bizimhendek.com
Advert
GARİP GURABA,FAKİR FUKARA SON TARİH 29 ŞUBAT 2012
admin

GARİP GURABA,FAKİR FUKARA SON TARİH 29 ŞUBAT 2012

Bu içerik 492 kez okundu.
Reklam
GELİR TESTİ YAPTIRMAYAN FAKİRLE,
ZENGİN AYNI KEFEYE KONULDU
Devlet  yeşilkart
uygulamasında yeni bir yola girdi. Girilen bu yolda  01/01/2012 yılı öncesinde yeşilkartlı olupda
vizeleri tarihsel olarak bitmeyenler bitinceye kadar yeşilkartlarını kullanabilecekler.
Diğerlerine gelince durum aynı değil. O nedenle hiç bir
sosyal güvencesi olmayan her bir vatandaşın ve 30 günden az sigortalı çalışan ve anne babasından yaşı nedeniyle  sağlık sigortasından yararlanamayanların   gelir testi yaptırması gerekiyor. Peki gelirtesti nedir,kim  gelir testini yapıyor? Sorusunusorarak konuya açıklık getirelim.
Kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma kurumunamüracaat edilerek verilen form doldurularak işe başlanacak. Daha sonradoldurulan bu formlar, vatandaşlar tarafından SGK’na gidilerek  onaylattırılacak.  Yaptırmayanlar ise (RESEN-CEBREN-Yadahalkımızın anladığı tabirle SEVE SEVE))  Genelsağlık Sigortası kapsamına alınıyorlar, GSS’li yapılıyorlar. Peki  2012 yılında alınacak kartlar için kimler neücret ödeyecek?  Sorusunada yanıtverelim.
Asgari ücretin  16
yaşından büyükler için 886 lira olduğu ülkemizde  aileye giren para ailede bulunan kişi
sayısına bölünerek ortaya çıkıyor. Yani 4 kişilik çekirdek bir aileyi örnekalalım.  Ailede bir kişinin yani babanınçalıştığını varsayalım. Asgari ücreti dört kişiye böldüğümüzde  kişi başına düşen 221 liradır. Asgari ücretinüçte biri ile asgari ücret aralığındaki (295-886 lira )gelir olması nedeniyle   (ailenin başka bir gelir yok ise) kişibaşına düşen gelir asgari ücretin üçte birinin altında olduğundan çocuklarınyaşıda 20’nin üstünde ise bu kez çocukların sağlık pirimini devlet ödeyecek.
Ailenin geliri kişi başına asgari ücretin üçte biri ile(295-886 lira ) asgari ücret arasında olanlar 37.62 lira ödeyecek. Geliriasgari ücret ile  asgari ücreti,n ikikatı olanlar yani  (886-1772 lira)
aralığında olanlar 112.86 lira, ailede kişi başına düşen gelirin asgari ücretiniki katından fazla olması durumunda yani ( 1772-   ------) üzerinde olanlar225.72 lira  pirim ödeyerek sağlıkhizmetlerinden yararlanmaya devam edebilecekler.
Gelir testleri her üç ayda bir yapılacak.  Yeşilkart vizesi dolanlar ve gelir testini yaptırmayanlar ise  devlet tarafından  (RESEN) kişi başına kazançlarının asgari ücretin iki katından fazla geliri
olduğu kabul edilecek ve 213 lira pirim ödemek zorunda kalacaklar.
Peki zaten hiç bir işte çalışmayan, bir geliride olmayan ,sosyal güvenceside bulunmayan bireyler 
nasıl pirimlerini ödeyecekler diye bir soru aklınıza gelebilir. Devletonada bir çözüm bulmuş. Nasıl mı?
İşte işin püf noktası burada yatıyor. Çünkü devletin acelesiyok.  Birey borcunu bugün
ödeyemiyorsa  hanesine borç olarakyazılacak. Faizlerinde oranlarını bir düşünün. Yıl sonu karşılaşacağınız borcuyasal faiziyle ödemekzorunda kalabileceksiniz. Şimdilik hiç para kazanmadığınıziçin sorun yok. Veresiye gibi devlet baba yazsın hesaba. Yarının ne
getireceğini bilemiyoruz. Miras yoluyla payınıza düşen mal,mülkü üstünüzegeçirirken, resmi kurumlarda bir işinizi yaptırıken   borcu yoktur belgesi istenecek.  Git borcuyoktur belgesini getir.  Başlayın kurumkurum  dolaşıp borcu yoktur belgesinialmaya.Düne kadar cebinde yeşil kartı olanların devletten bedava geçindiklerini görmüştük.                                  
Ha birde şu konu var. 
Aile zengin olsa bile  bir sosyalgüvencesi yok , gelir testi de  yaptırmazise o da 213 lira ödemek şartıyla sağlık güvencesine kavuşmuş oluyor. Yaniparası olan her durumda gemisini yüzdürebilecek. Olmayanın vay haline... Şunuhatırlatmakta fayda var.  Bu ödemeler
sadece sağlıktan faydalanabilmek için var hemde zorunlu olarak. Emeklilik falan
yok. Yanılgıya düşmeyin...
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
 NE MÜDÜRMÜŞ BE?
NE MÜDÜRMÜŞ BE?