bizimhendek.com
ASMALARDA ÜZÜM!
Reklam

ASMALARDA ÜZÜM!

Genel olarak asrın deprem felaketi olarak kabul edilen 1999 Sakarya depreminin ardından yaşanan küresel ısınmaya dayalı mevsimsel değişiklikler şaşırtmaya devam ediyor.

Hendek Güncel - 2018-01-04 20:03:18 Bu içerik 592 kez okundu.

    1999 yıllarını ve daha öncelerini  hatırlayanlarımız bilirler.Hendek’i ikiye bölen Uluslar arası D-100 karayolu gidiş gelişli şerit iken kış aylarında yağan 1-1,5 metre kalınlığındaki kar dolayısı ile karayolu 7-8 gün kapanmakta, elektriklerin olmayışı nedeni ile fırınlarda ekmek çıkarılamamakta çıkarılanlar ise ihtiyaca cevap vermekten uzaktı.

   Öyleki karayolu kenarında bulunan otobür ve kamyon tesislerindeki lokantalar makarna ve pilav yapmak sureti ile müşterilerine hizmet verirlerken karayoluna yakın ikamet eden evlerde de pişirilen pilav ve makarnalar yolda mahsur kalan vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılması TV ve gazetelere haber konusu olmuştu. Bugünkü iklim ile karşılaştırıldığında deprem sonrası mevsimsel değişikliklerin yaşandığı daha net ortaya çıkıyor.

    Günümüzde kış aylarının en çetin günlerini yaşadığımız bu günlerde kar’a hasret kaldık dersek abartmış olmayız.Zira sadece yüksek kesimlerde kar’ı görebiliyoruz. Yaşanan bu mevsimsel değişiklik nedeni ne bağlı olarak hava şartlarının mevsin normallerinin çok çok üzerinde seyretmesi, hemen hemen Hendek’in bahçeli evleri diye tabir ettiğimiz alanlardaki bahçelerde kokak üzüm diye bildiğimiz üzüm fidelerinin ürün vermesi bu tespitimizi doğrular nitelikte.  AHMET ÇİLECİ-HENDEK

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER