bizimhendek.com
Advert
MÜMKÜNSE EMPATİK YAKLAŞALIM
admin

MÜMKÜNSE EMPATİK YAKLAŞALIM

Bu içerik 582 kez okundu.
Reklam

 

                 

Çoğu zaman insanların bizi dinlemediğini bu nedenle de anlamadığını düşünürüz.

Aslında işin özü çok farklı olabilir.Karşınızda ki sizi dinliyor fakat hayata sizin bakış açınızla bakmadığından sizi anlayamıyor olabilir. Karşınızda ki kişinin karşılaştığı durumlar karşısındaki duyguları sizinkine göre daha yoğun olabilir.Veya tam tersi sizin yoğun duygular yaşadığınız bir durum,onun için pek de önemli olmayabilir.

Çevremizle iyi ilişkiler kurmak,günlük hayatın içinde sağlıklı iletişimlerdebulunmak istiyorsak empatik yaklaşımı öğrenmek kaçınılmaz.Empatik yaklaşım karşımızdakini dinlerken kendimizi onun yerine koyma,duygu ve düşüncelerini anlama ve bu durumu ona iletme sürecidir.Söylem de kolay görünüyor..Uygulaması Epey karmaşık bir şey..

Bence empatik yaklaşamamızın nedenlerinden biri  tek bir mantıklı düşünce olduğuna inanmamız.O da bizim düşündüğümüz tabi ki..Oysa bizim için mantıklı olan,ille de doğru olan karşımızdaki için doğru olmayabilir.Düşünün arkadaşlarınızdan biriyle ya da ailenizle bir sorununuz var önceliği duygular alır,mantık değil..Eğer duygularla başa çıkabilirseniz mantığınız sizi takip edecektir.

Bir arkadaşım bana bir sorunuyla geldiğinde onu elimden geldiğince dinler ve mantıklı olanı söylerim.

Ya da empatinin içeriğini öğrenmeden önce söylerdim.Duygularını ikinci plana atmasını en mantıklı olanı yapmasını söylerdim.Duygularını hesaba katmaz dım.Başkası için doğru olanı söylemek çok kolaydır.Kendini onun yerine koymak gerekiyor oysa. Karşımızdakinin sorununu çözmenin yolu

Onun duygularını anlamaktan geçiyor.Yaşadığı olay karşısında ne hissediyor;kırgın mı,kızgın mı,hayal kırıklığımı yaşıyor.Eğer gerçekten empati kurmak istiyorsanız öncelikle karşınızdakinin içinde bulunduğu duygu yoğunluğunun ne olduğunu onu iyice dinleyerek anlamalısınız. Siz onun yerinde olsaydınız ne hissederdiniz?Derdinizi anlattığınızda sizi gerçekten dinleyen,anlamaya çalışan birini mi?yoksa  direk ne düşündüğünü söyleyen birini mi?

Toplum olarak çözmemiz gereken bir sorun olduğunu düşündüğüm empatik yaklaşı mı anladığım kadarıyla anlatmaya çalıştım..Kusurum olduysa affola.. empati kurun canım..Kendinizi benim yerime koymaya çalışınJ

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
 NE MÜDÜRMÜŞ BE?
NE MÜDÜRMÜŞ BE?