Güncel
Giriş Tarihi : 18-06-2019 12:34   Güncelleme : 20-06-2019 18:18

Valilik uyardı, DİKKAT!

Elektrikli bisiklet sahipleri araçlarına ruhsat plaka çıkartacak, sürücü belgesi bulundurması zorunlu olacak...

Valilik uyardı, DİKKAT!

Karayolları Trafik Kanununa göre; motorlu bisiklet (mopet) olarak tanımlanan motor gücü 0.251-4 KW arasındaki elektrikli bisikletlerin tescil plaka çıkarma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu araçları kullanan kişilerin de sürücü belgesi bulundurması zorunludur.

İlimizde, 1 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında yapılan denetimlerde eksiklikleri samsun oto kiralamai ile çoğunluğu elektrikli bisiklet olmak üzere 111 mobilet ve motosiklet trafikten men edilmiştir. 

İl merkezinde meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı kazaların yapılan analizlerinde;  toplam kazaların %40’ını elektrikli bisiklet, mobilet ve motosikletlerin karışmış olduğu kazaların oluşturduğu anlaşılmıştır. Aynı tarihler arasında bu araçların karıştıkları kazalarda: 66 (altmışaltı) vatandaşımız yaralanmış, 1(bir) vatandaşımız ise maalesef hayatını kaybetmiştir.

Kazaların önlenebilmesi ve olası kazalardaki can ve mal kayıplarının önüne geçilebilmesi için bisiklet, elektrikli bisiklet, motosiklet ve motorlu bisiklet türü araçların denetimlerine yoğun bir şekilde devam edilecektir.

      Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için bahse konu hususlara dikkat etmeleri kamuoyuna saygıyla duyurulur.                                                                                           

          SAKARYA VALİLİĞİ