Güncel
Giriş Tarihi : 05-08-2019 09:08   Güncelleme : 08-08-2019 12:30

ERKEN SEÇİMİN AYAK SESLERİ...

DEVLETE MALİYET GETİRMEYEN YOLUN FATURASI VATANDAŞA… İstanbul-İzmir arası yol mesafesi kısaldı.3,5 saatte kat edilecek olan yolun faturası yine vatandaşa çıktı.

ERKEN SEÇİMİN AYAK SESLERİ...

İstanbul-İzmir arasını otoban karayolu ağı ile bağlayan  AK parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılış töreninde halka yaptığı konuşmasında hedefinde yine CHP Genel başkanı Kılıçdaroğlu vardı.

KILIÇDAROĞLU SÖYLEMİ ERKEN SEÇİM İŞARETİ Mİ?

Kılıçdaroğlu’na seslenen Erdoğan; “Türkiye'nin ilk yap-işlet-devret yol projesini başlattığımızda olmayacağını söyleyenler, dalga geçenler oldu. Yap-işlet-devret'le yapıyoruz. Senin aklın ermez Bay Kemal. Anlamazsın bu işlerden. Bugün kalan 192 kilometrelik bölümün açılışını yapıyoruz. Böylece otoyolun tamamını hizmete sunmuş oluyoruz. Bu viyadükler, tüneller kolay yapılmadı. Biz Ferhat olduk, dağları deldik Şirin'e ulaştık. İstanbul-İzmir seyahatini konforlu hale getirmenin yanında yolu 100 kilometre kısaltıyoruz.Sen ise SSK’yı batırdın.Bu işlerden anlamazın.Bu yapım işinde devletin kasasından bir şey çıkmıyor” diye konuştu.

Hani bir sözümüz vardı?

Milleti yaşat ki devlet yaşasın…

Peki bu yolu kim kullanacak?

VATANDAŞ…

Kimin vatandaşı?

Bu ülkenin vatandaşı…

Kredi  sarmalı ve faiz yükü altında inim inim inleyen vatandaş buna nasıl bir cevap verecek onu ancak yapılacak seçimde sandığa yansıyacak oylar sayesinde görebileceğiz.

Konumuza dönecek olursak. Peki mesafesi kısaltılan,konforu yükseltilen bu yoldan geçme bedeli ücreti nedir?

 İSTANBUL-İZMİR arası köprü ve yol ücreti gidiş-dönüş  toplamı bugün itibarı ile 512 tl…

Tüm bunlara karşılık vatandaş eğer devlet yolunu ( 493 km)  kullanırsa belki biraz zaman alacak ve  ödeyeceği  ücret:

 Benzinli bir araç ise yakacağı gidiş-dönüş yakıt tutarı: 548 TL. Araç dizel ise yakacağı yakıt tutarı: 344 TL.

Şimdi yolun vatandaşa maliyetini ve yolu kullanan kişinin yolu yapıp 22 yıllığına kullacağı açıklanan firmaya ödeyeceği ücret tutarı gidiş-dönüş 512 TL.

Matematiksel hesaplara baktığımızda vatandaşın ödeyeceği para yakıta ödeyeceğinin iki misli…

İşin bir diğer püf noktası ise diğer köprü geçişlerinde olduğu gibi firmaya  belli sayıda araç geçiş garantisi verildi mi? Bilinmiyor.

Ya verildiyse???

 Bu durumda geçsen de geçmesen de DELİ DUMRUL misali  bu bedeli 22 yıl boyunca ödeyeceksin…

Vatandaş bu ülkenin vatandaşı şu halde devletin kasasından hiçbir şey çıkmamış olsa da bedelin vatandaşa yansıtılması…

Kapitalist sitemin kurduğu kredi ve faiz sarmalı ile  vatandaşı borç batağına saplayan bu zihniyet sayesinde vatandaş kredi ve faizini ödeyecek. Hülasa ömrü borç ödemekle geçecek rahat yüzü görmeyecek...Öte yandan hükümet ben hizmet yaptım diye övünecek.

Mecliste et yemeğini 7 tl’ye yiyen, aldığı yan ödeneklerle 55 bin liraları bulan yıllık ortala maaşla geçinemediği iddia edilen milletvekilleri, açlık sınırının altında asgari ücretle çalışan milyonların ne çektiğini nerden bilebilecekler?

2020 yılında yapılacak olan erken seçimde görüşmek üzere…