı Turgut Babaoğlu konuşmasına  hazirunda yer alan tüm sivil toplum örgütü başkan ve yöneticilerinin isimlerini sayarak  hoşgeldiniz sözleriyle başladı. Babaoğlu; “ Şehrimize büyük katkı sağladığıa inandığımız bu fuara ev sahipliği yapmaktan büyük  guru ve onur duyuyoruz. Çiftçimizin üretim kapaitesi ve kalitesinin artırılmasının hedeflendiği  bu fuar geleceğimiz adına da büyük önem taşımaktadır. Sakaryamız ülkemizin en verimli tarım topraklarına sahiptir. Tarım sadece bir sektör değil sağlıklı bir gelecek için insanlığın teminatı  olduğunu artık bütün dünya kabul etmektedir. Tarımın ekonomik önemi olduğu gibi stratejik önemede sahiptir. Bu nedenle her zaman üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz.  Özellikle profosyonel bir şekilde üretim yapan, geçimini tarımdan sağlayan çiftçilerimizin daha çok üretmesi için hassasiyetle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bilgi paylaşımının ve iş görüşmelerinin  yapılacağı fuarımızın yıllar içerisinde daha da büyümesini  tarım sektörüne ciddi  ivmeler katacağımıza inanıyoruz.  Kentin tüm dinamikleriyle el ele vererek Sakarya’mızın ülkemizin tarımına örnek olması adına Hendek olarak üzerimize düşen ne varsa yapacağımızın bilinmesini isterim” dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Büyükşehir Belediyesine de atıfta bulunan Babaoğlu; “ Büyükşehir Belediyemizin bir çok alanda olduğu gibi  tarımsal alanda da  yaptığı hamleler şehrimizi daha güzel yerlere taşımaya vesile olmaktadır. Ziraat Mühendisi olan Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Ekrem Yüce’ye tarıma verdiği önem nedeniyle hemşehrilerim adına teşekkürü bir borç bilirim” dedi. Babaoğlu konuşmasının devamında; “ bünyemizde kurduğumuz Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bizim tarıma verdiğimiz önemin bir göstergesidir. Çiftçimizin konumlarını değerlendirip  çözüm konusunda birbirinden değerli  projelerin hayata geçirileceği bir dönem başlıyor” müjdesini verdi. Babaoğlu, hepimizin ortak hedefinin gelişen büyüyen bir Sakarya bir Hendek’dir” dedi.  Babaoğlu fuarın ilimize ve ilçemize hayırlara vesli olmasını diledi ve  katılımcılara teşekkür ederek sözlerine son verdi.

ÇİFTÇİLERİMİZE BOL BEREKETLİ KAZANÇLAR

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’de yaptığı konuşmasında; Hendek ilçesinde ikincisi düzenlenen tarım fuarında çiftçilerimiz ile çiftçilerimize yönelik makine ekipmanları yapan sanayicilerimizi buluşturmaya yönelik fuarın hayırlı olmasını dileyerek çiftçilerimize bol bereketli kazançlar temennisinde bulundu.