Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 21-10-2019 14:22   Güncelleme : 23-10-2019 15:31

VALİ NAYİR’DEN FUARA DAVET

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, 24 Ekim’de kapılarını açacak olan Sakarya 2. Tarım Hayvancılık Makinaları, Teknolojileri ve Yem Fuarı’nın tarımda dünyaya ayak uydurmak için bir fırsat olduğuna dikkat çekerek, tüm üreticileri fuara davet etti.

VALİ NAYİR’DEN FUARA DAVET

Vali Nayir’dan fuar alanı müjdesi

Sakarya, bu yıl Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na ikinci kez ev sahipliği yapacak. Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir,  Sakarya’daki fuar alanı sorunu ile ilgili müjdeler verdi. Fuar alanlarının bir şehrin marka değerini oluşturan en önemli etkenlerden olduğunu söyleyen Vali Nayir “Daha önce Sapanca Gölü kenarındaki alanımızda festivaller düzenliyorduk. Ancak düzenlenen etkinlik ve fuarlar arttıkça bu alan yeterli gelmiyor ve biz de bunun farkındayız” dedi. Fuar alanı bulmak için araştırma başlattıklarının müjdesini veren Nayir “12 ay rahatça kullanabileceğimiz bir alan için yetkili mercilerle sürekli görüşme halindeyiz” diye konuştu.

"Türkiye'nin dört bir yanından gelecekler"

Sakarya Tarım  Hayvancılık ve Yem Teknolojileri Fuarı’nın şehre ve şehir ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inandığını söyleyen Vali Nayir “Bizim en büyük marka değerlerimizden biri tarım. Coğrafi konumumuz, topraklarımız ve yağış rejimimiz tarım için çok uygun. Bu nimetleri geliştirmenin, daha iyisini yapmanın yolu da fuarlardan geçiyor” dedi. Tüm çiftçileri fuara davet eden Nayir “Türkiye’nin dört bir yanından markalar ve ürünler gelecek. Çiftçi tek tek gezip göremeyeceği bir çok üründen aynı anda haberdar olup, mukayese edebilme imkanına sahip olacak” diye konuştu.

Katma değerli üretim ‘fındık’

Şehrin Türkiye’deki fındık yetiştiriciliğinin en önemli merkezlerinden biri olduğunu belirten Nayir “Tarımda işlenen arazilerimizin büyük kısmı fındık üreticisine ait ve bu konuda çok iddialıyız. Sakarya dönüm başına verimlilik oranında Türkiye birincisi” dedi. Üretimin sanayiye dönüşmesi ve katma değer sağlar hale gelebilmesi için çalıştıklarını söyleyen Nayir “Ancak fındık toplamak oldukça zahmetli bir iş. İşimizi kolaylaştıracak, dünyaya ayak uydurmamızı sağlayacak yeni teknoloji ile fuarda buluşmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

“Tarımdaki başarımızı katlayacağız”

Fuarların üreticilerin yeni teknoloji ve ürünlerle buluşma noktası olduğunun altını çizen Nayir şöyle devam etti:

 “Sakarya tarım ve hayvancılıkta kendini ispat etmiş bir şehir. Bu fuar da bu mevcut başarıyı arttıracak her türlü konuda bize öncülük edecek” dedi. Nayir yalnızca tek ürün değil, iki, üç ve daha çok ürünü aynı anda üretebilecek verimli topraklara sahip olduklarını belirterek “Bu konuda kat edebileceğimiz her mesafe bizim için önemli”

“Gençleri kazanmalıyız”

Nayir, tüm dünyada olduğu gibi Sakarya’da da kırsaldan kaçış sorunu olduğunu hatırlatarak “Genç üreticiler artık çiftçilik ve hayvancılıktan yapmak istemiyor, tarım yaşlıların elinde. Halbuki teknolojiye ayak uydurmak için genç nüfusa ihtiyaç var” diye konuştu. Kalkınmanın yerelden başladığını vurgulayan Nayir “Geçim kaynaklarımızı ve şartları geliştirerek onlara iyi yaşam şartları sunmalıyız. Çiftçiye gerekli desteği sağlayarak gençlere köyde gelirin arttığını göstermeliyiz” dedi.

Resmi açılış saat 14.00’de

GL Platform tarafından Hendek Çok Amaçlı Fuar Alanı'nda düzenlenecek Sakarya Tarım Hayvancılık ve Yem Teknolojileri Fuarı, 24 Ekim'de saat 10.00'da ziyaretçilere kapılarını açacak. Fuarın açılış töreni ise saat 14.00'de gerçekleşecek.