Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2019 18:43   Güncelleme : 22-07-2019 18:43

FINDIK FİYATI AÇIKLANSIN ÜRETİCİ MAĞDUR OLMASIN

MHP Sakarya İl Başkanı Ahmet Ziya Akar nalına da mıhına da vurdu

FINDIK FİYATI AÇIKLANSIN ÜRETİCİ MAĞDUR OLMASIN

“FINDIK FİYATLARI AÇIKLANMALI”
Fındık fiyatlarında haksız rekabet ve ya haksız kazançların önüne geçilmesi için bir an önce açıklanması gerektiğini belirten Başkan Akar, “Geçen sene Sayın Milletvekilimiz Levent Bülbül’ün fındıktaki haksız rekabetin önlenmesi adına rekabet kurumuna bir başvuru yapmıştır. Biz fındık fiyatlarının piyasa oluşma aşamasındayken bugünlerde açıklanmasını istiyoruz. Eğer bu günlerde açıklanırsa ileride doğacak mağduriyetlerinde önüne geçilmiş olur. Sakarya’da fındık çiftçiliğiyle uğraşan ciddi bir kitle var.  Sakarya’da fındıktan ciddi bir gelir kazanacak olan kitle bu kazandığı parayı Sakarya esnafında harcayacağı için esnafa da bir katkısı olacaktır. Malum bir ekonomik sıkıntı içerisindeyiz. Bu konuyu da dikkate alarak biran önce fındık fiyatlarının açıklanması gerekiyor” dedi.
 
“SAĞLIKTA ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR”
Sakarya nüfusunun 1 milyonu geçtiğini ve sağlıkta alarm zillerinin çaldığını belirten Başkan Akar, “Sakarya’nı nüfusu bugün itibari ile 1 milyonu geçmiş durumda. Sakarya her geçen gün dışardan almış olduğu göçler ve doğum oranlarıyla birlikte gittikçe büyüyen bir şehir. Dolayısıyla nüfus artışına paralel bir şekilde sağlık kalitesinin ve kapasitesinin de arttırılması gerekiyor. Hastanelerimizdeki yatak kapasitesinin arttırılması gerekiyor. Bunula ilgili düzenlemeyi İl Sağlık Müdürlüğüyle birlikte Sağlık Bakanlığının icra etmesi gerekiyor. Biz siyasi partiler olarak vatandaşlardan aldığımız tepkileri milletvekillerimize,  milletvekillerimiz de Sağlık Bakanlığına iletiyor. Sakarya’da öncelikle yoğun bakım ünitelerinde yatak sıkıntısı ve son dönemlerde ise normal yatak sıkıntısı ortaya çıktı.  Bu sıkıntıların artması Sakarya’da alarm zillerinin çaldığını göstermektedir” ifadelerini kullandı.
 
“YATIRIM GECİKTİ”
Bin yataklı şehir hastanesi yatırımının geciktiğini belirten Akar, “Bu konuyla ilgili AKParti Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz’un bir açıklaması var. Hastanenin Alandüzü’nde belirlenmiş bir alanda yapılacağına dönük olan açıklama.  Bu alanla ilgili tahsis de gerçekleştirilmiş durumda. O alan veya başka bir alan hangi alan olursa olsun biran önce ödeneklerin çıkarılıp hastane inşaatına başlanması gerekiyor. Biran önce Sakarya’nın bin yataklı şehir hastanesine kavuşması gerekiyor. Beyana itibar edecek olursak Alandüzü’ndeki alan tahsis edilmiş olduğu için yeni bir yer aramaktan ziyade bu alana yoğunlaşmak gerekiyor. Çünkü yeni yer arayışı yoğun bir zaman ister” dedi.
 
“BİR AN ÖNCE KARAR VERİLMELİ”
Yapılacak hastanenin yerinin bir an önce kararlaştırılması gerektiğini belirten Akar, “Alandüzü’nün şehre ulaşımı kolay, yakınında Kuzey Anadolu Otobanı geçecek dolayısıyla şehirlerarası geçiş üzerinde, tahsisi tamamlanmış, zemin olarak da iyi bir yerde.  Sakarya’nın tüm milletvekilleriyle, tüm bürokratlarıyla Ankara’da lobi yaparak sağlık alanına müdahale edilmesi gerekiyor. Bu konu hakkında gerekli ödeneğin çıkarılıp inşaata başlanması gerekiyor.  Sayın Ekrem Yüce ve Yunus Tever daha uygun bir yer olduğuna eğer inanıyorlarsa bunun bir an önce istişaresi yapılarak işlem yapılması gerekir. Ama kanaatimce bu işlem yine Sakarya’ya bir zaman kaybettirecektir. Hazır tahsisi yapılmış bir yer varken bu yere hastanenin yapımına başlanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
 
TC YANITI
CHP İl Başkanı Erdoğan Isır’ın yaptığı açıklamada MHP’yi haksız yere eleştirdiğini belirten Başkan Ahmet Ziya Akar,  CHP İl Başkanı Erdoğan Isır’ın bazı belediyelerin tabelalarında T.C. ibaresi yer almaması nedeniyle Milliyetçilere yönelik yaptığı eleştirilere de yanıt verdi. Akar, “Sayın CHP il başkanı Erdoğan Isır’ın  ‘MHP’liler milliyetçilikten dem vurur ama T.C ibaresine sahip çıkmazlar’ gibi bir beyanı mevcut. Kendisi gerçekten halis niyetlere sahip şekilde burada T.C ibaresini görmek istiyorsa bununla ilgili bir çalışmamız olup olmadığını bizden öğrendikten sonra bizim hakkımızda bir yorum yapmasını tercih ederdik. Ezbere, kulaktan dolma, herhangi bir dayanağı olmayan sadece eleştiri mahiyetinde olan bir yorumda bulunması bizleri üzdü” şeklinde konuştu.
 
“ALGI YARATMA ÇABASI”
Tabelalardaki TC ibaresinin yeniden takılması için MHP’nin daha önceden bir girişimde bulunduğunu aktaran Akar, “Bu konuya hassasiyet gösteren vatandaşlarımız bilsinler ki MHP teşkilatına mensup meclis üyeleri ve ilçe teşkilatı Erenler Belediyesi’nin isminin önünde bir T.C. ibaresinin bulunması için gerekli girişimlerde bulunmuştur.  Kaldı ki Erenler Belediye Başkanı Sayın Fevzi Kılıç’ın bu konuda aksi bir tavrı yoktur. ‘Olmayacak’ dememiştir. Bu noktada T.C. ibaresinin özellikle konulmadığı gibi bir algı yaratılmamalı. Böyle bir tavır çok yanlış, Erdoğan Bey’i öncelikle siyaseten bizim ne yaptığımızı merak ediyorsa bizimle irtibata geçmesini, belediye olarak bu konu hakkında ne yapılacağını öğrenmek istiyorsa direk belediye başkanıyla irtibata geçerek öğrenebilirler. Eğer işin gereği yapılmıyorsa haklı eleştirilerini dile getirebilirler” dedi.