Güncel
Giriş Tarihi : 09-10-2019 11:33   Güncelleme : 10-10-2019 10:51

Böceklerin istila ettiği mutfaklar…

Kendine güvenen işletme mutfağını müşterisine açık tutar! Bir ilin,ilçenin ya da beldenin belediye teşkilatı vatandaşların temiz gıdalar tüketmeleri ve sürekli sağlıklı kalmaları için mücadele verir. Belediye Sağlık İşleri Müdürlüğü, zabıta ekipleriyle birlikte restoran, lokanta, kebap ve lahmacun salonlarında denetimler yapar.

Böceklerin istila ettiği mutfaklar…

GIDADA HİJYEN ŞART

Bu denetimlerde restoran ve lokantalarda çalışan işçilerin portör muayene kartları, iş elbiseleri, hamurların saklandığı kutular, yemeklerin yapıldığı mutfaklar, işçilerin saç sakal kontrolleri, soyunma odaları, gıdaların bekletildiği dolaplar, odaların temizliği ve sağlığa uygunluk durumu, dezenfekte, paspas temizliği, havalandırma sistemleri, etiketler, tuvaletlerin temizliği, işyeri açma ruhsatları ve hafta sonu tatil ruhsatları tek tek kontrol edilir.

BÖCEKLERLE AYNI MASADA!!!

Edilir ki vatandaş karnını hijyenik olarak huzur içerisinde doyursun. Peki ya öyle mi? Tabiki hayır… Gıda işiyle uğraşan esnafımızın mutfağı sağlık açısından büyük önem arz eder. Böceklerin istila ettiği bir mutfakta siz yemek yiyebilir misiniz? Öyleyse biraz daha denetimlere önem verilmeli…

ORTA CAMİ BÖLGESİ CAZİBE MERKEZİ OLMA YOLUNDA

İlçemiz Orta cami olarak bilinen alan, yakın zaman önce tadilata girdi, kaldırımlarıyla, ışıklandırmalarıyla caddeler farklı görünüme kavuştu. Orta cami bölgesindeki esnaflarda bu değişime ayak uydurmak sureti ile kendilerini yenilemeye gittiler ve bölgeyi ilçenin cazibe alanı haline dönmesi için büyük gayret içersindeler.

ŞİKAYETLER DİZ BOYU

Ancak bölgedeki esnaflar oluşan duman ve bacalardan çıkan kurumlar nedeniyle de hayli sıkıntılı günler geçiriyorlar. Yani bir anlamda bazı esnafların yarattığı sıkıntılar bazı esnafları zora sokuyor. Esnaflar konuyla ilgili şikayetlerini yetkili makamlara bildirdikleri halde bir çözüm yoluna gidilmemiş, benzer sorunların halen devam ediyor olması esnafın sabrını taşırmak üzere. Diğer yandan bu tür işletmeleri denetlemekle yükümlü idarenin işin ciddiyetini kavramış olması en büyük temennimiz.

İSTERİZ Kİ SERTİFİKALARI CAMLARA ASILSIN

Kurumun yaptığı denetimlerden yüzünün akıyla çıkan işletmeler ( Temizlik ve Hijyen Belgesi) verilmek sureti ile ödüllendirilmeli diğer esnaflara da örnek olmalı. Hatta öyleki kurum tarafından verilecek olan bu belgelerin işyerinin önüne konulması işletme adına da iyi bir reklam olur.