bizimhendek.com
Advert
ERGENLİK DEDİKLERİ
admin

ERGENLİK DEDİKLERİ

Bu içerik 595 kez okundu.
Reklam

Eskiden annelerimiz çocuklar büyüdüğünde dertleri de büyür derdi.Ben de neden büyüdükçe dertler büyür ki diye düşünürdüm.

Bebeklik döneminden anasınıfına kadar çocuğunuz sürekli yanınızda,
Kendinize vakit ayırabilmek için büyümesini,kendi işlerini bir nebze de olsa kendi kendine görebilmesini 4 gözle beklersiniz..
O gün nihayet gelir ve çocuğunuz anasınıfına başlar..Anasınıfı evlilikteki ilk 

1 yıl gibi 1 dönem bu sanırım.Çocuğunuz,
basit bir resim çizdiğinde,canım annem diye 2 kart boyadığında canım büyüdü artık nasılda yetenekli diye düşündüğünüz dönemdir anasınıfı dönemi..  Herşey toz pempedir.. 1.sınıfa geçtiğinde anlarsınız durumun bu kadar da basit olmadığını..
İlkokul 1.sınıftan 5.sınıfa kadar ödevi sizin ödeviniz,aldığı notlar sizin notlarınızdır.Sizde çocuğunuzla birlikte ders çalışırsınız. Güzel okusun,iyi yazsın,arkadaşlarıyla uyumlu olsun diye büyük çaba harcarsınız.Nihayet 5.sınıf bittiğinde aldığı diploma sizin diplomanızdır ve bundan sonra kendi sorumluluklarını kendisi yerine getirir rahat bir nefes alırım diye düşünüyorsanız! ergenlikten haberiniz yok demektirsmiley.
Ergenlik dönemi daha karmaşık biir dönem.Çocuğunuz size karşı gelmeye başlayıp,sizi beğenmemeye başladıysa ergenliğin ilk belirtisini vermiş demektir.Psikologların yaptıkları çalışmalara göre ergenler 4 farklı kimlik statüsüne ayrılıyorlar;
Bunlar;erken bağlanmış,kargaşalı,kararsız ve başarılı kimlik statüleri..
Erken bağlanmış ergenin kararlarını hep ebeveynleri veriyor.Dolayısıyla bir karar verme sürecine giremiyorlar.Anne babaları ne derse onu yapıyorlar.

Kargaşalı ergen ise;sorumluluktan kaçıyor ve mesleki bir seçim yapmaktan kaçınıyorlar.
Kararsız ergenlerinise kaygıları çok yüksek..En azından kendilerine uygun olduğunu düşündükleri meslekler arasında seçim yapmaya çalışıyorlar.
Bir de başarılı ergen statüsü  var ki; bu çocuk ne istediğini biliyor ve büyüdüğünü kabul ediyor.
Sizin çocuğunuz hangi statüde bilemiyorum.Bize düşen ergenlik dönemini sağlıklı atlatabilmeleri için
Çocuklarımıza bol sevgi,sabır ve anlayış göstermek..
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
 NE MÜDÜRMÜŞ BE?
NE MÜDÜRMÜŞ BE?