bizimhendek.com
Advert
Advert
ŞAPKADAN ÇIKAN TAVŞAN !
admin

ŞAPKADAN ÇIKAN TAVŞAN !

Bu içerik 626 kez okundu.
Reklam

TARIMSAL ÜRÜN DESTEKLEMESİ SİZLERE ÖMÜR...

    Bilindiği üzere 2007 yılından bu güne kadar AKP hükümeti tarafından çiftçilerimize dönüm başına verilmekte olan tarımsal destek, bu yıl itibarıyle sona eriyor.

     Kısa adı “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu” adı altında  söz konusu faaliyetlerin gerçekleştirilmesi  amacıyla  kanun, 4 Mayıs 2007 tarihinde TBMM  kabul edilen 5648 saylı kanun resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Kanunun amacı tarımsal sektörümüzün gelişmişlik düzeyini artırmak Türkiye’nin Avrupa birliğine uyumunun sağlanmasına yönelikti. Avrupa birliğinden sağlanan fonların dağıtıldığı 2007-2012 yılları içersinde  çiftçilerimize , üretici birliklerimize ve  tarım sektöründe faaliyet gösteren firmalara  kullandırılmıştır. Projenin kısaca amacı Türk çiftçisinin refah payının yükselmesi, fiziki ve sosyal alt yapı hizmetlerinin artırılması amaçlanmıştı. Diğer bir ifade ile  AKP bütçeden ayırdığı bir parayı değil yaklaşık 5 yıldır Türk çiftçisine destekleme parası adı altında dağıtılan paraların Avrupa birliği fonlarından sağlanan paralardan oluşmaktaydı.

     Bu anlamda Avrupa birliğinde kırsal kalkınma politikalarının  hedeflerininde, Tarım ve Orman sektörünün güçlendirilmesi, Kırsal alanların rekabet gücünün artırılması ve  Çevrenin, kırsal mirasın ve doğal kaynakların korunmasının hedeflendiği  bilinmektedir.

    Ne hazindir ki yıllardır çiftçilerimize verilen ve  amacının dışında kullandırıldığına inandığımız bu desteklemeler  üretimi desteklemek bir yana tam tersine adeta tüketimi destekler mahiyette olmuştur. Zira hiç bir kontrole tabi olmayan bu desteklemeler karşılığında hükümet, ülke genelinde oylarını inanılmaz artırmıştır.

    Öyleki  Türk insanındaki değişimlere akıl erdiremeyen muhalefet konunun tez konusu olarak işlenmesinin zorunluluğuna işaret etmişlerdi. Oysa Amerika’yı yeniden keşfetmeye ne hacet...                 Seçmen, milli değerlerden uzaklaştırılmış, duygular törpülenmiş, milli duygular olağanlaştırılmış, alıştırılmış  ve bunun doğal sonucu olarak  “haram helal ver, yiyemezsem al” mantalitesi türk seçmeninde yaşam biçimi oluşturmuştur. Aldığının karşılığını sandıkları patlatırcasına oy ile doldurarak iktidarın  amacına ulaşmasında büyük etken olmuştur. Sadece kendi çıkarını ön planda tutan seçmen bugün terörün artış göstermesinin nedenini anlayamadığını ileri sürmekte şaşkınlık yaşamaktadır.  Oysa bilinmelidir ki kişisel çıkarlarında önünde olması gereken çıkarlar vardır. Dünyada başka TC yok, bizi kabul edecek başka bir devlet de yok. Şu halde aç duralım,açıkta duralım ancak devletimize, vatanımıza sahip çıkalım. Tv programlarında açık oturumları, siyasi tartışmaları, ekonomik verilerinin anlatıldığı programları iyi irdelemeliyiz.  Hülasa kendimizi siyasetten uzaklaştırmamamlıyız. Ancak böylelikle ülkemizin milli meselelerinin arka planlarını daha iyi etüd edebilir böylece karar noktasında çelişki yaşamayız.

   Her seçim öncesi kendisine  mağdur pozisyonu yaratan iktidarın şapkadan çıkartacağı yeni oyunlara hazırlıklı olalım.   Yıllardır hükümetin değişik konularda “Reform yaptık” söylemlerine şahit oldunuz, şahit olduk. Derken yıllar sonra birde baktık ki reform ne gezer, reform üzerine reform yaptılar artık nasıl bir reform ise...Anayasa  yamalı bohçaya dönmüş. Şimdide yeni söylemleri “bu işi yeni anayasa çözer” oldu.  Yani hükümet şapkadan tavşanlar çıkarmaya devam diyor.

    Ey Türk çiftçisi... Deniz bitti kara göründü. Bundan böyle Türk çiftçisine destekleme parası yok, verilmeyecek. İşte il-ilçe tarım size uzak değil.Açın telefonu sorun. Ya da köyde iseniz muhtarınıza sorun lütfen.Yani Fındık bugün belki ürün azlığından ötürü arz-talep doğrultusunda 5-6 lirayı görebilecektir ancak yarın bu paraların sadece hayalini kurabileceksiniz ve bir gerçekle yüz yüze geleceksiniz. Dünyanın hiç bir yerinde tüketime destek verilmezken maalesef bu destekleme pirimleri ülkemizde tüketimi  kamçılamış, Türk insanını küresel güçlerin hizmetkarı konumuna getirmiştir.  Yani taşıma suyla değirmen dönmeyeceği her kesim tarafından anlaşılmıştır. Şimdi hükümetin yapması gereken bu işten zarar görmeden uzaklaşmaktır. Bekleyelim bakalım  şapkadan hangi tavşanı çıkartacaklar ?

AHMET ÇİLECİ/BİZİMHENDEK.COM.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Veteran Hentbolcular  Gaffar Okkan’ı unutmadı
Veteran Hentbolcular Gaffar Okkan’ı unutmadı
GAFFAR OKKAN İÇİN YÜRÜDÜLER
GAFFAR OKKAN İÇİN YÜRÜDÜLER