Asayiş
Giriş Tarihi : 21-06-2019 21:41   Güncelleme : 24-06-2019 12:17

İTHAL DOLANDIRICILAR TUTUKLANDI

08-09-10-11.04.2019 tarihlerinde ilçemiz Başpınar mahallesi Kemalpaşa caddesi üzerinde bulunan bir kuyumcuya gelerek toplamda yaklaşık 28 bin dolar dolandırıcılık olayı gerçekleştiren Gürcistan uyruklu şahıslardan 28.07.1987 doğumlu J. S.T. isimli bayan şahıs fotoğrafı ve tespit edilen kimliği üzerinden 20.06.2019 günü Kocaeli İzmit ilçesinde yakalanarak gözaltına alındı. Sakarya adliyesine çıkartılan bayan dolandırıcı çıkarıldığı mahkemece tutuklandı ve Ferizli Cezaevine teslim edildi.

İTHAL DOLANDIRICILAR TUTUKLANDI

POLİS İŞİN PEŞİNİ BIRAKMADI

Olayın peşini bırakmayan İlçe Emniyet Müdürlüğü elemanları  dolandırılan kuyumcu esnafından aldığı bilgiler ve olay mahallindeki kamera kayıtlarından yola çıkarak soruşturmayı genişlettiler.

OLAY NASIL GERÇEKLEŞTİ

Edinilen bilgilere göre dolandırıcılık olayı öncesinde aynı kuyumcuya  8-9 ve 10 Haziran tarihlerinde farklı saatlerde gelerek  3-5 ve 8 bin dolar nakit tl ödeyerek kuyumcunun güvenini kazanan  2 erkek 1 bayandan oluşan dolandırıcılar, ikinci kez 11 Haziran’da aynı kuyumcuya gelerek bu kez 28.000 dolar almak istediklerini belirttiler.

Bu arada dolandırıcılar kuyumcuya paranın karşılığı olan 162.000 TL’nin bir arkadaşlarından bankaya havale edileceğini , parayı bankadan çektiklerinde takasın yapılacağını söylediler. İşinin erbabı dolandırıcılar el çabukluğu ile kuyumcununda dalgınlığından istifade ederek  daha önce hazırladıkları dış yüzeylerinde 100’er dolar içlerinde ise 1’er dolarlık para destesinin bulunduğu birbirinin benzeri   çantayı  “paramızı alalım gelelim bu sizde kalsın” . diyerek kuyumcudan ayrıldılar.

İŞİNİN ERBABI DOLANDIRICILAR KAŞLA GÖZ ARASINDA PARALARI DEĞİŞTİRDİLER

 Bunun üzerine kuyumcu M. B. verdiği  28.000 dolar deste paranın içerisine konulduğunu sandığı çantayı alarak çekmecesine koydu ve beklemeye başladı.  Sözde müşteri olarak bildiği ithal dolandırıcıların gelmediğini gören kuyumcu M. B.  tam bu esnada  dolandırıcı tarafından gelen telefonu açtığında  biraz gecikeceklerini , saat 18.00 gibi gelebileceklerini söyleyerek kapattıkları ancak aradan geçen uzun süre zarfında  gelmediklerini gören kuumcu  M. B. dolandırıcıların kendisini aradıkları telefon numarasından aradığında  telefona ulaşılamıyor mesajı üzerine  işin ayırdına vardı ve dolandırıcılara verilmek üzere hazırladığı ve çantanın içerisine konulduğunu sandığı  çantanın içerisini kontrol ettiğinde  çanta içinde mevcut bıulunan para destesini açtığında dolandırıldığını farketti ve polisi arayarak dolandırıldığını ihbarında bulundu.

OLAYA KARIŞAN DİĞER İKİ ZANLI KOCAELİ MAHKEMESİNDE

Araştırmasını devam ettiren polis olaya karışan diğer iki zanlıyıda Kocaeli’de yaladılar. Dolandırıcılık zanlısı iki kişi tutuklama istemi ile sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanaran cezaevine konuldu.