Güncel
Giriş Tarihi : 30-06-2019 17:27   Güncelleme : 02-07-2019 18:46

SELMAN DEDE YENİ AĞASI BBP GENEL BAŞKANI MUSTAFA DESTİCİ OLDU

Hendek Belediyesinin gelenekselleştirerek günümüze kadar getirdiği Selman Dede Yağlı Güreşleri ve Sünnet Şöleni Etkiliğinin 2020 yılı ağalık yarışında yeni ağa BBP Genel Başkanı Mustafa Destici oldu.

SELMAN DEDE YENİ AĞASI BBP GENEL BAŞKANI  MUSTAFA DESTİCİ OLDU

AĞALIK AÇIK ARTIRMASINA 5 ADAY KATILDI

Bir yandan devam eden yağlı güreş sporu bir yandan devam ederken diğer yandan 2020 yılı ağalık yarışması yapıldı. 5 ağa adayının yarıştığı ağalık yarışmasının ilk fiyatını Hendek Belediye Başkanı Tuurgut Babaoğlu 50.000 TL. ile başlattı. İlerleyen süreçte ağalık açık artırmasında fiyat 100 bin TL’ye geldiğinde  ihaleyi gerçekleştiren cazgır da güreşseverlerden gelen İnci sözleri üzerine, protokolde yer alan 25. Dönem Sakarya eski milletvekili Ali İnci mikrofona davet etti. İnci, kısa konuşmasında  yeni ağa olarak Destici’yi işaret etti.

DESTİCİ 2020 YILI AĞALIĞI İÇİN 200 BİN LİRA VERDİ

Mikrofona gelen İnci, Ağalık yarışına girenlere seslenerek; “ ağa kim olsun diyorsanız buranın en büyük ağası burada. Hep birlikte kalkın genel başkana teklif edin onu ağa yapın” diyerek BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’yi işaret etti. Ağalık ihalesini yapan saha cazgırı da Genel Başkan Destici’nin 100 bin lira olarak gelen teklife 200 bin lira olsun diyerek ağalığını ilan etti.

ALLAH TÜRK’ÜN SIRTINI YERE GETİRMESİN

Ağalığın kesinlik kazanmasının ardından halka seslenen Destici; “ hepinizi saygıyla, sevgiyle ve hürmetle  Allah’ın selamıyla selamlıyorum. “diyen Destici , buraya  gelirken aklında böyle bir şey olmadığını ancak yapılan ağalık ihalesinde yer alan işadamlarını gördükten sonra heves ettiğini belirterek;   “programımıza katılan Ali İnci tecrübesini konuşturdu, ağalık yarışına giren kardeşlerimiz, Hendek Belediye Başkanımız Bizim Turgut ve beraberimde bulunan arkadaşlarım benim ismim üzerinde birleştiler. Onlara da çok teşekkür ediyorum. Şahsıma tevdi edilen bu görevden dolayı en büyük teşekkürrü güreşçilerimize ve Hendek halkına ediyorum.Rabbim bu geleneğimizi, bu kültürümüzü,bu  birlikteliğimizi, bu adet, örf ve adetimizi dünya var oldukça sürdürmeyi bize nasip etsin ve Türk’ün sırtını yere getirmesin” sözleri güreşsever Hendek halkından büyük alkış aldı.

BENİ ONURLANDIRDINIZ, GURURLANDIRDINIZ, ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM

“Hayırlı ve mübarek olsun” diyerek sözlerine devam eden Genel Başkan Destici; “ inşallah birhakkın yapma gayreti içerisinde olacağız. Çok teşekkür ediyorum,sağolun varolun. Beni onurlandırdınız,gururlandırdınız,bu benim için çok büyük bir şeref. Bu şerefi bana bahşettiğiniz için hepinize şükranlarımı sunuyorum. Başta Hendek Belediye başkanımıza, ağalık sürecindeki kardeşlerimize ve siz değerli Hendekli kardeşlerim sağolun varolun.Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Rabbim birliğimizi, dirliğimizi, kardeşliğimizi her zaman daim etsin” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmaların akabinden güreş alanına inen yeni ağa Mustafa Destici ve protokol hep birlikte tribünlerde oturan güreşseverleri selamladılar.

NOT: 

SELMAN DEDE’YE GENÇ AĞA

Hendek Belediyesi 19. Geleneksel Selman Dede Yağlı Güreşlerinde Güreş Ağalığı’nı, 254 bin lira veren Barış Sarı aldı. 27 Yaşındaki Barış Sarı Sakarya’nın en genç Güreş Ağası olmuştu.