Güncel
Giriş Tarihi : 11-10-2019 18:40   Güncelleme : 11-10-2019 18:40

FINDIK: 55-60 LİRA!!! UFKU GENİŞ OLAN BAŞKANIN BAŞARAMAYACAĞI BİR ŞEY OLMAZ

BİZİM MAKAMDAN GÜÇ ALAN DEĞİL, MAKAMA GÜÇ KATAN BAŞKANLARA İHTİYACIMIZ VAR…

FINDIK: 55-60 LİRA!!! UFKU GENİŞ OLAN BAŞKANIN BAŞARAMAYACAĞI BİR ŞEY OLMAZ

İSTEMEK BAŞARMANIN YARISIDIR

Çiftçinin gözü,kulağı,yönlendiricisi konumunda olan odaların başkanları kendi katogorilerinde makamın keyfini sürmek yerine makamın sorumluluğu ile hareket ederek üretici çiftçimizin önünü açma mücadelesindeler.

BÜYÜK TÜCCARLARIN OYUNUNU BOZDU

Bahsettiğimiz kurum Giresun ili Tirebolu ilçesi Ziraat Odası başkanlığı… Ne yapmışlar ? Birlikte bakalım…  2019 yılı Fındık taban fiyatı 16-17 TL bandında açıklandı. Üretici bu fiyattan nispeten memnun kaldı ama  üreticisi Türkiye alıcısı ve fiyatını belirleyicisi Avrupalı tüccarların olduğu günümüzde büyük tüccarlar yine yapacaklarını yaptılar ve üreticinin elindeki fındığı hiç parasına almanın hesapları içerisindeler.

ZİRAAT ODASININ İMKANLARINI ÜRETİCİSİ İLE PAYLAŞTI

Bu duruma sesisiz kalmayan Giresun ili Tirebolu ilçesi Ziraat Odası Başkanlığı üretici adına yeni bir adım attı ve kurduğu kırma tesisine paralel olarak fındığı natürel ve ezme haline getiren tesisleri de beraberinde kurdu  ve üreticinin hizmetine sundu. Böylece fındık üreticisi tüccara mahkum olmaktan çıktı ve ürettiği ürünü kendisi bizzat pazarlayarak çok daha büyük gelir elde etti. Odadan yapılan açıklamaya göre kendi ürününü pazarlayan çiftçi fındığını  60-70 liradan satabilmenin sevinci içerisinde.

İSTENİNCE OLUYOR. UFKU GENİŞ OLAN BAŞKANLAR…

Ufku geniş olan  Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, tesisleşmeye dikkat çekerek; “ amacımız üreticimizin ürününe daha fazla katma değer kazandırmaktır” dedi. Yapılabilirliğini göstermek adına bu işe soyunduklarını, çok sayıda Ziraat Odası başkanlarınca kendilerine bu yönde eğtimlerin verilmesi yönünde teklifler geldiğini, bünyelerinde bu eğitimleri verdiklerini sözlerine ekledi.